שתף קטע נבחר

אסמירנה רוצה להתגייס - המדינה רוצה לגרש אותה

אסמירנה פראי רואיז, בת לעובדים זרים מקולומביה, שגדלה בישראל, השתתפה בישיבת הוועדה לענייני עובדים זרים בכנסת, שדנה במדיניות ישראל - לגרש את ילדי העובדים עם הגיעם לגיל 18. במשרד הפנים טוענים כי הצעירים רשאים לבקש מעמד של תושב ארעי למשך שנה. על גיוס לצה"ל אין מה לדבר

"אני לא מכירה מדינה אחרת, אני בארץ מגיל 7. זאת התקופה שכולם מדברים על הצבא. אני רוצה להתגייס ולתרום, המנטליות שלי ישראלית. אני ישראלית". כך סיפרה היום (ג') אסמירנה פראי רואיז, בת 18, בת לעובדים זרים מקולומביה, בישיבת הוועדה לענייני עובדים זרים בכנסת. אסמירנה מיררה בבכי בישיבה וסיפרה על רצונה העז להתגייס לצה"ל, לעומת כוונת המדינה לגרש אותה.
בישיבה, שעסקה בבעיית גירושם של ילדי עובדים זרים, עלתה בעיית המדיניות הישראלית, לפיה, גם אם הילד נולד בארץ, גדל בה, דובר עברית, למד במערכת החינוך הישראלית ומוכן לקיים חובות אזרחיות כמו גיוס לצה"ל, ישראל עדיין רואה בו שוהה בלתי חוקי שיש לגרשו.
אסמירנה (אלינור), למדה בתיכון אורט גאולה בתל אביב. לפני חודשים אחדים, כשהיתה בכיתה י"א, הובהר לה שאינה רצויה: "הגיעה לבית הספר מישהי שהודיעה לנו שבגלל שאנחנו נמצאים בישראל באופן בלתי חוקי - אין לנו בשביל מה לעשות בגרות כי רוצים שנעזוב את הארץ".
ד"ר יצחק קדמן, יו"ר המועצה לשלום הילד, הסכים עם דבריה: "מצד אחד יש עידוד של המדינה להביא עובדים זרים ומצד שני כשצריך לטפל ולדאוג, אנחנו לא מטפלים. כאשר יש החלטה לגרש ילד עם הורה, האם מתייעצים עם גורמי רווחה?".
בישיבה השתתפה גם בתיה כרמון, מנהלת מחלקת אשרות במשרד הפנים, שביקשה "להפריך את הדעה הרווחת בארץ שילד מוגן מגירוש עד גיל 18". לאחר מכן הוסיפה כרמון כי בן של עובדים זרים לא חוקיים, המעוניין להישאר בארץ עם הגיעו לגיל 18, אמור להגיש בקשה במשרד הפנים, לקבלת מעמד של תושב. אחת לחודש מתכנסת ועדה שדנה בנושא וביכולתה להעניק אשרת תושב ארעי למשך שנה. כדי להאריך את תוקף האישור אחרי שנה, יש להגיש בקשה נוספת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
"לא מטפלים". עובדים זרים (צילום ארכיון)
צילום: דודו פריד
מומלצים