שתף קטע נבחר

ועדת אור: מאיזה מרחק הופך כדור גומי לקטלני?

בדיוני הוועדה החוקרת את אירועי אוקטובר, שהתחדשו היום, מתח השופט אור ביקורת על עבודת המשטרה. "צריך שהוועדה תסיים את עבודתה כדי לבדוק טווח ביטחון של ירי כדורי גומי?", שאל השופט אור

"יש לחקור את המרחק ממנו ירי כדורי גומי הופך קטלני", כך אמר הבוקר (ד') יו"ר ועדת אור, השופט תיאודור אור במהלך דיוני הוועדה, החוקרת את אירועי אוקטובר במגזר הערבי, שהתחדשו היום לאחר פגרת החגים.
הבוקר העיד בפני הוועדה ניצב יהודה בכר, לשעבר ראש אגף מבצעים. במהלך עדותו של ניצב בכר, אמר השופט אור כי לא צריך לחכות עד לסיום עבודת הוועדה כדי לבדוק עניינים הקשורים להרג האזרחים הערבים.
לדברי אור, "כל מה שאפשר מגוללים על הוועדה הזו. השאלה שלי היא למה את הדברים האלה אי אפשר לבדוק בלי קשר לדיוני הוועדה? לבדוק את טווח הביטחון של מרחקי ירי, צריך שהוועדה הזו תסיים את עבודתה? זה פוגע בעבודת הוועדה. הבדיקה לא צריכה להפריע לנו, להיפך, זה יסייע, למה זה לא נבדק? הרי נהרגו אנשים", כך אמר השופט אור.
בתחילת עדותו אמר ניצב בכר כי חשוב לו לומר כבר בפתיחת דבריו כי כאשר העיד בפני אוספי החומר (השלב שקדם לדיוני הועדה), היו בתחום המחוז שלו 18 פיגועים ובכל פעם שהעיד היה עייף מאוד. על כך שאל השופט אור 'האם זה התירוץ לכל מה שיהיה לא בסדר בעדות?' וניצב בכר ענה לו: 'רק היה חשוב לי להדגיש את הדברים'.
מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב מיקי לוי, יעיד ביום רביעי הבא בפני הוועדה. ניצב לוי שימש בזמן המהומות כמפקד מחוז יהודה ושומרון, והוא יישאל בסוגיית כדורי הגומי ועל המהומות בהר הבית בחודש אוקטובר. יום קודם לכן יעיד בפני הועדה מפקד מחוז הצפון, ניצב בורובסקי.
בשבועות הקרובים יעידו בפני הוועדה ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, השר לביטחון פנים לשעבר שלמה בן עמי ומפכ"ל המשטרה לשעבר יהודה וילק.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
ביקורת. השופט אור
צילום גלי תיבון
מומלצים