שתף קטע נבחר

מושב החורף של הכנסת יפתח היום

יו"ר הכנסת אברהם בורג, צופה חורף חם למדי בפרלמנט הישראלי, עקב המתקפה באפגניסטן, הרצון האמריקני ליישב את הסכסוך עם הפלסטינים, ודיוני התקציב. ח"כים חוששים מהתלהטות הרוחות בין נציגי הסיעות הערביות לנציגי סיעות הימין, גם בדיונים על הסרת חסינותו של ח"כ עזמי בשארה

מושב החורף של הכנסת ייפתח היום (יום ב') אחר-הצהריים בהודעה מדינית של ראש הממשלה, אריאל שרון. עם תום ההודעה יועלו לדיון ארבע הצעות אי אמון שהגישו מרצ, שינוי, חד"ש, בל"ד וחירות על המצב המדיני- ביטחוני והחברתי.
יו"ר הכנסת, אברהם בורג, אמר כי בשל המצב המדיני, המתקפה על אפגניסטן ותקציב המדינה שאמור לידון במושב זה, הוא צופה חורף חם למדי בפרלמנט הישראלי.
בורג, אגב, שב ואמר אתמול כי לכשיוכרז כיו"ר מפלגת העבודה יתפטר מתפקידו כיו"ר הכנסת.
יו"ר הקואליציה ח"כ זאב בוים, טוען כי בורג כבר מזמן החל לכהן כיו"ר מפלגה והתבטאויותיו הפוליטיות בשבועות האחרונים אינן עולות בקנה אחד עם מעמדו הממלכתי כיו"ר הכנסת. "שיחליט - או זה או זה", דברי בוים. בתגובה אמר בורג: "מעולם לא חדלתי להיות איש פוליטי".

המאבק בין הח"כים הערבים לימין

מושבי הכנסת התאפיינו בהידרדרות הולכת ונמשכת בין חברי הכנסת מהסיעות הערביות לחברי הכנסת מסיעות הימין ובהתבטאויות קשות וקיצוניות של שני הצדדים.
גם במושב הנוכחי צפויה האווירה להישאר עכורה: ביום רביעי תעלה לדיון בוועדת החוקה הצעת החוק של ח"כ ישראל כץ (ליכוד), שעברה בקריאה טרומית, ומגבילה את חופש הביטוי של הח"כים הערבים, ולפיה מי שיביע תמיכה או הזדהות עם הטרור לא יוכל להיבחר.
"אני מקווה שהאינתיפאדה הפרלמנטרית תופסק במושב הנוכחי והם יראו בעצם קיום הדיון אזהרה", אמר יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב בוים.
גם הסרת החסינות הצפויה של ח"כ עזמי בשארה בעקבות ההעמדה לדין, אותה ביקש היועץ המשפטי לממשלה, צפויה להלהיט את הרוחות לכשתבוא להצבעה בוועדת הכנסת במושב הנוכחי.
יו"ר הכנסת, אברהם בורג אמר אתמול כי הוא תומך בכלי ריסון חדשים ומחמירים של ועדת האתיקה של הכנסת, וכי ינסה למנוע העלאת נושאים לסדר היום, ש"עלולים להביך את ישראל בפני הקואליציה שגיבשה ארה"ב". בורג העריך כי רצונה של ארה"ב בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני כמה שיותר מהר במסגרת המאבק בטרור יביא את הנושא המדיני לדיונים בוערים בכנסת, וכי יש להיזהר שבלהט הרוחות לא ישמעו הצהרות קיצוניות שיפגעו ביחסי ישראל-ארה"ב.

נוכחות

ייתכן שגם במושב הנוכחי "יבריזו" חברי הכנסת מהמליאה בסיטונות וגם נוכחות הח"כים בה תהיה דלילה מתמיד. הצעתו של ח"כ יוסי כץ, שלא להצביע על חוקים ללא נוכחות של 30 ח"כים במליאה, זכתה לגיבוי מיו"ר הכנסת. עם זאת, מדובר בהצעה בעייתית, בעיני אחרים הטוענים כי בדרך זו עלולים ליפול חוקים בשל העדר מכסת שרים ולא בשל תוצאות הצבעה דמוקרטית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : אביגיל עוזי
בורג. חורף חם
צילום : אביגיל עוזי
צילום גלי תיבון
בוים. בורג צריך להחליט
צילום גלי תיבון
צילום רונן לידור
בשארה. החסינות תוסר?
צילום רונן לידור
צילום: גלי תיבון
כץ. הגבלת חופש הביטוי
צילום: גלי תיבון
מומלצים