שתף קטע נבחר

ועדת החוקה החלה לדון במחיקת סעיף הלאום

רמון בועדת החוקה: "רק בישראל ובברית המועצות לשעבר נהוג לרשום את סעיף הלאום, בשום מדינה נאורה זה לא קיים"

"יש מי שחושש שמחיקת הסעיף תהפוך אותנו ממדינה יהודית למדינת כל אזרחיה, אבל כיום לפי התעודות השונות אנחנו מדינת אזרחי כל העולם" - כך נימק ממלא מקום שר הפנים חיים רמון לחברי ועדת החוקה של הכנסת את הצעד המתוכנן של מחיקת סעיף הלאום מתעודת הזהות.
הוועדה תצביע ותכריע בסוגיה בישיבתה הקרובה בשבוע הבא. ככל הנראה צפוי רוב בוועדה להסרת הסעיף. לפי חוקי המדינה מחיקת סעיף מתעודת הזהות, היא תקנה שכרוכה באישור ועדת החוקה של הכנסת, ו-24 שעות לאחר ההצבעה בוועדה ניתן כבר ליישם את התקנה.
השר רמון אמר בוועדה, כי כיום יש מצב אבסורדי שבו קיימים רישומים של 130 לאומים שונים בתעודת הזהות במדינת ישראל. רמון הוסיף ואמר כי רק בישראל ובברית המועצות לשעבר נהוג לרשום את סעיף הלאום: "בשום מדינה נאורה אחרת זה לא קיים. בברית המועצות השתמשו בסעיף הזה על מנת להפלות לרעה על בסיס גזעני".
לדברי רמון, מחיקת הסעיף תעזור במיוחד ל-270 אלף העולים מחבר המדינות שאינם יהודים, ומכוח הרישום הזה הם מופלים לרעה. כמו כן ציין רמון, כי דווקא המפלגות החרדיות צריכות לתמוך בצעד הזה: "כך לא יוגדרו כיהודים בתעודה מי שגויר בגיור רפורמי בארה"ב".
רמון הוסיף כי לא מדובר בחלק משליפה של מהפכה מזרחית: "כשהגעתי למשרד הפנים תכננתי לבצע צעד זה, ורק אחרי שברק בישר על המהפכה החילונית גיליתי שאני מהפכן".
שר הפנים לשעבר, נתן שרנסקי, ניצל את ההזדמנות על מנת למתוח ביקורת על ברק ואמר כי אי אפשר לדעת אצלו מה יהיה בשבוע הבא, לכן יש לנצל את השבוע הזה על מנת להעביר שינויים: "אנחנו נתמוך בתקנה הזו. יש דרכים אחרות לחזק את ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית בלי להכניס כל כך הרבה אנשים למצב מביך". שרנסקי התייחס בדבריו לכל אותם עולים מחבר המדינות שאינם יהודים.
יו"ר הסוכנות היהודית, סלי מרידור, שנכח אף הוא בוועדה, הביע התנגדות למחיקת הסעיף מתעודת הזהות. לדבריו, תעודת הזהות לא מהווה רק אמצעי זיהוי אלא גם זהות. "שוויון אמיתי", טען מרידור, "נעשה תוך הכרה בשונות בין אנשים ולא ממחיקת פרטים בזהות שלהם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
מ"מ שר הפנים, חיים רמון
אתר הכנסת
צילום: איי אף פי
שרנסקי. תומך
צילום: איי אף פי
מומלצים