שתף קטע נבחר

מלכיאור נגד ברק: "שופינג זה לא תרבות"

במסיבת עיתונאים שכינס השר לענייני חברה ותפוצות, מתח מלכיאור ביקורת על הכוונה להתיר לאל-על לפעול בשבת והציע תוכנית משלו שתגשר על השסע בין חילונים לדתיים. מלכיאור מציע גם להפקיע את ענייני החוקה מבית המשפט העליון ולהקים בית משפט מיוחד לענייני חוקה

השר לענייני חברה ותפוצות, מיכאל מלכיאור, מתח אתמול (יום א') ביקורת חריפה על כוונתו של ראש הממשלה, אהוד ברק, להתיר לאל-על לפעול בשבת. לדבריו, "זו סתם התרסה, אני לא חושב שיש לזה מקום, אפשר לדבר על הדברים, אבל אני לא רואה כל טעם בהפעלת הקוים בשבתות כעת".
את הדברים האלה אמר מלכיאור במסיבת עיתונאים בה הציג את תכניתו לתיקון יהודי חברתי דמוקרטי. בפתח דבריו הציג מלכיאור סקר חדש, שנערך במשרד ראש הממשלה, לפיו 83% מן האולכלוסיה, טוענים כי השסע בין דתיים לחילוניים הוא סכנה קיומית למדינת ישראל.
השר מלכיאור קורא לייסד בית משפט לענייני חוקה, וליטול מבית המשפט העליון את סמכות העיסוק בנושאים אלה. אי אפשר לקחת כמובן מאליו שבית המשפט העליון הוא הגוף לדיון בנושאי חוקה" אמר מלכיאור, "יש הרבה אנשים שמרגישים שבית משפט עליון לא מייצג אותם, הרבה מדינות בעולם המערבי הקימו בתי משפט מיוחדים לחוקה", הוסיף השר מלכיאור.
"אנחנו על סף פיצוץ חברתי", אמר מלכיאור והוסיף, "חשוב לעשות דברים בהידברות רחבה, ולא בכיפוף ידיים". תכניתו של מלכיאור מציגה מערכת מאוזנת של היתרים ודרישות, במטרה להגיע להסכמה רחבה סביב נושאי הדת והיהדות במדינת ישראל.
עוד טוען מלכיאור כי יש ליצור הסכמה להפסקה מוחלטת של מסחור השבת, כלומר סגירת קניונים וחנויות, ובמקביל התרת הפעלת בתי עינוגים ותחבורה ציבורית באופן מוגבל.
"מבחינתי שופינג זה לא תרבות. מצד שני, אסור להשתמש בחוק המדינה כדי לקרב אנשים לשמור מצוות". במקביל, קורא מלכיאור לעבור לחמישה ימי עבודה בשבוע. לדבריו, הוא יפנה לראשי אגודות הספורט בבקשה להעביר את המשחקים לימי ראשון. על פי התכנית יהפוך יום ראשון ליום בו יתרכזו במשפחה, טיולים, ויוקדשו לתרבות המשפחה.
באשר לשירותי הדת, אומר מלכיאור כי הצעתו תומכת בסגירת המועצות הדתיות, ובמקביל בקביעת מנגנונים שידאגו להעברת הכספים מן המועצות המקומיות לשירותי הדת.
באשר לנושא העליה, חשף מלכיאור נתונים לפיהם בשנת 1999 50% מהעולים שהגיעו לישראל לא היו יהודים, ובשנת 2000 62% אינם יהודים. לפיכך, מציע מלכיאור לשנות את חוק השבות, ולהוציא מתוכו את דור הנכדים. מלכיאור סבור כי נכדים לסבים יהודיים שנפטרו לפני 50 שנה אינם צריכים להכלל תחת החוק הזה.
במקביל קורא מלכיאור למחוק את סעיף הלאום בתעודת הזהות, ובמרשם האוכלוסין לציין הן לאום מוצהר והן דת מוצהרת. מלכיאור מציין כי בעקבות תיקון זה יתבטלו כל הבג"צים שהגישו הרפורמים והקונסרבטיבים סביב נושא הגיור.
באשר לתחום הנישואין, ציין מלכיאור כי לאחר התלבטות קשה הוא מבקש ליצור שני מסלולים נפרדים. האחד - נישואין לפי בדרך חופה וקידושין, והשני - מסלול של רישום זוגיות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
מלכיאור. יום ראשון יוקדש למשפחה
צילום: מאיר פרטוש
מחלוקת סביב טיסות בשבת
מומלצים