שתף קטע נבחר

בורג: אלחם בתקציב המדינה כשיגיע לכנסת

בראיון ל-ynet חושף בורג כי יעשה חיים קשים לברק כשזה ינסה להעביר את התקציב בכנסת ומדבר גם על מאבק הירושה

יו"ר הכנסת, ח"כ אברום בורג, תקף אתמול (יום ג') בחריפות את תקציב המדינה לשנת 2001 ואמר כי יילחם נגדו כשיגיע לאישור הכנסת.
"התקציב זהה לחלוטין לתקציב השנה שעברה" אמר בורג ל-ynet, "מצד אחד החברה הישראלית מתפוצצת ומצד שני אין שום מדיניות שתמנע את זה. בתקציב מובטח עוד מיליארד ש"ח לביטוח הלאומי, מה זו התוספת הזו? קשישים פשוט לא מתים אז צריך להוסיף בתקציב".
לדברי בורג אין בתקציב כל התמודדות עם בעיית ערביי ישראל ואין שום תכנית לצמצום הפערים. את הסיבה לתקציב הבעייתי תולה בורג בקואליציה החסרה, "זה תקציב של סיעה אחת, ראש הממשלה עסוק בדברים אחרים וכשאין עוד סיעות בקואליציה שילחמו על התקציב, זה מה שקורה".
בורג טוען כי ברק לא בנה מראש קואליציה מתאימה, "הקואליציה היתה רחבה מדי. צריך לבנות ממשלה סביב סדר יום שיאחד אותה ולממשלה לא היה שום גורם מאחד. לא בונים קואליציה סביב הרצון להמשיך לשרוד. מעבר לכך יש גם כימיה שלא עבדה נכון, שתלויה אולי באופי של ראש הממשלה".

חילוקי דיעות עם ברק

בורג, הרואה עצמו בעתיד מתמודד מול ברק על הנהגת העבודה הוא לא מהשתקנים במפלגה. את המלחמות שלו מנהל בורג בנימוס, "אמרתי לברק שגם חילוקי הדעות בינינו וגם שיתופי הפעולה הם איכותיים".
ובאשר לחילוקי הדעות - גם הרפורמה החברתית, אותה יוזם ברק, לא מלהיבה את בורג. "ממשלת ישראל לא יכולה לתקוף סקטור מסוים אחד" אומר בורג.
לדבריו מה שנעשה עד עתה במסגרת הרפורמה היה צריך להתרחש לפני זמן רב אך לא היה צריך להתחיל ולהצטייר כמהפיכה חילונית.
לדברי בורג יש טעם לפגם בכך שבכל המהלך הזה לא היו מעורבים השרים, חברי הכנסת והמפלגה. "בסוף השבוע יתכנס מרכז העבודה וידון סוף סוף באופן מסודר ברפורמה, ברק לא יכול לעשות מעשה כזה לבדו" אומר בורג, שמתרעם על הנסיון לאשר את הרפורמה האזרחית בצווים ותקנות ממשלתיים, "שום דבר לא יעבור ללא אישור הכנסת. אני אדאג לזה. נושא כמו פירוק משרד הדתות לא צריך מבחינה חוקית אישור אבל נושאים כמו חקיקה או משאל עם - רק הכנסת תאשר", אומר בורג.

"ממשיכו של יצחק רבין"

לאה רבין הסירה לאחרונה את "תואר" ממשיך דרכו של יצחק רבין ז"ל מברק והעבירה את השרביט לבורג. בורג מוחמא, זה בדיוק מתאים לתוכניותיו.
אחרי העמדה הממלכתית שאימץ כיו"ר הכנסת, תמיכה של לאה רבין לא מזיקה לו לקראת השלב הבא. מחר (יום ד') הוא מארגן כנס פעילים גדול בקיבוץ שפיים, גם ברק יגיע לארוע. "כעת מפלגת העבודה היא לא רלוונטית ואין לה עמדות. חייבים לשבת לדיון אידאולוגי כדי להחליט מה הם עמדותינו, בינתיים אנשים אדישים כלפי המפלגה".
בורג מסרב להגיב על דבריה של לאה רבין אך מסכים למנות את חבריו להתמודדות: "במפלגת העבודה צמחה שכבת מנהיגות עצומה. עברו הימים שרבין התמודד מול פרס ולהיפך. היום יש לנו את שלמה בן עמי, חיים רמון, יוסי ביילין ואת עבדך הנאמן".

אולי טעית כשבחרת להיות יו"ר הכנסת. יכולת להיות היום שר.

מה עדיף להיות מ"מ זמני של שר שכבול ולא מתבטא, או להיות יו"ר כנסת עצמאי ובעל דיעה משלו?

גם כשר יכולת להביע דעה עצמאית.

בדיוק בגלל זה, אני לא שר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
יו"ר עצמאי. בורג
צילום: איי אף פי
אי פי
נושפים בעורפו. ברק
אי פי
זום 77
יעבוד קשה עד שהתקציב יעבור. שוחט
זום 77
מומלצים