שתף קטע נבחר

דו"ח נתניהו: תגובות מעורבות במערכת הפוליטית

אהוד ברק מאחל שנה טובה לנתניהו ולרעייתו, אריאל שרון מברך ומוסיף כי "מי שרוצה להתמודד, יכול", מיכאל איתן טוען כי "אסור לנתניהו לחזור לראשות הליכוד", וש"ס, כרגיל, טוענת שדרעי הופלה לרעה. כל התגובות במערכת הפוליטית על החלטת היועץ המשפטי

ראש הממשלה, אהוד ברק, אמר אמש בתגובה לפרסום החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה בפרשת נתניהו-עמדי, כי הוא מעריך את העבודה שנעשתה על-ידי המשטרה ורשויות החוק. ברק אמר, כי שלטון החוק הוא יסוד מרכזי בדמוקרטיה הישראלית ו"כולנו מכבדים את החלטת היועץ המשפטי לממשלה ומבינים את תחושת ההקלה של נתניהו ורעייתו ומאחלים לו שנה טובה".

הימין: שמחים וקוראים לאיחוד המחנה

בימין הביעו שמחה על זיכויו של נתניהו. "אני שמח שהמאבק הזה הסתיים ואני מקווה שנתניהו יוכל, יחד איתנו, להמשיך במאבק שנמצא בעיצומו להחלפת ברק", אמר הערב (יום ד') יו"ר הליכוד, חבר הכנסת אריאל שרון, במהלך ביקור בשוק מחנה יהודה. שרון הוסיף כי אין כל סיבה למלחמה פנימית בליכוד: "זאת תנועה דמוקרטית, ומי שרוצה להתמודד, יכול".
ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, הכחיש כי החליט, בתיאום עם בנימין נתניהו, להיות מספר שתיים שלו, כשזה יחזור לראשות הליכוד.
לגבי הדו"ח אמר אולמרט: "אני מקווה שהיועץ המשפטי לא נטל על עצמו סמכות לכתוב פסק דין וגזר דין שאי אפשר לערער עליהם, כי הוא לא ממליץ להעמיד לדין. אם לא ממליצים להעמיד לדין, צריך להשאיר את חוות הדעת לציבור, אחרת נותנים ליועץ להיות גם שופט וגם מבצע, וזה דבר שיש איתו בעיה קונסטיטוציונית ומוסרית ממדרגה ראשונה".
יו"ר סיעת הליכוד, חבר הכנסת רובי ריבלין, קרא אתמול, במהלך סיור בשוק מחנה יהודה, להקדים את הפריימריז בתנועתו. "אנחנו הולכים לבחירות ולכן צריך לקיים מיד פריימריז", אמר. "מאחר שנתניהו זוכה עכשיו, אין שום סיבה שהוא לא ישתתף אם הוא רוצה".
ח"כ מיכאל איתן (ליכוד), אמר כי "אסור לנתניהו לחזור לראשות הליכוד. אם הוא יתמודד בראשות הליכוד, הליכוד יקבל מכה נוספת וירד אפילו יותר נמוך מ-19 מנדטים".
לדבריו, "נתניהו התפטר מראשות הליכוד בשל אחריותו לתבוסה הגדולה ומשמעותה של התפטרות כזאת צריכה להיות פינוי המקום ולא סתם פסק זמן קצר. הוא לא השתנה, שולח אנשים וחכ"ים שידברו בשמו. כל הקומבינות האלו מראות שחוסר השקיפות שלו וחוסר האמינות שלו לא יכול להשתנות".
איתן, כמו גם יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ רובי ריבלין, קורא לקיום פריימריז במועד קרוב: "צריך לתת צ'אנס גם לאנשים חדשים". עם זאת, טוען איתן שנתניהו עבר בחקירה דברים שלא היה צריך לעבור, הן על-ידי המשטרה והן על-ידי התקשורת.
חברת הכנסת לימור לבנת (ליכוד), אמרה כי היא מברכת את בנימין ושרה נתניהו ומצטערת על הסבל ועינוי הדין שעברו מצד התקשורת ורשויות אכיפת החוק.
לבנת השוותה את חקירתו של נתניהו לחקירה של פרשת העמותות של ברק ואמרה כי "חובתנו לדאוג לכך שיהיה שוויון". לבנת סירבה להתייחס למועמדותה לראשות הליכוד ואמרה, כי "ברגע זה עלינו להתאחד כדי להוריד את אהוד ברק מהשלטון".
ח"כ צחי הנגבי (ליכוד) אמר הערב: "אני שולח ברכות לבני הזוג נתניהו, עכשיו הם יכולים לנשום לרווחה ולשכוח את הימים הקשים שהם עברו השנה".

