שתף קטע נבחר

הסתיימה שביתת המרצים באוניברסיטאות

לאחר כחודש הסתיימה שביתת הסגל הבכיר באוניברסיטאות. הבוקר חתמו נציגי המרצים ומשרד האוצר על הסכם. כעת צפויות האוניברסיטאות להכריז על קיצור חופשות ולימודים בימי שישי במטרה להחזיר את ימי השביתה האבודים. הסטודנטים: "לא ניתן שייפגעו בנו"

לאחר כחודש של שביתה, הלימודים באוניברסיטאות התחדשו הבוקר (יום ה') בכל האוניברסיטאות ברחבי הארץ, מלבד אוניברסיטת חיפה בה יתחדשו הלימודים מחר, והטכניון, בו יתחדשו הלימודים ביום א'.
לפנות בוקר נחתם הסכם בין ארגון סגל ההוראה הבכיר באוניברסיטאות לבין נציגי משרד האוצר. ההסכם התאפשר לאחר שהמרצים התחייבו על שנה של "שקט תעשייתי" שבמהלכה לא ישבתו. האוצר מצידו התחייב כי במשך תקופה זו ימשיכו הצדדים במו"מ.
פרופסור אשר כהן מאוניברסיטת ירושלים אמר ל-ynet כי המרצים הסכימו להפסיק את השביתה לאחר שהאוצר הסכים כי בעתיד יוכלו לדרוש פיצוי נוסף על השחיקה בשכרם. "קיבלנו רק פיצוי חלקי, אבל הסכמנו לחזור ללמד בשל התחייבות האוצר ובשל מכתב תמיכה שקיבלנו מראשי האוניברסיטאות", אמר.
ממשרד האוצר נמסר כי "אנחנו מרוצים מההסכם, אבל יכולנו להשיג אותו כבר לפני שבועיים וחבל שהמו"מ התעכב בשל חוסר ההחלטיות של המרצים. בסופו של דבר הם קיבלו פחות ממה שהצענו לפני שנה וחצי". האוצר מסר כי המרצים יקבלו פיצוי בשיעור של 4.1% החל מ-2002 לתקופה של שלוש שנים.
פרופ' יעקב גולדשטיין, יו"ר האסיפה הכללית של ארגון הסגל האקדמי הבכיר באוניברסיטת חיפה, מסר הערב ל-ynet כי לאור ההתפתחויות האחרונות החליט אחר הצהריים הסגל האקדמי הבכיר של האוניברסיטה להפסיק את השביתה ולחזור ללימודים כבר מחר בבוקר וכמו כן לחתום על ההסכם המוצע עם האוצר.

ועכשיו: משלימים ימים

כעת צפויות האוניברסיטאות השונות לקצר את משך החופשות ולהכריז על לימודים בימי שישי, כדי להחזיר את ימי השביתה החסרים.
יו"ר התאחדות הסטודנטים, ליאור שטרסברג, אמר הבוקר ל-ynet כי מבחינת הסטודנטים "המאבק רק מתחיל".
"מספיק הסבל שעברו הסטודנטים במהלך השביתה. לא נאפשר מצב בו נצטרך לשלם בעצמנו את נזקי השביתה", אמר שטרסברג, "אנו מקווים שראשי האוניברסיטאות יבינו זאת. אנו דורשים כי בכל קמפוס יקום צוות משותף בו ישבו נציגי האוניברסיטה והסטודנטים וידונו בהסדרים של החזרה ללימודים". לדבריו, יעמדו הסטודנטים על כך שחופשת הסמסטר לא תקוצר, שמועדי הגשת העבודות ידחו וכן שהשלמת לימודים בימי שישי תיעשה אך ורק בהסכמה עם הסטודנטים, ולא באופן קטגורי.
יו"ר אגודת הסטודנטים בת"א, נועה גלזר, אמרה ל-yent, כי היא סבורה שאכן "הגיע הזמן לסיים את השביתה" וכי היא משוכנעת ש"הלחץ של הסטודנטים בת"א השפיע על המרצים לחזור לעבודה למרות שלמעשה ארגון הסגל הבכיר באוניברסיטת ת"א לא רצה לחתום".
"הוכחנו למרצים שיש לנו את הכוח להשפיע", אמרה גלזר והבטיחה כי האגודה תפעל למזער את תוצאות השביתה ותדאג לכך שהסטודנטים לא יהיו אלה שיפגעו ממנה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דלית שחם
חוזרים ללמוד, סטודנטים בהפגנה
צילום דלית שחם
מומלצים