שתף קטע נבחר

ח"כים רוסים: היה יחס מזלזל למשפחות ההרוגים

בני המשפחות לא זכו לשמוע את תרגום הטקס לרוסית ואף לא הוזמנו ללשכת היו"ר, כנהוג. וזה עוד לא הכל: שרון פתח את נאומו בישיבת האבל לזכר הרוגי אסון המטוס בדברי גינוי לטרור הפלסטיני. במחאה עזבו הח"כים טיבי ודהמאשה את המליאה

בנוכחות משפחות הקורבנות, נשיא המדינה, שגריר רוסיה וראש הממשלה התקיימה הבוקר (ה') בכנסת ישיבת אבל מיוחדת לציון שבעה ימים למותם של הישראלים עולי מדינות חבר העמים באסון התרסקות מטוס סיביר איירליינס אל מימי הים השחור.
עם זאת, הישיבה לוותה בצלילים צורמים: הח"כים מרינה סולודקין ויולי אדלשטיין סיפרו כי נציגי המשפחות התלוננו על כך שלא חולקו להם אוזניות עם תרגום של הטקס (וכך רובם לא הבינו כלל את הנאמר), הם לא הוזמנו ללשכת יו"ר הכנסת כנהוג וכן "ננטשו" מייד כשהסתיימה הישיבה ונאלצו לשלם מכיסם הפרטי במזנון הכנסת. עוד התלוננו המשפחות על היעדרותם של רבים מחברי הכנסת, ועל כך שבאמצע הישיבה עזבו אותה רבים נוספים.
אבל זה לא היה התקר היחידי: מיד עם תחילת דבריו של ראש הממשלה אריאל שרון, שבחר לפתוח בהתייחסות למצב המדיני ביטחוני, עזבו במחאה חברי הכנסת אחמד טיבי ועבד אל מאלכ דהמאשה את אולם המליאה. השניים, יש לציין, היו חברי הכנסת הערבים היחידים שהגיעו לאירוע. לטענתם, שרון מתח ביקורת על הרשות הפלסטינית בעיתוי בעייתי אף יותר מבדרך כלל – טקס ממלכתי. שרון גינה בדבריו את מעשי הטרור של הפלסטינים והחיזבאללה.
שרון אמר: "מי ששרד את מכונת המוות הנאצית ומכונת עריצותו של סטאלין, יעמוד גם בכאבים כאן. אנשים חזקים אתם, המזכירים לי את הורינו וסבינו שבאו לארץ ישראל מרוסיה לפני שנים רבות ונעצו ציפורניהם בקרקע המולדת. יש קשיים, יש סכנות, אבל יש גם תקוות, הרבה תקוות. למרות תחושת הבדידות אינכם לבדכם כאן".
ראש הממשלה, יו"ר הכנסת ויו"ר האופוזיציה יוסי שריד כמו גם נציגי הסיעות שנאמו במליאה, הדגישו את הקליטה הלא מספקת של העולים מחבר העמים. "שוב מסתבר כי המרחק בין עלייה לקליטה עדיין רב. שוב למדנו בדרך הקשה כי מי שלא רגיש לעולה בחייו פוגע בו גם לאחר מותו", אמר יו"ר הכנסת בורג.
"אנחנו חייבים להתגבר על הנטייה הטבעית שלנו להסתגר עם הדומים לנו ולהתעלם מן החדש השונה מאתנו. העולה הוא חלק בלתי נפרד מחיינו, בחיים ובמוות, כשטוב וכשעצוב. למדנו שוב כי אי אפשר לאהוב את העלייה ולא את העולים, אי אפשר לדבר על עלייה בלי להיות מחוייבים לקליטה. אני מקווה כי ההתעוררות המאוחרת שלנו לסולידריות ולאמפתיה תוליד גם יוזמות ממשלתיות וחקיקה בכנסת לטובתם של העולים", אמר בורג.
יו"ר האופוזיציה יוסי שריד כיוון גם הוא בדבריו לבעיות הקליטה: "לא לגמרי ברור איך בדיוק התפתחה אצלנו תופעת ההתנשאות. זאת הסיבה מדוע אנשים רבים שעלו הביתה לא תמיד מרגישים בבית. מבחן הכניסה לישראל הוא בעצם הרצון לחיות כאן. אנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות – לא להרוג ולהיהרג כפי שמנסחים עכשיו. הממשלה החליטה על יום אבל שחל היום וטוב שכך החליטה. אבל נודה על האמת, קל לכנס את ועדת השרים לטקסים ולסמלים ולהחליט על יום אבל למתים, והרבה יותר קשה לכנס ועדות שרים אחרות ולהחליט על מדיניות אחרת לחיים".
בכנסת חולקה הצהרה משותפת של אגודות הידידות הפרלמנטריות ישראל רוסיה, ורוסיה ישראל. על ההצהרה חתום יו"ר האגודה וחבר הדומא הרוסי, פיטר שליש, ובה נכתב בין השאר: "האסון מזכיר לנו לא רק את הקשרים הבינאנושיים, התרבותיים וההיסטוריים של עמינו, אלא גם את הצורך במאמץ עצום של מדינותינו, יחד עם כל המדינות בעלות התרבות, להגנת חיים אנושיים מפני טרור פוליטי דתי, כך גם מפני כל גורם בלתי מוסמך או לא אחראי".
עוד נכתב בהצהרה כי "הפרלמנטים של שתי המדינות קוראים לממשלותיהם לנקוט בכל הצעדים הדרושים לסיום מהיר של חקירת סיבות האסון. כמו כן, יש לספק סיוע לבני משפחות ההרוגים וכן לפעול להעמקת שיתוף הפעולה הרב צדדי בנושא סיוע וביטחון לאזרחים".

דובר הכנסת: לא היה זילזול

בהודעה שפירסם דובר הכנסת, בעקבות טענות הח"כים הרוסים, נאמר כי הזמנת המשפחות תואמה באמצעות לשכת סגן השר לעליה וקליטה. "בעקבות הודעתם כי אין צורך בתרגום סימולטני - בוטלה הזמנת התרגום. הודענו למשרד הקליטה כי נישא בכל ההוצאות הכרוכות באירוחן של המשפחות בכנסת", נאמר בתגובה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
שרון. מי ששרד את סטאלין יעמוד גם בכאבים כאן
צילום איי פי
זום 77
טיבי. למה בטקס ממלכתי?
זום 77
מומלצים