שתף קטע נבחר

ועדת הכנסת העירה לטומי לפיד

לפני יותר משנה וחצי פירסם יו"ר שינוי מאמר חריף נגד החרדים בו טען כי הם מאיימים על ישראל "יותר מאויביה מבחוץ". ועדת הכנסת החליטה להעיר לו על ההתבטאות. לפיד: הבעיה האתית היא של העסקנים החרדים

ועדת האתיקה של הכנסת העירה ליו"ר "שינוי" ח"כ טומי לפיד על דברים שכתב נגד החרדים במסגרת מאמר פובליציסטי שפירסם במעריב. במאמר שפורסם בחודש פברואר 2000 כתב ח"כ לפיד בין היתר: "צבא הכיבוש החרדי מאיים על ישראל הרבה יותר מאויביה מבחוץ" וכן "המפלגות החרדיות פועלות בכנסת יום יום כחברי מאפיה שאינם צריכים לפוצץ את קופת הבנק כי המנהל מסר להם את המפתח" וכן "האיום על ישראל מבפנים חמור בהרבה מהאיום על ישראל מבחוץ".
ח"כ הרב משה גפני ("יהדות התורה") שהגיש את הקובלנה כנגד ח"כ לפיד טען כי מדובר בכתבה שכל כולה הסתה ברוטלית נגד הציבור החרדי. במקביל שלח גפני מכתב ליועץ המשפטי לממשלה ובו דרישה להסיר את חסינותו של ח"כ לפיד - דרישה שנדחתה בנימוק כי הדברים מצויים בתחום הבעת דעה הפוליטית.
ועדת האתיקה של הכנסת דנה בקובלנתו של גפני מספר פעמים והתלבטה בשאלה האם הכתבה שפורסמה ב"מעריב" היא בגדר הבעת דעה מותרת על ידי חבר כנסת או שמא מדובר בפעולה המהווה שימוש בלתי ראוי בחסינות של חבר כנסת.
היום הגיעה ועדת האתיקה להחלטה כי מדובר בדברים בוטים נגד הציבור החרדי ושלפיד עבר על כללי האתיקה ועשה שימוש בלתי ראוי בחסינותו. ועדת האתיקה החליטה להעיר ללפיד. במסגרת דיוני הוועדה טען לפיד כי המאמר הוא "מאמר פובליציסטי מובהק המתריע על הסכנות האורבות למדינה בכלל ולציבור החילוני בפרט במעללי העסקנים החרדים" וטען כי מדובר בניסיון לסתימת פיות.
בעניין אחר קיבלה הוועדה את התנצלותו של לפיד על כך שכינה את "חברה קדישא" לאחר "אסון הדולפינריום": "משת"פית של הג'יהאד האיסלאמי" ודחתה את דרישתו של ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) לנקוט נגדו בצעדים. ח"כ גפני ברך על ההחלטה ואמר "זאת החלטה נכונה, אני מקווה שגם בימים רגילים ובוודאי בתקופה שאנו נמצאים בה זה ידליק רמזור אדום שלא להרבות שינאה בין ציבורים בישראל".
לפיד אומר בתגובה שהוא מצטער שועדת האתיקה של הכנסת נתנה יד לניסינות החוזרים ונשנים של החרדים למנוע ביקורת על מעשיהם, והוסיף כי אם יש ציבור בארץ שיש לו בעיה אתית חמורה, הרי זהו ציבור העסקנים החרדים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גילי כהן מגן
לא מצטער. לפיד
צילום: גילי כהן מגן
מומלצים