שתף קטע נבחר

מרכז העבודה הכריע: לא יבוטלו תוצאות הפריימריס

רק כ-40 אחוז מחברי מרכז המפלגה הגיעו לאולם הסינרמה בתל-אביב. ההכרעה: תוצאות הבחירות לראשות המפלגה לא יבוטלו אבל הערעורים ייבדקו על ידי צוות משפטנים

שר הביטחון, בנימין בן-אליעזר, רשם אמש (ה') הישג בדרך אל ראשות מפלגת העבודה: מרכז המפלגה קיבל את החלטת ועדת החוקה בה תמך, שלא לבטל את תוצאות הפריימריס אלא להעבירם לבדיקת צוות משפטי בן 3 חברים.
רק 633 חברי מרכז הגיעו להצבעה. מדובר ב-40% מכלל חברי המרכז, נתון המשקף אולי יותר מכל את רמת העניין של חברי העבודה בנבחריהם. 394 תמכו בהצעת ועדת החוקה – 62.2%, לעומת 231 (36.5 אחוז) שתמכו בהצעה בה תמך בורג, לבטל את תוצאות הפריימריס. אחוז אחד מהמצביעים שלשל פתק לבן.
מזכ"ל המפלגה, רענן כהן אמר לאחר שהקריא את התוצאות: "כולי תקווה שממחר מתחיל פרק חדש של המפלגה, נכבד כולנו את התוצאה ונצא לדרך חדשה". יצויין כי כהן תמך בביטול תוצאות הפריימריס.
הלילה יכונס צוותו המצומצם של בורג לדיון על המשך הפעולות. חלק מאנשי בורג מאמינים שהחלטת ועדת החוקה דווקא פועלת לטובתו, אך בורג עצמו מעריך כי מי שייבחר בסופו של דבר לא יוכל לתפקד כיו"ר המפלגה בשל הפרשה. ממטה בורג נמסר בתגובה: "אנשינו ערוכים להמשך המאבק עד תום. הוכנה תוכנית פעולה מפורטת שתיושם עם פתיחת הדיונים על הקלפיות. מטה בורג מביע תקווה כי מוסדות המפלגה יפעלו ביעילות וללא סחבת, עד ליציאת האמת לאור".

בורג תקף: המפלגה זועקת 'אני מתה'

לפני ההצבעה תקף יו"ר הכנסת אברהם בורג, בנאום נרגש, את המוסדות המשפטיים של המפלגה. "ניצחתי ונגזלתי… מערכת של לחצים ומניפולציות עשתה הכל כדי שהעבודה תיצור תקדים של פארסה בקנה מידה עולמי. לכל מקום שניסיתי לפנות מצאתי חורבן מנהיגותי, חיסול חשבונות, הטיית דין ורמיסת הדמוקרטיה. בחדרים האטומים לא שומעים את קריאת המפלגה: תפסיקו כבר, אני מדממת, תצילו אותי, אני מתה".
בורג תקף אישית את יו"ר ועדת הבחירות שהתפטר, אפי שטנצלר, וטען כי הוא "ברח ברפיסות מהמערכת והמערכה". בעקבות דבריו של בורג עלה שטנצלר לבמה והשיב בהתקפה מילולית על בורג. גם יו"ר ועדת החוקה של מפלגת העבודה, חנן מלצר,מתח ביקורת על בורג ואמר "אם יו"ר הכנסת יבקר בבתי כלא הוא יוכל לשמוע את אותם הטיעונים שהוא משמיע כאן על המערכת המשפטית. גם שם כולם זכאים, ומבין מי שמבין".
בן-אליעזר לא נשאר חייב. מחוץ לאולם ניתן היה לשמוע אותו אומר בקול לא שקט במיוחד "לא ראיתי נבל כזה בחיים שלי". בנאומו הרשמי קרא בן אליעזר למפלגת העבודה לבחור בהצעת ועדת החוקה. הוא בחר לעקוץ את מנכ"ל מפלגת העבודה רענן כהן ש"חיפש הרבה זמן אולם גדול שיכיל 1,700 חברי מרכז, ואין פה אפילו 500 איש, זהו בדיוק מצבה של מפלגת העבודה".
בן-אליעזר טען כי אם לא ייבחר יו"ר בשנה הקרובה, תידרדר מפלגת העבודה לתהום שלא תוכל לצאת ממנה. "האם הציבור יקנה את ביטול הבחירות? מה ההיסטוריה תשפוט ותאמר? שהיתה פעם מפלגה שעשתה בחירות וביטלה אותן? אנחנו הפסקנו מזמן להיות רלוונטיים".
שר החוץ שמעון פרס, השר המייצג של מפלגת העבודה, בחר שלא לנאום הערב או להביע בפומבי את עמדתו בנושא הפריימריס. פרס גם לא המתין עד להקראת התוצאות ועזב את המקום, כמו כל שאר חברי הכנסת והשרים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
נערך למרכז. בן אליעזר
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
צילום : אביגיל עוזי
מוכן לבחירות חדשות. בורג
צילום : אביגיל עוזי
מומלצים