שתף קטע נבחר

"אסור לצרף שופטים דתיים למניין"

כך אמר רבה של העיר חולון ובנו של מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב אברהם יוסף. הוא הוסיף ששופט חובש כיפה הוא "רשע" ו-"כמה שהכיפה שלו בולטת יותר כך נדע את שנאתו לתורת ישראל". גם היועץ המשפטי לממשלה לא חמק מביקורת

פרסום ראשון: "אסור לצרף שופטים דתיים למניין ולהעלות אותם לתורה בתוך שבעת העולים" כך אמר הרב אברהם יוסף, בנו של מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף ורבה של העיר חולון. תמליל הדברים הגיע לידי ynet.
הדברים נאמרו בשידור באחד מערוצי הרדיו החרדיים הפיראטיים והיו חלק מהתקפה חריפה על דתיים המשמשים כשופטים במערכת המשפט בארץ. בין היתר אמר הרב אברהם יוסף כי יהודי עם כיפה היושב על כס המשפט "נחשב ככופר בתורה כולה, ככופר בקב"ה", וכן: "יושבים שופטים על כס המשפט וכמה שהכיפה שלו נמצאת על הראש במקום בולט יותר, כך נדע מראש את שנאתם לתורת ישראל".
עוד אמר הרב אברהם יוסף כי "יש היום במדינת ישראל אנשים שקוראים לעצמם דתיים והם לא מבקשים מאתנו אישור על היותם דתיים, חושבים את עצמם למבינים לבד, לילדים גדולים". הוא הסביר שאין לצרף דתיים המשמשים כשופטים לכל דבר שבקדושה: אסור לצרף שופט דתי כעשירי למניין ואין להעלות אותם בין שבעת העולים לתורה בשבת. אחד הנימוקים: יש צורך לעשות כך "כדי להבליט את רשעותם ברבים, שאולי דרך זה יזכו לשוב בתשובה שלמה, לשוב מדרכם הרעה".
"היושב על כס המשפט נקרא רשע שמרים יד בתורתו של משה, גם אם יש לו כיפה על הראש וגם אם הוא לומד דף גמרא, זו תורה שהיא מהשפה ולחוץ, תורה שהיא בזויה ושוממה, תורה שאין לה קיום". על מערכת המשפט אמר יוסף: "היושב על כס המשפט אין לך מרים יד בתורתו של משה גדול ממנו, כל מגמתם לעקור את התורה".
על מערכת המשפט בכללותה אמר יוסף: "לצערנו הרב, אנחנו חייבים לדבר מפעם לפעם לדעת ולהזהיר: כל מערכת בתי המשפט של מדינת ישראל, מהראשון שבהם ראש בית המשפט הגבוה לצדק שאין שם צדק אהרון ברק, ועד אחרון הפקידים אליקים רובינשטיין, שזה יועץ המשפטי לממשלה, אין להם בראש מעייניהם את תורת ישראל".
לגבי היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, אמר הרב יוסף: "אני מבקש לא להיכנס לעניינים אישיים, אני יודע שהוא בעצמו היה שופט, אולי הוא חזר בתשובה ואולי לא, אני מקווה שהוא חזר בתשובה".
יצוין שבשידור רדיו נוסף בו נשאל הרב יוסף על אותו נושא, הוא אומנם הותיר את ההנחיה השוללת שיתוף שופטים דתיים ב"דברים שבקדושה", אך עידן את דבריו ואמר כי לא התכוון "חס וחלילה שיש לבזות אותם".
מדוברות בתי המשפט נמסר כי הם אינם מעונינים להגיב על הדברים.
ח"כ יוסי פריצקי (שינוי) אמר בתגובה לדברים: "אצל ש"ס כל מי שהוא לא גבר מזרחי אורתודוקסי, המאמין בהבלים וקמיעות מוקצה מחמת מיאוס. זוהי עוד דוגמה לדרך שבה חרדים תופסים את מערכת המשפט וחוקי מדינת ישראל. מי שבא בטענות כאלה שלא יבכה אחר כך על כך שאין לו ייצוג בבתי המשפט".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:דודו בכר
הבן של. הרב עובדיה
צילום:דודו בכר
צילום: גלי תיבון
חטף. רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
מומלצים