שתף קטע נבחר

בג"ץ הורה לבורג לנמק סירובו לדון ב"חוק חוסם ברק"

יו"ר הכנסת סירב לכנס בפגרה את נשיאות הכנסת לדון בהצעת חוק של בני אלון, המגבילה את סמכותה של ממשלת מיעוט לוותר על שטחים

בג"ץ הורה היום ליו"ר הכנסת לנמק בתוך 10 ימים מדוע לא יכנס את נשיאות הכנסת לדון בהצעת חוק שהגיש ח"כ בני אלון (האיחוד הלאומי). הצעת החוק, המכונה "חוק חוסם ברק", מגבילה את סמכותה של ממשלת מיעוט הנתמכת בפחות מ-61 ח"כים מלחתום על הסכמים בינלאומיים המשנים את גבולות המדינה. בכך דחה בג"ץ את בקשת הפרקליטות לדחות את העתירה על הסף.
אלון הגיש את העתירה בשבוע שעבר, לאחר שיו"ר הכנסת אברהם בורג סירב לכנס את נשיאות הכנסת לדון בהצעת החוק, שהיתה חתומה בידי 62 ח"כים. קודם הגשת העתירה שיגר אלון מכתב ליו"ר הכנסת, עליו היו חתומים 8 מתוך 12 חברי הנשיאות, ובו דרש ממנו לכנס את הנשיאות, אך נענה בשלילה.
הפרקליטות טענה כי בכנסת קיים נוהג לפיו נשיאות הכנסת אינה מתכנסת לדון בהצעות חוק פרטיות במהלך הפגרה. ח"כ אלון השיב, באמצעות עו"ד אלי שמואליאן, כי מדובר בנושא מהותי, שזוכה לתמיכת רוב חברי הבית, ורוב מבין חברי נשיאות הכנסת. לדבריו, מתנהלים כל העת מגעים מדיניים, ואין אפשרות להמתין עד תום הפגרה.
בית המשפט, בהרכב השופטים תיאודור אור, טובה שטרסברג-כהן ודורית בייניש, הורה על הוצאת צו על תנאי, המורה לבורג לנמק בתוך 10 ימים את החלטתו.
אלון אמר בסיום הדיון כי הוא מרוצה מההחלטה. "אני מצר על כך שיו"ר הכנסת טעה בשיקול הדעת וניסה לסייע פוליטית לאהוד ברק לנצל את הפגרה, כדי לפגוע בכבודה של הכנסת ואולי אף לחתום על הסכמים בניגוד לדעת רוב חברי הבית", אמר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלון. בורג טעה בשיקול הדעת
צילום: איי אף פי
בורג. סירב לדון
צילום: איי אף פי
זום 77
השופט אור. לנמק בתוך 10 ימים
זום 77
מומלצים