שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שרון החליט: לא תהיה פגישה עם "תוכן מדיני" בין פרס וערפאת
  השניים ישתתפו בסוף השבוע בכנס כלכלי בספרד. בזירה הבינלאומית גובר הלחץ על ישראל: ראש ממשלת בריטניה ידרוש משרון לסגת משטחי A. שרי החוץ של צרפת וגרמניה קוראים להקים מדינה פלסטינית. נדחתה הכוונה לגנות את ישראל גינוי חריף

  ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר ייפגש היום (ה') עם שר החוץ שמעון פרס ועם ראש הממשלה אריאל שרון. לאחר מכן הוא ייצא לפגישה עם יאסר ערפאת.
  בפגישות צפוי בלייר לדרוש מישראל להשלים את הנסיגה משטחי A. שרון ופרס מצידם יבקשו מבלייר להפעיל לחץ על ערפאת, כדי שיפעל נגד הטרור.
  ראש ממשלת בריטניה, שביקר אתמול בסוריה ובערב הסעודית, נחשב למנהיג המקורב ביותר לנשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, ושליחותו באיזור נועדה בעיקר לשמר את קואליצית התמיכה העולמית במלחמה נגד אפגניסטן. בישראל הביעו באחרונה חשש, גם בשל התבטאויות שונות בבריטניה בזכות הפלסטינים, כי שימור הקואליציה יגרום לשחיקה בתמיכת בריטניה, שנחשבת לאחת מהמדינות המקורבות ביותר לישראל באירופה.
  לקראת ביקורו של בלייר מעלים הפלסטינים את רף הדרישות מישראל. השר לתכנון בינלאומי ברשות הפלסטינית, נביל שעת', אמר כי אם ראש ממשלת ישראל מבקש לחדש את התהליך המדיני עליו להודיע כי הוא מחויב להחלטות האו"ם 242 ו–338 ולנסיגה ישראלית מלאה לקווי יוני 1967 וכן על קבלת הרעיון להקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים.

  הפלסטינים: תוכניות השלום של פרס אינן רציניות

  בסוף השבוע צפויים להיפגש פרס ויאסר עראפת בכינוס כלכלי בספרד. כיוון שראש הממשלה שרון, שנפגש אמש עם פרס לשיחה לקראת נסיעתו, מתנגד לפגישה בעלת תוכן מדיני, נראה שהשניים יסתפקו בחילופי דברים בלתי רשמיים. פרס צפוי להיוועד בכנס גם עם אחמד מאהר, שר החוץ המצרי, ואולי גם עם הנשיא מובארק.
  גורמים במשרד ראש הממשלה אומרים כי שרון נמנע מלבטל את נסיעתו של פרס כדי שלא לפגוע בהסברה הישראלית. יחד עם זאת, לדברי הגורמים, ראש הממשלה הבהיר לשר החוץ שלא יסכים לשיחות בעלות אופי מדיני עם ערפאת. לשרון ברור, הוסיפו הגורמים, כי לא יוכל למנוע "פגישה מקרית" בין פרס וערפאת.
  פרס מכין כעת תוכנית מדינית חדשה. שר החוץ עצמו מסרב לפרט ביחס למהות התוכנית.
  על פי הפלסטינים, עיקר התוכנית מתבסס על הקמת מדינה פלסטינית, נסיגה ישראלית מרצועת עזה, פירוק ההתנחלויות שברצועת עזה, הקמת צוותים ביטחוניים ישראליים- פלסטיניים, הקמת ועדה בינלאומית לטיפול בבעיית הפליטים, ודחיית סוגיית ירושלים לתקופה מסוימת, במהלכה ינהל כל צד את המקומות הקדושים לו.
  הפלסטינים לא מייחסים חשיבות רבה לרעיונות פרס. גורמים פלסטינים בכירים אומרים ל-ynet כי הרעיונות הללו כבר הועלו בעבר וכי לפני שמדברים על רעיונות ויוזמות חדשים, "פרס צריך לוודא ששרון לא יביך אותו פעם נוספת ויקטע את יוזמותיו מיד לאחר שיוצגו".
  אחמד עבד אל רחמן, מזכיר הקבינט הפלסטיני, אף אמר כי אין הבדל בין תוכנית פרס לתוכנית שרון. "הצעת פרס נועדה לחבל ביוזמות הקהילה הבינלאומית בענין הקמת המדינה הפלסטינית", אמר.

  גובר הלחץ

  בתוך כך גובר הלחץ הבינלאומי על ישראל. שר החוץ הצרפתי, הובר ודרין, אמר אתמול (ד'), כי "חיוני להקים מדינה פלסטינית כדי להשיג שלום במזרח התיכון ולשמור על בטחונם של הישראלים והפלסטינים". השר הוסיף כי "עקרונית, רק מדינה פלסטינית איתנה תאפשר להבטיח את הביטחון של שני העמים". עם זאת הודה ודרין כי "כל הלחצים בעולם לא יוכלו להכריח את הפלסטינים לחתום על הסכם, שאינו תואם את שאיפותיהם הלגיטימיות, או לכפות על הישראלים להפסיק להתמקד בבטחונם".
  שר החוץ הגרמני, יושקה פישר, אמר אתמול, כי אין אלטרנטיבה למדינה פלסטינית. "מדינה זו חייבת להיות מבוססת על עקרונות ברורים, ואחד מעקרונות אלה הוא שאסור יהיה לה לפגוע אי פעם בזכות קיומה וביטחונה של ישראל".
  ללא פתרון מדיני, אמר פישר, ישראל עלולה להיות שוב מבודדת מבחינה מדינית. הוא קרא לישראל "לחדול להסתמך רק על כוחה הצבאי, כי זה מסוכן, בעיקר כשעם עוין שוכן לצידכם".
  בתוך כך מדווחת סוכנות רויטרס כי מועצת הביטחון של האו"ם דחתה בינתיים את הכוונה לגנות את ישראל ולקרוא לה לסגת מיד משטחי הרשות הפלסטינית. חברי המועצה התומכים בפלסטינים מתכוונים להעלות את הנושא לדיון שוב בשבועות הקרובים, כדי לקבל החלטה של מועצת הביטחון ולא רק "הודעה נשיאותית", כפי שתוכנן ואשר משמעותה פחות מחייבת את ישראל. אתמול גינה שגריר אירלנד באו"ם, ריצ'ארד ריאן, המכהן כנשיא התורן של מועצת הביטחון, את מדיניות ישראל בשטחים. ואמר שחברי המועצה נחושים לפעול בעניין.
  יאסר ערפאת עצמו ממשיך לסייר באירופה ולגייס תמיכה. אתמול הוא נפגש עם שר החוץ הנורווגי ושר החוץ הרוסי. ערפאת, שנפגש השבוע גם עם מנהיגי איטליה, אמר כי הוא אינו מתנגד לפגוש את פרס בספרד בסוף השבוע והוסיף כי הוא מוכן גם להיפגש עם אריאל שרון.


  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רויטרס
  ינסה לפשר. בלייר
  צילום רויטרס
  צילום רוייטרס
  מגבש רעינוות. פרס
  צילום רוייטרס
  מומלצים