שתף קטע נבחר

מייקל ג'ורדן: מבחן, אבל מסוג אחר

אם הוויזרדס ירצו, ג'ורדן יוכל להשיג הרבה נקודות. אבל בקריירה השלישית, מבחן ההצלחה יהיה אחר. רונן דורפן מאמין שעוד נראה מג'ורדן ימים של 35 נקודות, אבל המבחן האמיתי יהיה כמה יקלעו הצעירים

הקאמבקים של הגדולים מכולם הם לא תמיד נעימים. בייב רות' חבט בממוצע של 181, שזה איום ונורא, בעונת קאמבק עם הבוסטון ברייבס. בני משפחתו של מוחמד עלי בכו והתחננו שלא יעלה לסיבוב ה-11 מול לארי הולמס. בשנים 95-97 הופיע מראדונה 31 פעמים במדי בוקה ג'וניורס. מתוך שבעת השערים שכבש, חמישה היו בבעיטות 11 מטר. אלו היו מקרים עצובים.
מה שפחות עצוב הוא שלמרות אזהרות כותבי הטורים לדורותיהם, האפיזודות הללו לא הכתימו את האגדות. הקריירה של רות' ועלי נתפסות כמושלמות. אפילו הבעייתיות בסיפור מראדונה לא קשורה למשחקים מאכזבים בסוף ימיו כשחקן. זו סיבה אחת בגללה אין מה לחשוש מקאמבק של ג'ורדן.
אבל ג'ורדן לא יתבזה כשחקן. רפואת הספורט מצליחה היום הרבה יותר למתוח קריירות ולהפיק תצוגות שיא של ספורטאים בשנים מתקקדמות. אחת הדוגמאות הטבות ביותר הוא ג'ורדן עצמו, שהיה עדיין בלי ספק הכדורסלן והספורטאי המוביל בעולם כשהיה בן 36. והחזרה עכשיו היא לא קפריזה של רגע. היא מגיעה אחרי שישה חודשי הכנה ומבחן. ואין סיבה לחשוב שג'ורדן הוא פחות מקצוען מהייקה דרקסלר או מריו למיו.
הפער בין ג'ורדן לליגה עד לפני שנתיים היה עצום. העובדה שהוביל את טבלת הקלעים רק ב-2-3 נקודות הייתה רק החלטה מקומית. הממוצעים שלו (30 נקודות למשחק בשנותיו האחרונות בשיקגו) היו רמאות. הממוצע במשחקי חוץ היה גבוה מהבית. הממוצע מול הגנות טובות גבוה מאשר מול הגנות חלשות. מעשית הוא היה שחקן של 40 נקודות למשחק וגם אם נסוג משמעותית ביכולתו הוויזארדס יקקבלו ממנו הרבה נקודות, אם רק ירצו.
איך הוא ישיג נקודות בגילו? בניגוד למה שהיה עשוי לקרות בשלב מוקדם יותר בקריירה שלו, שינוי חוקי השמירה והתרת השמירה האזורית רק תועיל לו. על שטח קטן וצפוף יותר, מגבלות הגיל ישפיעו פחות והגיל גם לא ימנע ממנו לחזור ולהיות סוחט העונשין הטוב בעולם. הגיל גם לא אמור לקחת ממנו את משחק הפוסט אפ שבקריירה השנייה היה אבן פינה במשחק שלו. הוא מבוגר מקרל מאלון רק ב-158 ימים. הוא כבר הראה לעולם שהוא טוב לא פחות ממנו עם הגב אל הסל. ומאלון קלע בעונה שעברה 23 למשחק.
האזורית גם תיתן לוויזארדס מגוון אפשרויות גדול יותר בהרכב. ג'ורדן יוכל לפי העניין ולפי המצב לשחק בלא פחות מארבע עמדות. הוא לא יסתבך במשחקי כבוד של אחד-על-אחד עם בראיינט או קרטר על שטח פתוח. בליגה מלאה תיכוניסטים, יוונים ורוסים הוא ימצא את מי לאכול ומתי. ובהנחה שיבחר לשחק 30-35 דקות למשחק, הוא יקלע בלי הרבה בעיות בין 20 ל-25. זה יהיה הרבה יחסית לדקות. הרבה יחסית לליגה שמסתגלת לחוקי הגנה חדשים. ויהיו גם ימי קליעה אדירים שיזכירו את פעם.
אבל זה לא המבחן הגדול של הקריירה השלישית והרבה נקודות עלולות להיות דווקא סממן של כשלון. בפעם הראשונה בקריירה, ג'ורדן לקח אחריות על בניית הקבוצה. טכנית הוא עזב את תפקיד סגן הנשיא, אבל מעשית הוא אחראי לכל ענייני הכדורסל בקבוצה. בשיקגו הוא היה המנהיג, אבל מנהיג של שחקנים שהתבקשו רק למסור ולשמור. אם קלעו זה היה מצוין ואם לא קלעו אז מייקל סידר. עכשיו אין פיל ג'קסון, אין זן בודהיזם ואין התקפת משולש. ג'ורדן אחראי על מוטיבציה, אחראי על רוח הצוות ואחראי על התפתחות כוכבים לצידו. 25 נקודות למשחק לא יחפו על כשלון. טבלת בת המזרח ודף הסטטיסטיקה של הצעירים הם המבחן.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
מייקל ג`ורדן. את הנקודות הוא יקלע
צילום איי פי
מומלצים