שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הנוסעים גילו על הפיגועים - והחליטו על תקיפת החוטפים
  פרטים חדשים ומצמררים על הרגעים האחרונים במטוס שהתרסק בפנסילבניה: נוסעי "יונייטד איירליינס" הבינו משיחות עם קרוביהם כי בוצעו התקפות על מגדלי התאומים, וערכו הצבעה ביניהם האם לתקוף את החוטפים. הם החליטו לעשות כן, וזמן קצר לאחר מכן התרסק המטוס, שאמור היה ככל הנראה לפגוע בבית הלבן. "ברגע שנוסעים מתמרדים אין לחוטפים סיכוי", אומר מרדכי רחמים, שסיכל בעבר חטיפת מטוס אל על

  פרטים חדשים ומדהימים שהתפרסמו אתמול (ה') בארצות הברית חשפו סיפור גבורה של כמה נוסעים באחד המטוסים שנחטפו: נוסעי מטוס טיסה 93 של חברת 'יונייטד איירליינס", שנחטף והתרסק בפנסילבניה, ערכו ביניהם הצבעה האם לתקוף את החוטפים, לאחר שנודע להם בשיחות עם קרוביהם כי מגדלי התאומים הותקפו זמן קצר קודם לכן. הנוסעים החליטו לבצע את התקיפה, וזמן קצר לאחר מכן התרסק המטוס.
  אחד הנוסעים, ג'רמי גליק, שטס עם בנו בן החודשיים, הצליח להתקשר באמצעות מכשיר סלולרי לאשתו ליז וסיפר לה שהמטוס נחטף. כל 38 הנוסעים וכלל הנראה גם הצוות, הועברו לחלק האחורי של המטוס. גליק סיפר שהם היו מודעים לכך שמטוס התרסק על אחד מבנייני התאומים בניו יורק, וכמה נוסעים שוחחו על האפשרות להשתלט מחדש על המטוס.
  כמה רגעים קודם לכן, שמעו פקחים במגדל הפיקוח אדם צועק מתא הטייס: "צא מכאן!" המטוס, שהמריא מניוארק לסאן פרנסיסקו, היה בקרבת קליבלנד, בגובה של 35 אלף רגל. לאחר זמן קצר נשמעה שוב צעקה דומה: "צא, צא מכאן".
  המיקרופון נסגר ונפתח שוב ואז נשמע קול באנגלית עם מבטא ערבי כבד: "יש פצצה במטוס. כאן הקברניט מדבר. הישארו במקומותיכם. יש פצצה במטוס. הישארו בשקט. אנחנו מנהלים מו"מ על דרישותיהם. אנחנו חוזרים לנמל התעופה". המיקרופון נסגר שוב.
  בנקודה זו, הצביע המכ"ם במגדל הפיקוח על כך שהמטוס ביצע ביצע פנייה של 180 מעלות לכיוון דרום מזרח, ככל הנראה לכיוון וושינגטון, מתוך כוונה כנראה להתרסק על הבית הלבן או גבעת הקפיטול.
  חמותו של הנוסע גליק, ג'ואן מקלי, סיפרה כי בזמן שהתקשר במכשיר הסלולרי, יצרו בני המשפחה קשר בקו נוסף עם משטרת ניו יורק והעבירו למשטרה את דבריו. גליק סיפר לשוטרים כי ראה שלושה בני אדם אותם תיאר כערבים, וכי המטוס נמצא מעל מעל אזור כפרי. "אחד מהחוטפים החזיק קופסה אדומה וטען שזו פצצה, ולשני היתה סכין מסוג מסוים", אמרה מקלי.
  גליק לא היה הנוסע היחידי שהתקשר בטלפון הסלולרי. הנוסע תומאס ברנט התקשר ואמר לאשתו דיינה: "אני יודע שכולנו הולכים למות, אבל שלושה מאיתנו מתכוונים לעשות משהו. אני אוהב אותך יקירתי". בשלב זה התנתקה השיחה.
  גם גליק וגם ברנט אמרו כי הנוסעים ידעו על פיגוע תופת אחד או שניים במגדלי התאומים. "הוא רצה לדעת אם זה נכון", סיפרה מקלי. לאחר שגליק הבין כי הדיווחים נכונים, הוא עזב את הטלפון לזמן קצר וחזר כשהוא אומר: "ערכנו הצבעה והחלטנו לתקוף את הטרוריסטים".
  "הוא עזב את הטלפון ואמר שישוב", אמרה מקלי, אבל אלה הדברים האחרונים ששמענו ממנו". זמן קצר לאחר מכן, התרסק המטוס, כ-130 קילומטרים דרומית מזרחית לפיטסבורג. כל 45 הנוסעים והצוות נספו. מטרה אמריקנית נוספת - ייתכן שהבית הלבן עצמו - ניצלה.

  "ברגע שנוסעים מתמרדים - לחוטפים אין סיכוי"

  "נוסעים בדרך כלל לא מגלים תושיה במקרים של חטיפת מטוסים, כי הם מקווים שהעניין ייפתר בדרך כלשהי, וחוששים רק שיגרמו נזק יותר מתועלת". כך אומר מרדכי רחמים, בעל חברת חקירות, מאבטח לשעבר במטוסי אל על שסיכל בעבר ניסיון חטיפה בשוויץ. לדבריו, "במקרה הזה הנוסעים הבינו כנראה שאין להם מה להפסיד, והמטוס יתרסק בכל מקרה, והם העדיפו למנוע אסון גדול יותר. ברגע שנוסעים מחליטים להתמרד, לחוטפים אין סיכוי נגדם". הוא הוסיף כי "לא זכור לי מעולם מקרה כזה שבו נוסעים התמרדו נגד חוטפיהם".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום skynews
  "יש פצצה במטוס"
  צילום skynews
  צילום רויטרס
  התרסקות המטוס בפנסילבניה
  צילום רויטרס
  מומלצים