בשמאל: מתמקדים בביקורת הציבורית

בשמאל מנסים לכוון את תשומת הלב לביקורת הציבורית שנלוותה להחלטת היועץ המשפטי.
ח"כ עוזי ברעם (ישראל אחת) אמנם שמח על אי הגשת כתב האישום נגד נתניהו: "לא אהבתי שראש ממשלה מטורטר למשרדי המשטרה בבת ים ונערך אצלו חיפוש בעניין פעוט כמו עניין המתנות". אבל ברעם אומר גם שנתניהו יתהלך מעתה עם גיבנת: "הפופולריות לה זוכה היום נתניהו תרד בחצי השנה הקרובה, כיוון שאותם ציבורים שתומכים בו כעת בגלל הרגשת העוול שלדעתם נגרם לו לא יתמידו בתמיכתם".
עם זאת, אומר ברעם, כי המהלכים האחרונים לא צריכים להדאיג את ברק, "ממילא למועמד שלנו קשה לנצח כיום כאשר הימין עושה יד אחת עם הדתיים. מה שברק צריך לעשות זה להביא הסכם מדיני וכך יוכל לנצח".
יו"ר סיעת ישראל אחת, ח"כ אופיר פינס, אומר היום בתגובה, כי לברק אין שום סיבה לדאוג: "נתניהו לא יכול לאיים על ברק. רק ברק יכול לאיים על ברק. אם ברק יכול להתנהל נכון, אף אחד לא יכול לנצח אותו, אך אם לא, כל אחד יוכל לנצח אותו". פינס מוסיף, כי "רק במדינת ישראל אדם שפעמיים הוגש נגדו דו"ח ציבורי יכול להישאר בחיים הפוליטיים. דו"ח ציבורי כזה צריך להשאיר את נתניהו מחוץ לפוליטיקה".
יו"ר מרצ, חבר הכנסת יוסי שריד, אמר בתגובה להחלטת היועץ, "סגירת תיק נתניהו נסבלת מבחינה משפטית, אך אינה נסבלת מבחינת האתיקה הציבורית. לא כל מה שהוא שפל מבחינה מוסרית הוא גם פלילי".
"יותר מדי נבחרי ציבור עושים בכסף הציבורי שימוש נפסד ומדרדרים את הפוליטיקה שלנו לשפל המדרגה. הנסיבות הנורמטיביות שנוצרו בשנים האחרונות בפוליטיקה הישראלית מעודדות את שליחי הציבור לקלקול המידות", אמר שריד.

ש"ס: מברכים את נתניהו

ש"ס מברכת את בנימין נתניהו על סגירת התיק נגדו ומאחלת לו הצלחה. "חבל שהיועץ המשפטי לא השכיל לקבל המלצה אמיצה כל כך גם בעניינים אחרים ובפרשות אחרות. היועץ המשפטי הוכיח במקרה הזה כי הוא מסוגל שלא להיכנע לגורמים מסויימים בין מעצבי דעת הקהל והממשלה".
עם זאצ, הוסיפו בש"ס כי "התנועה תודיע באיזה מועמד תתמוך רק כשייקבע מועד הבחירות החדשות ויוצגו כל המועמדים בפני מועצת גדולי התורה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צביקה טישלר
שרון. שמח שנתניהו זוכה
צביקה טישלר
אורן אגמון
בעיה מוסרית מהמדרגה הראשונה
אורן אגמון
ארכיון ידיעות אחרונות
איתן. פריימריז עכשיו
ארכיון ידיעות אחרונות
יוסי רוט
לבנת. ברכות לזוג נתניהו
יוסי רוט
ארכיון ידיעות אחרונות
ברק. שנה טובה לביבי
ארכיון ידיעות אחרונות
אתר הכנסת
ברעם. שמח
אתר הכנסת
ערן כהן
שריד. קלקול מידות
ערן כהן
שאולי שם-טוב
ישי. ש"ס מברכת את ביבי
שאולי שם-טוב
מומלצים