שתף קטע נבחר

ערפאת: הוריתי ללכוד את רוצחי זאבי

הרשות הפלסטינית מגנה את הרצח, אבל קוראת גם לישראל "לחדול מרציחות". מנהיג החזית העממית שלקחה אחריות לרצח זאבי ירד למחתרת. בחמאס ובג'יהאד מביעים שמחה

מקורות פלסטינים מוסרים כי יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, הוציא בצהריים (יום ד') הוראה לכוחות הביטחון שלו, לפעול לאיתור מיידי של רוצחי השר רחבעם זאבי ולהעמידם לדין.
שליח האו"ם למזרח התיכון, טריה לארסן, אמר כי ערפאת, אמר לו שכוונתו לתפוס ולעצור את רוצחי השר זאבי. "ערפאת אמר לי באופן נחרץ, כי הוא הורה למצוא מיד ולעצור את רוצחי השר זאבי", דברי לארסן.
מקורות פלסטינים מדווחים כי בכירים בחזית העממית לשחרור פלסטין זומנו ל"שיחות הבהרה" אצל בכירים ברשות הפלסטינית בעקבות ההתנקשות בשר זאבי ז"ל. פעילים נוספים, בהם גם דובר הארגון, זומנו לחקירה אצל גורמי הבטחון הפלסטינים. בנוסף קיבלו בכירי החזית אזהרה "להוריד פרופיל" בתקופה הקרובה.
ל-ynet נודע, כי כוחות הבטחון הפלסטינים מבקשים לעצור את עאהד עוואלמא, שנחשב למפקד הזרוע הצבאית של הארגון ברמאללה ובגדה.
שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד רבו, גינה את הרצח. עבד רבו אמר לסוכנות רויטרס כי "הרשות מגנה את ההתנקשות בחייו של השר רחבעם זאבי, אך קוראת גם לישראל לחדול מפעילות הרג הפלסטינים".
הוא הוסיף: "אנחנו מביעים צער על ההתנקשות ומתנגדים לכל הצורות של התנקשויות פוליטיות. הרשות הפלסטינית מעוניינת לשים קץ למעגל הדמים, למרות שמר זאבי אימץ עמדות מדיניות עוינות לעמנו".

החזית העממית: חלק מאש"ף

יש לציין כי ארגון החזית העממית שלקח את האחריות לרצח הוא ארגון שלא נחשב בשנים האחרונות לארגון משמעותי בשטחים. הארגון נמצא למעשה תחת המבנה הכולל של אש"ף.
עם תחילת האינתיפאדה חזר הארגון לפעולות הצבאיות אותן נטש זמן מה לאחר הסכם אוסלו, והתמקד בשיגור מכוניות תופת לירושלים. ישראל בתגובה חיסלה את מנהיג הארגון, אבו עלי מוסטפה, שנחשב למנהיג פוליטי מהדרג הראשון באש"ף.
פעילי החזית העממית אמרו מיד לאחר החיסול כי ינקמו ברצח מנהיגים ישראלים. היום הם אמרו כי "זהו רק הצעד הראשון בנקמה".
בשבוע שעבר נבחר אחמד סעדאת ליורשו של מוסטפה. סעדאת נחשב למי שמייצג את הקו המיליטנטי ביותר בתנועה. לסגנו נבחר עבד אל רחים מלוח, שנחשב למקורב ביותר לבכירים ברשות הפלסטינית כולל לערפאת. מיד לאחר הרצח סעדאת ירד למחתרת.

ברחוב הפלסטיני: שמחה וחשש

ברחוב הפלסטיני היו היום תחושות שמחה, מלוות בחשש. עיתונאים ופעילים פלסטינים אמרו ל-ynet שהפלסטינים שבעי רצון מההתנקשות בחייו של רחבעם זאבי, אך גם חוששים מתגובה ישראלית.
ברחוב הפלסטיני אמרו, כי ישראל היא זו שחידשה את החיסולים ביומיים האחרונים וכי זהו המחיר אותו היא משלמת על חיסול הבכירים הפלסטינים ובראשם מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין, אבו עלי מוסטפה.
אנשי החזית העממית, שעל פי סוכנויות הידיעות היא זו שנטלה על עצמה את האחריות לפעולה, "הסתובבו כטווסים", כך לטענת פעילים פלסטינים.
פעיל של החזית העממית ששוחח היום עם ynet לא ידע לאשר אם ארגונו אכן מעורב בהתנקשות כפי שנטען בהודעה הטלפונית שהגיעה לסוכנות הידיעות הצרפתית, אולם הוא הדגיש כי בירושלים יש מספר גדול מאוד של פעילים ותאים של החזית העממית. האיש אמר עוד, כי ישראל פתחה על עצמה את שערי הגהינום כשחיסלה את אבו עלי מוסטפה ועליה לעשות כעת את המאמצים כדי לסגור שערים אלה.
בחמאס בירכו על ההתנקשות ואיסמעיל אבו שנב מראשי הארגון אמר ל-ynet שזוהי תגובה טבעית מצד הפלסטינים למדיניות החיסולים של ישראל ואם החזית העממית אכן ביצעה את הפעולה "זוהי תגובה ראויה לחיסולו של מזכ"ל החזית אבו עלי מוסטפה".
גם חאלד אל בטש מראשי הג'יאהד האסלאמי אמר ל-ynet כי הפלסטינים מסוגלים להגיב באותו מטבע לחיסולים הישראלים. "נעשה צדק בפעולה הזו. שהישראלים ישתו מאותה כוס שהם משקים את הפלסטינים. הדם הפלסטיני אינו זול והוכחנו שאין לנו, לפלסטינים, בעיה להגיע לכל אישיות בכירה בישראל, אולי הפעולה הזו תשכנע את הציבור הישראלי להתנגד לחיסולים הפוליטים", אמר חאלד אל בטש.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
""תגובה לחיסולו של אבו עלי מוסטפה"
צילום רויטרס
כרוז החזית העממית על לקיחת האחריות לרצח
צילום רפרודוקציה גלי תיבון
מומלצים