שתף קטע נבחר

בכנסת: ח"כיות שוחחו עם נשים שעברו התעללות

שלוש חברות כנסת ענו למטלפנים לקו הפתוח בנושא אלימות נגד נשים. אחת המטלפנות סיפרה שבעלה מכה אותה זה שנים עד שהיא בורחת ממנו לבתי ילדיה הבוגרים. גבר אחר הסביר במלוא הרצינות שהאלימות מתעוררת בשל בגידות הנשים. וארגוני הנשים מצביעים על בעיה נוספת: המשטרה עסוקה במצב הבטחוני ואינה מקדישה מספיק לתחום האלימות במשפחה

הכנסת הקדישה את הבוקר (ג') לנושא המאבק באלימות נגד נשים: בקו פתוח שנפתח לציבור בנושא השתתפו שלוש חברות כנסת בלבד, שענו למטלפנים, חלקם גברים, שביקשו עצות וסיוע בנושא. חברות הכנסת שתפקדו כטלפניות הן יעל דיין, ענת מאור וחוסנייה ג'באריה. לצידן ענו לשיחות נציגים של משרד העבודה והרווחה, תנועות נשים והתנועה לגבריות חדשה.
במהלך היום אמור להתקיים דיון בוועדה לקידום מעמד האשה על משטר הכפייה נגד הנשים באפגניסטן ואחר הצהריים ייערך דיון במליאה בנושא האלימות נגד נשים, במהלכו יועלו להצבעה מספר הצעות חוק.
הפניות הטלפוניות לקו הפתוח נכנסו בעצלתיים וחלקן הגיעו מנשים שביקשו להעניק עצות. שיחות אחרות היו קשות וכואבות. כך למשל טלפנה אשה שסיפרה כי הוכתה במשך שנים על ידי בעלה, שגם גנב ממנה כסף. היא התלוננה שהוא פנה לבית הדין הרבני והיא הוכרזה כ"מורדת": "כשהוא רואה כתבות על רצח נשים בטלוויזיה, הוא מאיים 'עד תהיי הבאה בתור'". מרוב פחד, אמרה, לעתים תכופות היא לנה בבתיהם של ילדיה הבוגרים.
אל חברות הכנסת הגיעו גם פניות מגברים מוכים. מטלפן אחד סיפר לח"כ דיין כי מזה זמן רב שהוא מוכה, אולם הוא פוחד להתלונן נגד אשתו במשטרה, "הוא חושש שזה יפגע בגבריותו", אמרה דיין.
מטלפן אחר הסביר מה הסיבה לדעתו לאלימות - בגידות. הוא סיפר כי אשתו של חבר בוגדת בו "עם כל העיר וכולם יודעים", כלשונו, "ואני לא אתפלא אם הוא יכה אותה". את השיחה סיים במתן עצה לדיין - להעביר בחקיקה תיקונים שימנעו בגידות של נשים, "כי זה מגרה לאלימות".
נציגות ארגוני הנשים שהשתתפו בקו הפתוח התלוננו כי בתקופה האחרונה, בשל המצב הבטחוני הקשה במדינה, אומרים להם השוטרים כי המשטרה עסוקה בביטחון ולכן מפנה פחות תשומת לב לטיפול באלימות במשפחה. בנושא זה אמרה ח"כ דיין כי היא משתדלת לסייע בכל מקרה שמגיע אליה בנושא אלימות נגד נשים, וכאשר היא פונה למשטרה היא מהם מקבלת מענה, "אבל לא ייתכן שרק בפניות של חברות כנסת יזוזו דברים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
ענתה לטלפונים. ח"כ דיין
אתר הכנסת
מומלצים