שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרשות הפלסטינית: ירידה חדה בתמיכה באינתיפאדה
  מסקר שערך המרכז הפלסטיני לדעת קהל עולה כי 59% מהפלסטינים תומכים בהמשך האינתיפאדה לעומת 75% שתמכו בה לפני חודש. עורך הסקר, ד"ר נביל קוקלי, מעריך שהסיבות הן הגברת המעורבות האמריקנית באזור והמצב הכלכלי הקשה

  בסקר של המרכז הפלסטיני לסקרי דעת קהל שתוצאותיו מתפרסמות היום (ד') עולה כי 59% מהפלסטינים תומכים בהמשך האינתיפאדה והעימות עם ישראל לעומת 75% שתמכו בכך בחודש שעבר.
  עוד עולה מהסקר ש-75.7% מהפלסטינים לא מוכנים לוותר על זכות השיבה ולהחליפה בפיצויים. 40.6% הביעו תמיכה בנקודות העיקריות בנאום מזכיר המדינה קולין פאוול. יחד עם זאת ציינו 79% מהנשאלים שארה"ב "לא רצינית" בכוונותיה להביא להסכם שלום באזור. בסקר השתתפו 1,270 פלסטינים מהשטחים ומהרצועה. עורך הסקר ד"ר נביל קוקלי אמר בשיחה ל-ynet כי הסקר, ובמיוחד הירידה בתמיכה בהמשך האינתיפאדה מוכיחים כי למרות חוסר האמון שרוחשים הפלסטינים לארה"ב, חש הרחוב הפלסטיני כי "רוח של שינוי מנשבת בעמדה האמריקנית, למרות התמיכה הברורה בישראל".
  לדברי קוקלי, לראשונה מזהים הפלסטינים תמיכה אמריקנית אמיתית בהקמת מדינה פלסטינית. קוקלי ציין כי לראשונה שומעים הפלסטינים את האמריקנים מדברים בשפה ברורה נגד הכיבוש. "הציבור הפלסטיני, למרות חוסר אמון בארה"ב מקווה למעורבות אמריקנית פעילה שתאיץ את תהליך השלום ותביא לפתרון הסכסוך על בסיס החלטות האו"ם כפי שמשתמע מהצהרות הבכירים האמריקנים" אמר.
  קוקלי מוסיף שלסגר ולמחיר הכלכלי היתה השפעה גודלה על עמדת הפלסטינים ועל הירידה בתמיכה באינתיפאדה אולם לדבריו, המרכיב החשוב ביותר הוא התחושה של חלק מהפלסטינים שישנו שינוי בעמדה האמריקנית. קוקלי הדגיש נתון אחר מהסקר, לפיו 42% תומכים בשלום כבחירה אסטרטגית. "מעודד מאוד ביחס למה שהפלסטינים עברו בשנה האחרונה".
  הוא הוסיף כי סקרים הם דבר נזיל ואם הפלסטינים יזהו שהאמריקנים חוזרים לסורם בתמיכתם העיוורת בישראל, הנתונים ישתנו והתמיכה באינתיפאדה ובעימות עם ישראל תגבר מחדש.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים