שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  1,160,000 עניים בשנת 2000
  מתוכם 525 אלף ילדים; בראש רשימת היישובים – בני ברק, ירושלים במקום השני משום שלא נמדדו בפועל ההכנסות של תושבי מזרח העיר; קו העוני פרושו הכנסה חודשית למשפחה של אדם בודד של 1,753 שקל (במונחי 2001)

  בשנת 2000 חיו בישראל כ-1,160,000 נפשות מתחת לקו העוני, בכ-29,000 נפש יותר מבשנה הקודמת. מספר הילדים שחיו אשתקד מתחת לקו העוני הסתכם בכ-525 אלף, ואילו מספר המשפחות העניות הסתכם בכ- 314 אלף, מהן כ-60 אלף משפחות עולים.
  קו העוני בשנת 2000 מוגדר כהכנסה חודשית (ברוטו) של 1,673 שקל לאדם בודד. במחירי השנה הנוכחית, מסתכם קו העוני בהכנסה חודשית לאדם בודד של 1,753 שקל. במשפחה בת 2 נפשות מסתכם קו העוני המשפחתי במחירי השנה ב-2,805 שקל ואילו במשפחה בת 5 נפשות מסתכם קו העוני המשפחתי ב-5,260 שקל.
  תמונה עגומה זאת מתבררת מהנתונים הרשמיים על ממדי העוני בישראל בשנת 2000, שפרסמו היום (ב') המשרד לעבודה ורווחה והמוסד לביטוח לאומי. נתונים אלה משקללים את ממדי העוני במזרח ירושלים, למרות שבפועל לא ביצעה שם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה סקר הכנסות בשנה שעברה, בשל האינתיפאדה.

  בני ברק במקום הראשון

  בשל אי המדידה בפועל של ההכנסות בקרב תושבי מזרח ירושלים, ירדה ירושלים למקום השני בטבלת הערים העניות בישראל. במקום הראשון ברשימה הלא מחמיאה ניצבת בני ברק, שכ- 38% מהמשפחות החיות בה היו בשנה שעברה מתחת לקו העוני.
  במקום השני בטבלת העוני ניצבת, כאמור, ירושלים, עם 27% משפחות מתחת לקו העוני. במקום השלישי ממוקמת אשדוד, עם 22% משפחות עניות.

  בניזרי: לא לקצץ בקצבאות

  במסיבת העיתונאים שבה הוצגו נתוני דו"ח העוני, יצא שר העבודה והרווחה, שלמה בניזרי, נגד תוכניות האוצר לקצץ בתקציב המדינה באמצעות הקטנת קצבאות הילדים. לדברי בניזרי, באמצעות השימוש במכשיר קצבאות הילדים הצליח משרדו לצמצם בשנה שעברה את ממדי העוני בקרב כ- 45% מהמשפחות.
  שר האוצר, סילבן שלום, לעומת זאת, אמר כי הנתונים הקשים על ממדי העוני בישראל מראים עד כמה חשוב שהממשלה תאשר את תוכנית השינויים שמציע משרדו להכניס בתקציב.
  כתבתנו לינוי בר גפן מוסיפה: ראש האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד (מרצ), אומר בעקבות פרסום נתוני העוני, כי כל הממשלות ללא הבדל בין ימין לשמאל, מנהלות אותה מדיניות רכושנית שיצרה את הפער החברתי הכי גדול בעולם המערבי המפותח. לדברי שריד, פער זה מסכן את ישראל יותר מהחיזבאללה, החמאס והג'יהאד ביחד. "נתוני העוני מוכיחים שוב כמה נחוצה מפלגה סוציאל-דמוקרטית אמיתית, שמחויבת באופן מוחלט לשכבות החלשות, לערי הפיתוח, לשכונות המצוקה העירוניות ולמגזר הערבי" אמר שריד.
  * יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, אמר בתגובה לפרסום דו"ח העוני כי הדו"ח אינו משקף את ההחרפה ואת המיתון הקשה של שנת 2001, ו"המצב לאשורו חמור שבעתיים", לדבריו. הוא הוסיף כי "לפיכך, תקציב המדינה והקיצוץ שמבקש האוצר לערוך במערכות הרווחה הציבוריות, מחויבים בחינה מחודשת".
  * יושב ראש ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ אברהם פורז (שינוי), אומר כי דו"ח העוני הוא דו"ח המודד את אי השוויון בחברה, ולא את העוני המוחלט. לדבריו, מצבם של העניים בארץ לא הורע במיוחד בשנה האחרונה, אלא הורע ביחס לעשירים. "בארץ יש הרבה עניים מתוך בחירה, אנשים שאינם רוצים לעבוד ואשר יולדים ילדים מבלי לחשוב על עתידם" אמר פורז. לדבריו למרות שבעשור האחרון הוכפלו תשלומי ההעברה (ביטוח לאומי) מספר העניים עולה.
  פורז הוסיף כי "המסקנה מכך היא שהפתרון שמציעה המדינה, לפיו ככל שמגדילים את הקצבאות כך מספר העניים יורד, מוטעה מיסודו ולכן יש להורידן בצורה דרסטית".
  * יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, אמר כי הנתונים הקשים על ממדי העוני בישראל הם תעודת עניות לממשלות השונות אשר מנהלות מדיניות שכל תכליתה הוא להיטיב עם בעלי ההון על חשבונן של השכבות החלשות.
  לדבריו, הממשלה מסתתרת מאחורי גבם של ראשי הרשויות המקומיות כאשר היא פוגעת ללא רחם בתקציבי הרווחה והחינוך ברשויות המקומיות, וכי ראוי היה שהממשלה תתייצב באומץ מול הציבור ותודיע כי היא מפסיקה לספק שירותי רווחה לאוכלוסיות שלמות בשל קשיי תקציב.  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גלי תיבון
  בניזרי. לא לבטל הקצבאות
  צילום: גלי תיבון
  צילום דודו בכר
  בני ברק. בראש הרשימה
  צילום דודו בכר
  ערן כהן
  שריד. "מדיניות רכושנית"
  ערן כהן
  מומלצים