שתף קטע נבחר

תושבי אור עקיבא וקיסריה: נעשה עוול לנשיא

אווירה קשה שררה הבוקר ביישובים השכנים לויצמן, בעקבות הודעת הפרישה של הנשיא * תושבים: לא מגיע לאיש היקר הזה שישתו את דמו

אווירה קשה שררה הבוקר בישובים אור עקיבא וקיסריה, בעקבות הודעתו של הנשיא ויצמן כי יפרוש מתפקידו בעשירי ביולי 2000. אך למרות האוירה הקשה לא נראו תושבי שני הישובים, שבתקופה האחרונה חלה התדרדרות ביחסים בינהם, מוכי הלם בעקבות הודעת הנשיא.
במרכז המסחרי של אור עקיבא ניכרה עצבות על פני התושבים ואין ספק כי מבחינתם נערך מצוד על ראשו של הנשיא ע"י חברי הכנסת ומצביעי הימין, כאקט של חיסול חשבונות עם תומכי אהוד ברק לראשות הממשלה.
"הנשיא היה חייב להתפטר בעקבות המצוד שהתנהל על ראשו", אומר י.נ., תושב אור עקיבא שביקש להישאר בעילום שם והוסיף "הפוליטיקאים מצאו הזדמנות לחסל חשבונות עם מי שהיה הנשיא העממי ביותר, שהתייחס יותר לעם ישראל מאשר לאליטות, רק כואב לי שדוקא אנשים הימין הם אלו שהובילו את המצוד המביש הזה".
"אני בטוח שיש היום בכנסת ישראל חברים שעשו דברים הרבה יותר חמורים, אבל בדרכים שונות ומשונות הם הצליחו לכסות אותם. נכון, הנשיא טעה והוא אף הודה בכך, אבל בגלל זה צריך להשפיל ולבזות אותו? היה עוד נשיא במדינת ישראל שביקר כל פצוע? היה עוד נשיא שביקר כל משפחה שכולה? מה קרה לנו? פשוט נהיינו עם של חיות, מזהים טרף ויוצאים לציד".
גם בבניין המועצה המקומית באור עקיבא ניתן היה להרגיש באוירה הקשה. נושא השיחה במסדרונות המועצה היה כמובן הודעת ההתפטרות של הנשיא, ועובדי המועצה התקשו לתפקד. דוברת המועצה, אורלי יחזקאל, ציינה "כולנו בהלם ויש פה אנשים שלא מפסיקים לבכות. צריך להבין שהוא היה האבא שלנו. אנחנו פשוט לא מצליחים להבין איך יש לאנשים במדינה הזאת את החוצפה לשתות לנשיא את הדם. הוא ביקש להתפטר בעוד שנה, ולא מאפשרים לו. פשוט בושה וחרפה שלא נותנים טיפת כבוד לאדם שעשה כל כך הרבה למען המדינה שלו".
גם בקיסריה שררה אוירה קשה מאד, ונראה שהודעתו של הנשיא הצליחה לפחות בדבר אחד - באיחוד זמני של תושבי קיסריה ואור עקיבא, שלאחרונה חל קרע גדול במערכת היחסים שלהם, על רקע סירובם של תושבי קיסריה לייסד רשות מקומית משותפת לשני היישובים. במכולת השכונתית נשמעו ויכוחים סביב השאלה האם היה צריך ויצמן להתפטר.
גם ראש עיריית חדרה, ישראל סדן, שהיה בין ראשוני המעודדים בביתו של הנשיא בקיסריה לאחר חשיפת הפרשה בתקשורת, מביע צער עמוק. "עזר הוא איש יקר, פשוט לא מגיע לו שיעשו לו את מה שעושים לו היום. כבר בתחילת הפרשה טענתי כי גורמים מסויימים מוציאים את הדברים מפרופורציות, וכך גם היום. אין ספק שהנשיא הוטעה וטעה, ועובדה שאין המלצה להעמידו לדין. לא ברור לי מדוע מגיע לאיש היקר הזה, שישתו את דמו".

לפנייה לכתב/ת
מומלצים