שתף קטע נבחר

ועדת החוקה של הכנסת דחתה הצעת חוק להקמת בית משפט לחוקה

למרות הדחייה מתכוונים חברי הכנסת של האיחוד הלאומי, שיזמו את החוק, להביאו לדיון במליאה. שם, הם אומרים, יהיה לנו רוב

ועדת החוקה של הכנסת דחתה היום (ב') את הצעות החוק של חברי הכנסת יגאל ביבי מהמפד"ל ואליעזר (צ'יטה) כהן מהאיחוד הלאומי להקים בית משפט לחוקה. עשרה חברי כנסת מסיעות העבודה, שינוי, מרצ והסיעות הערביות הצביעו נגד הצעות החוק. שמונה ח"כים מיהדות התורה, ש"ס, הליכוד וישראל בעליה תמכו בהצעות.
על פי הצעות החוק יוקם בית משפט מיוחד לחוקה שיתמקד בבדיקת סתירה, אם קיימת, בין חוק של הכנסת לחוקי יסוד. בית המשפט יהיה אמון על פרשנות והרכבו אמור לשקף את מגוון הדעות בישראל. נשיא בית המשפט העליון השופט אהרון ברק מתנגד לחוק מחשש שהדבר יוביל לפוליטיזציה של בית המשפט ויפגע במעמדו.
בתחילת הישיבה ביקש יו"ר הקואליציה ח"כ זאב בוים להימנע מהצבעה ולהקפיא את החוק, וזאת מאחר שעל פי ההסכם הקואליציוני שינוי או הוספה של חוקי יסוד צריכים להיעשות רק בהסכמת כל סיעות הקואליציה.
יו"ר הוועדה ח"כ אופיר פינס סרב לבקשה. יצוין שפינס התנגד להצעות החוק והעריך כי תבוא בקשה כזו. לדעתו התכוונו חברי האיחוד הלאומי להמתין עם ההצבעה הבאה עד לרוטציה בראשות הועדה ומינויו של ח"כ מסיעתם לתפקיד היו"ר.
למרות הצבעת ועדת החוקה נגד הצעות החוק, חברי הכנסת יגאל ביבי וצ'יטה כהן יכולים ואף מתכוונים להעלות את ההצעות לדיון בהצבעה במליאה. "שם בוודאי נשיג רוב" מעריך ח"כ כהן.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
תרגיל בהצבעה. פינס
צילום: אתר הכנסת
מומלצים