שתף קטע נבחר

הפלסטינים השעו את השיחות

הפלסטינים החליטו לבטל את פגישת המו"מ שנועדה להתקיים היום, במחאה על החלטותיו החד-צדדיות של ברק. ראש הממשלה הודיע אתמול על הקפאת המו"מ, ואחרי שקיבל תגובות זועמות מהפלסטינים ומהאמריקנים - הודיע על חידושו

הנהגת הרשות הפלסטינית החליטה לבטל את פגישת המו"מ שנועדה להתקיים היום (יום ד') בין סאיב עריקאת לבין גלעד שר. עריקאת אמר ל-ynet שהפלסטינים החליטו לבטל את הפגישה במחאה על החלטתו החד-צדדית של ברק אתמול להקפיא את המו"מ, ועל ההחלטה החד-צדדית שקיבל מאוחר יותר - לחדש את את השיחות.
בלשכת ראש הממשלה שוררת מבוכה בעקבות "הפליק פלאק" שעשה ברק אתמול. תחילה הוא הודיע שהוא משעה את השיחות עם הפלסטינים. הפלסטינים הגיבו בזעם, וגם מהאמריקנים התקבלו מסרים זועמים. ברק ניסה להסביר כי הוא ניסה להעביר את הכדור למגרש הפלסטיני. אבל בעקבות התגובות הזועמות, הודיע אמש יועץ ראש הממשלה לתקשורת, גדי בלטיאנסקי, כי גלעד שר וסאיב עריקאת ייפגשו היום.
בלשכת ברק ניסו להסביר כי מאז קמפ דייויד לא מתנהל שום מו"מ בין ישראל לפלסטינים, ולפיכך, "בעצם לא יכולה להיות הפסקה במו"מ שלא קורה".
בסביבתו של ברק ניסו להפחית מהרושם שגרם ביטול הפגישה, ואמרו כי ישראל אינה מיחסת חשיבות מדינית לאי קיומה של פגישה כזו או אחרת, במסגרת המגעים הללו, ועל כן, התגובה הפלסטינית החריפה לביטול אינה במקומה.
היום יציג צוות השלום האמריקני לנשיא קלינטון את סיכומיו מהמו"מ שהתנהל בחודשים האחרונים והצעות לפתרון, כשביניהן, ככל הנראה, ההצעה כי הר הבית יעבור בינתיים להשגחת האו"ם.

סממני עצמאות

מקורות פלסטינים אמרו ל-ynet כי הסיבה הישירה להפסקת המו"מ, הם ויכוחים סביב נושא הסמכויות בכל הקשור לטיסות ותקשורת. לדברי הפלסטינים, ישראל לא הסכימה להעניק להם כל סממן של עצמאות בתחומים אלה.
לדברי המקור הפלסטיני הפיצוץ הגיע בשיחות שהתנהלו בין הצוותים הישראלים והפלסטינים, שיחות שנמשכו כעשר שעות, ובהן לא הגיעו שני הצדדים להסכמה, גם בנושא ירושלים, הגבולות והמים.
המקור הפלסטיני מוסיף ואומר, שהפלסטינים ממתינים לנייר העמדה האמריקני, שאמור להיות מנוסח בימים הקרובים.
סאיב עריקאת, מראשי צוות המו"מ הפלסטיני, אמר אמש ל-ynet כי המו"מ בין הצדדים תקוע בגלל הזלזול שמפגינה ישראל לכל אורך הדרך בפלסטינים ובדרישותיהם. הוא הוסיף כי מאמצי ישראל מתמקדים בתקופה האחרונה בציור הפלסטינים בעולם כמי שאחראים לכשלון המו"מ.
עריקאת אומר כי העובדה שישראל רוצה להמעיט עד למינימום מגוחך את הריבונות ואת הסמכויות העצמאיות של המדינה הפלסטינית, מצביעה על הכוונות האמיתיות של ישראל בכל הנוגע לתהליך המדיני.

תגובת הליכוד

הליכוד מסר כי "זהו עוד תרגיל בשרשרת אינסופית של תרגילים ויחסי ציבור שמפיקים אהוד ברק ותועמלניו". ראש צוות התגובות של הליכוד, ח"כ דני נווה, אמר כי "מה שנדרש מברק הוא להודיע לערפאת שהוא מבטל לחלוטין את הבנות קמפ דייויד, שבהן הבטיח לו ריבונות פלסטינית בירושלים, בבקעת הירדן וברוב מכריע של יהודה ושומרון". ח"כ נווה הוסיף כי אם לא יבוטלו הבנות קמפ דייויד יתברר שההודעה הזו היא בגדר "הכל דיבורים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נדב נויהויז
ברק. לא לחיץ?
צילום: נדב נויהויז
ערפאת. מחלוקת בתחם האלקטרומגנטי
זום 77
"זה תרגיל". דני נוה
זום 77
מומלצים