שתף קטע נבחר

פוסק הדור: ש"ס אינה שייכת לעולם החרדי

המנהיג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב עומד מאחורי מתקפה חרדית חריפה נגד ש"ס. בין היתר מואשמת ש"ס בכך שהפכה את העדתיות לסמלה היחיד, כי היא אחוזת שכרון כוח וכי הפכה לסממן הלאומני של ממשלת האחדות. העילה: השתתפות במעמד "הקהל"

המנהיג הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב עומד מאחורי ההתקפה החריפה על הנהגת ש"ס המופיעה במאמר המערכת של ביטאון הציבור הליטאי "יתד נאמן" שהתפרסם הבוקר (יום ב').
המאמר, שהגיע ל-ynet כמה שעות לפני פרסומו, מציג את תנועת ש"ס כמי שאינה שייכת לעולם החרדי, מעין מפד"ל ב'. המאמר שנכתב על פי בקשתו של המנהיג הליטאי "פוסק הדור" הרב אלישיב, מאשים את ש"ס בכך שהפכה את העדתיות לסמלה האחד והיחיד ונטשה את ההשקפה החרדית. בנוסף מואשמת ש"ס בכך שמטרת הנהגתה רק "להאדיר את שמם של בכירי המפלגה" המכונים "מחדשים ומזייפים" וכן בכך שהיא אחוזת שיכרון כוח ובכך שהפכה ל"סממן הלאומני והמיליטנטי בממשלת האחדות".
העילה להתקפה החריפה היא שותפותה של ש"ס במעמד "ה"הקהל" שאמור להיערך ביום חמישי הקרוב ברחבת הכותל ואשר ההתנגדות החרדית לעריכתו מקורה כבר באמצע שנות החמישים, אז נולדה היוזמה לחדש את מעמד ה"הקהל". בימים שבית המקדש היה קיים נהוג היה לקיים את מעמד "הקהל" בסיומן של שנות השמיטה. במאמר המערכת של "יתד נאמן" נכתב כי "אם לפני שמיטה או שתיים היה צורך לצאת נגד מפלגת הדת הלאומית (המפד"ל), במוצאי השמיטה הנוכחית הצטרפה אליה מפלגת ש"ס. זו המפלגה שיצאה ל'מלחמת עצמאות' במרנן ורבנן שליט"א, גדולי תורה שסייעו בהקמתה והגיעה במהלך הידרדרותה עד לברית רעיונית ומעשית עם מפלגת הדת הלאומית". המאמר בא חשבון עם ש"ס גם על הצטרפותה בשנת 92 לממשלת רבין כנגד דעתו של הרב שך וקובע כי "זניחתה את גדולי ישראל לוותה בהתחברות אל הגרועים שבעוקרי התורה מזרע ישראל".
המאמר הנ"ל מביא לשיא את ההתקפות נגד הנהגת ש"ס מצד ההנהגה החרדית-ליטאית, יצוין כי בסוף השבוע האחרון פורסם מאמר מפרי עטו של נכדו של הרב שך, הרב אברהם ישעיהו ברגמן בו הוא לועג לרב עובדיה יוסף ומכנה אותו "אותו חולם חלום". מחר אמורה להתפרסם ביתד נאמן ידיעה נוספת התוקפת את בנו של הרב עובדיה יוסף, הרב משה יוסף.
מתנועת ש"ס סירבו להגיב רשמית, אך בכיר בתנועה אמר: "אנחנו לא זקוקים להכשר דתי מהזרם הליטאי שהוא השריד האחרון של הגזענות כלפי יהדות ספרד ורבניה. מעמד 'הקהל' נעשה באישורו של הרב עובדיה יוסף. אנחנו מסרבים להאמין שהרב אלישיב שרואה את עצמו כפוסק הדור עומד באופן ישיר מאחורי ההתקפה הגזענית הזאת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
שכרון כוח. הרב עובדיה
צילום ערוץ 1
מומלצים