שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שרון יוצא לארה"ב על רקע מחלוקת עם פרס
  בישיבת הקבינט תקף פרס את שרון ואמר: "אתה מקים משרד חוץ שני. אתה עוקף אותי". בוועדה המדינית של מפלגת העבודה תקף פרס באופן פומבי את הרכב צוות המו"מ שהקים שרון. ויכוח נוסף פרץ בין שרון לרמטכ"ל: מופז טען שהיה צריך להגיב על הפיגוע בעפולה, למרות ביקור השליחים האמריקניים; שרון השיב: לצה"ל יש יד חופשית

  ראש הממשלה, אריאל שרון, יוצא היום (ה') לארה"ב על רקע עימות שמחריף והולך בינו לבין שר החוץ, שמעון פרס. שרון ייפגש עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ועם בכירי הממשל האמריקני, וידון עמם בדרכים להפסקת האש בשטחים ולחידוש תהליך השלום.
  הרקע למחלוקת בין שרון לפרס הוא הרכב צוות המו"מ שהקים שרון. פרס התעמת עם שרון בישיבת הקבינט, ומתח ביקורת פומבית על צוות המו"מ גם בישיבה של הוועדה המדינית של מפלגת העבודה.
  ראש לשכת ראש הממשלה, אורי שני, ומנכ"ל משרד החוץ, אבי גיל, נפגשו אמש במגמה להביא ליישור ההדורים בין פרס לשרון. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי סוכם שראש הממשלה ושר החוץ ייפגשו מייד עם שובו של שרון מארצות הברית, כדי לסכם את הנושא.

  "אתה מקים משרד חוץ שני"

  במהלך ישיבת הקבינט תקף שר החוץ פרס את ראש הממשלה שרון ואמר: "אתה מקים משרד חוץ שני בתוך משרד ראש הממשלה. אתה עוקף אותי". פרס טען שהרכב צוות המו"מ הישראלי פגום, והוא צריך לכלול אישים פוליטיים. שרון טען בתגובה כי טענותיו של פרס שגויות: "הפלסטינים מינו משלחת פוליטית כדי שאנחנו נמנה משלחת פוליטית ובכך נתחיל מו"מ פוליטי", דברי שרון.
  ראש הממשלה הוסיף כי גם במשאים ומתנים קודמים לא מינתה ישראל צוותים פוליטיים אלא צוותים "אזרחיים", ונתן כדוגמה את מינויו של אורי סביר כראש צוות המו"מ באוסלו.
  שרים בקבינט סיפרו כי הוויכוח בין השניים נמשך זמן רב, עד שחלק מהשרים הציעו להם להמשיך אותו בחוץ.

  "יש ויכוח ביני לבין ראש הממשלה"

  בוועדה המדינית של מפלגת העבודה אמר פרס: "יש ויכוח ביני לבין ראש הממשלה, איני מסתיר זאת". הוא הסביר כי "משא ומתן על הפסקת אש אינו עניין טכני, צבאי ומוגבל. הוא מורכב, עשיר בבעיות ובאפשרויות ומחייב גישה יצירתית. דיון על הפסקת אש צריך להתנהל בצורה הרחבה והמורכבת ביותר. ייתכן מאוד שלהשיג הפסקת אש עוד יותר קשה מלהשיג פתרון מדיני, כי כאן מספר האנשים המשפיעים רב, והאמוציות ממלאות תפקיד חשוב". על רקע זה סבור פרס שהוא ואנשיו צריכים לעמוד בראש צוות המו"מ: "המשא ומתן על הפסקת האש מוכרח להיות משא ומתן שיש בו אלמנטים רגשיים וכלכליים. הוא מחייב ראיה רחבה מאוד של האזור כולו, אחרת הוא לא יצליח. זה בעצם הויכוח ביני לבין ראש הממשלה, כי אני לא חושב שזה נושא טכני. הקבוצה שערפאת מינה למשא ומתן, יש בה בהחלט אנשים פוליטיים, ולדעתי זו הזדמנות להידבר אתם בלשון פוליטית ורצינית מאוד".
  פרס רמז בדבריו למינויו של האלוף במיל' מאיר דגן כראש צוות המו"מ: "המשא ומתן הזה חייב להיות משא ומתן כולל ומקיף, ולכן אי אפשר למנות לזה אדם עם ניסיון כזה או אחר, אלא מי שיש לו ראייה מדינית רחבה".
  פרס הוסיף כי הפסקת הטרור יכולה להיעשות באמצעות הצעת אופק מדיני לפלסטינים. לדעתו, ייקל על ישראל לנהל משא ומתן עם מדינה פלסטינית מאשר עם אוטונומיה פלסטינית. פרס דיבר על הצורך להגיע להכרעה מדינית–פוליטית במהירות - "הכרעה כמו הכרעתו של בן גוריון ב-47' על תוכנית החלוקה".

  עימות בין ראש הממשלה לרמטכ"ל

  הוויכוח בין שרון לפרס לא היה המחלוקת היחידה במהלך ישיבת הקבינט שהתנהלה מוקדם יותר. גם בין ראש הממשלה לרמטכ"ל התעורר ויכוח. רב-אלוף מופז טען כי אסור לישראל לצמצם את פעילותה הצבאית לסיכול ותגובה על פעולות פלסטיניות והביא כדוגמה את חוסר התגובה הישראלית לפיגוע בעפולה.
  לטענת הרמטכ"ל, ישראל עושה זאת בשל ביקורם של זיני וברנס. ראש הממשלה השיב כי לא כך הדבר, וכי לצה"ל יש יד חופשית למנוע פיגועים ולהגיב בהתאם.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום אי פי
  פרס עם זיני. משרד חוץ שני
  צילום אי פי
  צילום איי פי
  שרון. טענות שגויות
  צילום איי פי
  דודו פריד
  מופז. אסור לצמצם פעילות
  דודו פריד
  מומלצים