שתף קטע נבחר

בליכוד יודיעו: קצב הוא המועמד שלנו לתפקיד הנשיא

רובי ריבלין: ניתן לפרס "פייט" רציני * סילבן שלום: ש"ס תהיה לשון המאזניים ותקבע מי יהיה הנשיא הבא

בליכוד מחממים החל מהבוקר מנועים לקראת הקרב על תואר נשיא המדינה השמיני של מדינת ישראל. מחר בצהריים תקיים סיעת הליכוד ישיבה ראשונה, בה תודיע על מועמדותו של ח"כ משה קצב לנשיאות. מקורות בליכוד טוענים כי על פי בדיקות שערכו - 40 חברי כנסת כבר התחייבו לתמוך במועמדותו. "הוא אדם המעורב בחיי הציבור וקרוב למסורת ישראל" ממליץ ח"כ רובי ריבלין ומוסיף "משפחתו היא סמל לקיבוץ גלויות: האבא פרסי והאמא פולניה".
הודעת הנשיא ויצמן על פרישה שפורסמה אמש, תפסה את תומכי קצב לא מוכנים: טרם נשכר משרד יחסי-ציבור להכשרת דעת הקהל ולא מונה מנהל מטה לקראת ההתמודדות. ההצבעה בכנסת שתתקיים ככל הנראה בשבוע האחרון של מושב הקיץ, מכתיבה החלטות מהירות של הנוגעים בדבר.
משה קצב, 55, החל את הקריירה הפוליטית בקריית מלאכי, עיר מגוריו. בשנת 77`, במהלך כהונתו כראש עיריית קריית מלאכי, נכנס לכנסת כחבר הליכוד. מאז הגיע לצמרת המפלגה וכיהן שלוש פעמים בתפקיד שר, פעם כסגן שר, אחז בתואר סגן ראש הממשלה בממשלת נתניהו ובכנסת ה-13 שימש כיו"ר סיעת הליכוד. קצב שירת בצה"ל בחיל הקשר ולאחר שיחרורו השלים תואר ראשון בכלכלה והיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים.
במחנה קצב שמתכנן כעת את צעדיו לוקחים בחשבון את היריב הקשה שהעמידה מפלגת העבודה מולם. "שמעון פרס הוא איש שאני מכבד ומעריך", אומר ח"כ ריבלין "אבל הבולשביקים בעבודה שחושבים שפרס הוא הנשיא הבא, טועים מאוד. יהיה כאן פייט גדול. פרס הוא איש קוטבי, עם דיעות שמעוררות מחלוקת בעם. קצב הוא איש פייסן, אבל רחוק מלהיות אפור. נשיאים מתגלים במלוא גודלם לאחר שהם נכנסים לתפקידם. הוא אחד הפוליטיקאים הבולטים של היום והוא צעיר, נכון, אבל הוא יותר מבוגר מכמה ראשי ממשלה שאנחנו מכירים. שנת 2000 היא שנת הצעירים".
בהתמודדות הקודמת על בית הנשיא נחל הליכוד כישלון, כאשר נתניהו הריץ את ח"כ שאול עמור. עמור ספג כישלון צורב לאחר מרוץ אמוציונלי שהעיר בשלביו האחרונים את השד העדתי. ח"כ ריבלין: "בפעם הקודמת היתה מחלוקת בליכוד. היו כאלה שחשבו שלא צריך להעמיד מתמודד מול נשיא מכהן, אבל עמור בכל זאת רץ. הפעם זה יהיה אחרת".
"שני המועמדים הם אנשים ראויים", אומר גם ח"כ סילבן שלום שמתכוון לתמוך במועמד קצב ולפעול למען בחירתו. "הסיכויים של פרס וקצב שקולים וכמו כל החלטה בכנסת, ש"ס תהיה לשון המאזניים. היא תקבע מי יהיה נשיא המדינה".
ח"כ שלום חושב שהבחירה הטבעית של ש"ס תהיה במשה קצב: "ש"ס תיבחר בקצב בשל היותו איש דתי, שכל ילדיו חובשי כיפות ולומדים במוסדות דתיים".
לפי ח"כ סילבן שלום, העובדה שמדובר בבחירות חשאיות תסייע לקצב להיבחר, למרות שהוא מועמד האופוזיציה. "כבר היו דברים מעולם", אמר.לפנייה לכתב/ת
שאול גולן
רוצה להיות נשיא. משה קצב
שאול גולן
מומלצים