שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "אני לא מאמין לוועדות הטיוח של הממשלה"
  רבים בקרב קהילת יוצאי תימן אינם ממהרים לאמץ את דו"ח הוועדה שקבעה כי ילדי הקהילה לא נחטפו בשנות ה-50. עו"ד רמי צוברי שייצג את עוזי משולם: "אנחנו עוסקים עדיין בשאלת הקונספירציה". מנחם מדמוני, תושב ראש העין: "סיפרו לי בעבר שאחותי נפטרה - אך מצאתי אותה בחיים"

  למרות פרסום דו"ח ועדת החקירה הממלכתית שקבעה כי ילדי תימן לא נחטפו, בקהילת יוצאי תימן לא ממהרים לאמץ את המסקנות. (על הדו"ח - בכתבה נפרדת בקישורים מימין).
  עו"ד רמי צוברי, שייצג את עוזי משולם שניהל מאבק ציבורי בפרשה ואף ריצה מאסר בשל מעורבותו באירועים אלימים, אומר ל-ynet כי "על פי מה שנודע לי קובע הדו"ח שלא היתה חטיפה ממוסדת, אבל אנחנו עוסקים גם ובעיקר בשאלת הקונספירציה והיא יכולה להיות בדרגות שונות. האם זו היתה החלטה שלטונית או החלטה של משרדים בדרגים הנמוכים יותר?".
  צוברי אומר כי "בספר שכתבתי 'בעקבות ילדי תימן האובדים', הצגתי וחשפתי מסמכים המעידים בבירור כי בלשכת ראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון, ידעו על היעלמותם של ילדים מבני העדה התימנית, אך לא עשו בעניין דבר. ועכשיו נשאלת שאלת השאלות – האם ידיעה והשתקה הינה בבחינת שותפות או מעורבות? האם יש הבדל בין מי שחוטף ומעלים לבין מי שיודע ומתעלם?".
  לדברי צוברי: "אני רוצה עדיין לדעת מהן הדרכים שהוועדה קבעה שיש לפעול על פיהן, וכיצד יש למצות עם מי מהאחראים את הדין על דברים שגם הוועדה מצאה שיש בהם עניין, כמו התרשלות ברישום או חוסר רישום לחלוטין, אי דיווח וטעויות בדיווח. בכל דו"ח כזה הוועדה מסכמת בהמלצות וטיפול, ואני הייתי שמח לדעת מהן ההמלצות של הוועדה במקרה הנדון".

  "אמרו לי שאחותי מתה - ומצאתי אותה"

  מנחם מדמוני, תושב ראש העין בן 39, אינו משתכנע גם הוא מהמסקנות. הוא מספר כי בעבר נמסר לו שאחותו נפטרה, אך הוא מצא אותה בחיים. "ועדת שלגי שדנה בנושא העבירה אלי מסמך ב-19.12.95, לפיו אחותי, יונה חממה-מדמוני, נפטרה ב-10.11.49, וזאת כשהועדה מסתמכת על מסמכים שהוצגו בפניה, על ידי המדינה ומוסדות שונים במדינה, כמו חברת קדישא, ועל פי ממצאי הוועדה האלו נודע לי כי אחותי קבורה בבית העלמין סגולה בפ"ת, בשורה א' בקבר מס' 44. ניגשתי למקום, ראיתי את המצבה, תיעדתי את המקום, אך לתדהמתי ב-22.6.96, מצאתי את אחותי חיה וקיימת, כשהיא גרושה ואם לילד המתגוררת בב"ש. בו במקום אספתי אותה אל בית העלמין סגולה וצילמתי אותה כשהיא מתבוננת במקום בו, על פי הוועדה, היא קבורה. אחרי שמסרתי את הדיווח הנ"ל לשלטונות ופניתי לחברת קדישא, נשלח אלי לפני כשנתיים מכתב ובו הודיעו לי שאחותי לא נפטרה מעולם, ובמקום בו עמדה המצבה אין היום דבר. המצבה פשוט נעלמה כלא היתה. אני עדיין בקשר עם אחותי, עברתי את כל הבדיקות שצריך על מנת לאמת שהיא אכן אחותי, ובבוא היום אחשוף את כל הממצאים שברשותי. אני לא מאמין לוועדות הטיוח של הממשלה".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים