שתף קטע נבחר

פורטלנד תנסה להיכנס להיסטוריה

תתארח הלילה בסטייפלס סנטר כשהיא יודעת שרק שש קבוצות חזרו מפיגור של 3:1. שאקיל אוניל: העיר צריכה להיות מוכנה

לפני פחות משבוע הכל היה נראה אחרת. הלייקרס, לאחר שני נצחונות חוץ בפורטלנד וכשהיא מובילה 1:3, לא דמיינה שזה יכול לקרות לה. בשבת בבוקר התעוררו הילדים של פיל ג`קסון למציאות חדשה. לוס אנג`לס חוזרת הביתה להכריע סדרה שיתרון הביתיות בה בטל בשישים, נגד קבוצה בתנופה.
המשחק השישי היה החוויה הקשה ביותר שעברה הלייקרס בפלייאוף, ולא בגלל פורטלנד. היא כבר הובסה בסדרה הזאת על ידי הבלייזרס, אבל מעולם לא נראתה כל כך תלושה, לא מאופסת וחסרת עמוד שדרה, כמו בשבת לפנות בוקר.
חמש הדקות הראשונות היו של הלייקרס, אבל פה זה נגמר. התעוררות של דיימון סטודימאייר הבריחה את הבלייזרס ל-26:15 בסוף הרבע הזה, ממנו לא הצליחה הלייקרס לחזור, למרות שהיו לה כמה הזדמנויות.
פורטלנד סגרה את שאקיל אוניל כמו בספרים. עזרה קבוצתית של ארווידס סאבוניס, סקוטי פיפן ובריין גראנט ניתקו אותו כמעט לחלוטין מקבלת כדורים. אוניל סבל משמירות כפולות ומשולשות והקרין תיסכול רב, שהתבטא במשחק מסוכן ובעבירה בלתי ספורטיבית שביצע על פיפן ברבע השלישי. הסנטר שכבר הפליא ב-100 אחוז מהעונשין בסדרה, החזיר את הממוצעים שלו לגודל טבעי כשסיים את המשחק עם 3 מ-10 מהקו. היחידים שהחזיקו את הלייקרס בתמונה היו קובי בריינט, בערב עצום מהשדה, במיוחד בזריקות מחוץ לקשת (6 מ-9) וגלן רייס שבלט גם הוא בזריקות מבחוץ.
ההזדמנות הגדולה של הלייקרס לחזור למשחק הייתה עם פתיחת הרבע השלישי. פורטלנד, שסיימה את המחצית ביתרון 10 נקודות (39:49), ראתה איך האורחים מוחקים חצי ממנו תוך 45 שניות. שתי דקות מאוחר יותר, כשהלייקרס בפיגור 4 נקודות והכדור שלה, חטף סטיב סמית את הכדור של המשחק. פורטלנד חזרה במהירות ליתרון שנע בין 9 ל-11 נקודות הפרש, תוך שהיא מבליטה משחק הגנה עצום של סאבוניס, ומסתמכת על סטודמאייר באמצע ועל סמית בכל מקום.
על הערב העיבו תקריות חוזרות ונישנות בין ריק פוקס ופיפן, וכפועל יוצא בין פוקס למאמן הבלייזרס, מייק דאנליבי, אבל זה היה רק פועל יוצא של התיסכול של הלייקרס. עד סוף המשחק שמרו את פורטלנד סמית ובונזי וולס (עם שיא קריירה של 20 נקודות) במרחק הבטוח מהסגולים, והשלימו קאם-בק לא שכיח.
לאורך ההיסטוריה כולה של האנ.בי.איי, הצליחו רק שש קבוצות לחזור מפיגור 3:1 ולנצח את הסדרה. אף אחת מהפעמים האלה לא קרתה בגמר המערב. פורטלנד נמצאת בעמדה של עשיית הסיטוריה. ובתהחשב בעובדה שלפורטלנד יש יותר נצחונות בחוץ מאשר בבית בסדרה הזו, הבלייזרס תגיע לסטייפלס-סנטר מעודדת במיוחד.
עם שריקת הסיום, ולמעשה עוד הרבה לפניה, התפנתה הלייקרס לחשוב כבר על המשחק השביעי. פורטלנד עוד הרשתה לעצמה בשעות שאחרי המשחק לחגוג את החזרה לחיים, אבל שאקיל כבר הכריז על גיוס כללי כשאמר: "האוהדים צריכים להיות מוכנים, העיר צריכה להיות מוכנה, השחקנים צריכים להיות מוכנים".
גם המאמן, פיל ג`קסון, שידע כי יהיה קשה לנצח את פורטלנד ברוז גארדן, לא מחזיר את החרב לאבנט: "השחקנים מבינים שזאת מלחמה. הם ניצחו בקרב השישי אבל לא במערכה כולה".
בצד המנצח, יודע המאמן דאנליבי שהבטחון העצמי שחזר לשחקניו הוא יתרון, אבל בסופו של דבר, הכל תלוי ב-48 דקות בהן תנצח הקבוצה שתבוא מוכנה יותר. ומבחינתו התסריט היחיד הוא שהבלייזרס יבואו מוכנים יותר: "הכל תלוי בנו. אנחנו רק צריכים לגרום לזה לקרות".


לפנייה לכתב/ת
רויטרס
בדרך להיסטוריה. גרנט
רויטרס
מומלצים