שתף קטע נבחר

ד"ר קרניאל: אליקים רובינשטיין טועה

אליקים רובינשטיין חייב היה להגיש נגד נתניהו כתב אישום על שוחד והפרת אמונים, אך במקום לנהוג כיועץ משפטי - נהג כמזכיר הממשלה

"קשיים ראייתיים גדולים" - בכך תולה היועץ המשפטי לממשלה את החלטתו שלא להעמיד לדין פלילי את ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו. ואכן, כל אדם שיתכבד ויעיין בהחלטה המקיפה של רובינשטיין, נאלץ להודות שאכן קשה מאוד להוכיח את כל האלמנטים שהיועץ מונה בהחלטה. כך למשל מתקשה היועץ למצוא בכל הארגזים שאספה המשטרה, הוכחות ברורות וחד משמעיות שנתניהו ידע שהוא מקבל טובות הנאה מעמדי, ושהדבר קשור לכך שהוא ראש ממשלה.

אכן, קשיים ראייתיים גדולים.

פתאום אנחנו מחפשים הוכחות וראיות מיוחדות לכך שהאדם יודע את המובן מאליו. ואכן קשה למצוא. קשה למצוא ראיות למה שמתנהל במוחו של אדם. אולי נתניהו לא ידע כלל שהוא ראש ממשלה? איפה הראיות לכך שידע? אולי לא ידע שעמדי עוסק בכלל בהובלות? איפה הראיות, לעזאזל.
ומתעוררת השאלה, האם רובינשטיין אכן יודע שהוא היועץ המשפטי לממשלה? אני מתקשה למצוא לכך הוכחות ברורות וחד משמעיות. אולי הוא חושב שהוא עדיין מזכיר הממשלה.
האמת היא שלא צריך לחפש בחומר הראיות הוכחות וראיות לדברים מעין אלה. חוקרים, פרקליטים ובתי משפט מעולם לא חיפשו אחר ראייה פוזיטיבית לכך שאדם שנתפס עם סמים בכיסו, יודע שהוא מחזיק סמים, או ששודד בנק ידע והפנים את העובדה שהוא מחזיק בידו אקדח טעון.
נתניהו לא טען טענות של אי שפיות, ולכן אין מקום להניח שהוא לא יודע את העובדות הפשוטות לאשורן, ואלה הן: יגאל עמדי עבורו במשך שנים ללא כל תמורה, ונתן לו ולמשפחתו שירותים יקרי ערך רק בגלל שהוא ראש ממשלה. אין ולא היה מקום להתפלפלות בשאלה האם עמדי ביקש תמורה מסוימת, עשה לנתניהו הנחה או רק נתן לו אשראי.

האיש הקטן שירת את האיש הגדול

העובדות הפשוטות שאינן שנויות במחלוקת מלמדות על איש קטן (עמדי) ששמח לשרת את האיש הגדול והחשוב בתקווה וצפייה שהדבר ישתלם לו בעתיד. נתניהו חשב שמגיע לו לקבל שירותים אלה, או לחילופין שהציבור ישלם. זוהי שחיתות, ויש לה שמות ברורים: שוחד והפרת אמונים.
נתניהו אולי סבר שמתוקף מעמדו כנסיך ומנהיג מגיעות לו טובות הנאה ממקורבים. ארוחות חינם, תספורות, הובלות או מתנות אחרות. אולם במדינת חוק, עובד ציבור שמנצל את מעמדו לקבלת טובות הנאה פרטיות הוא עבריין.
היועץ המשפטי לממשלה צריך לדעת זאת, אבל, כאמור, אין לנו הוכחות שהוא יודע.

* עו"ד ד"ר יובל קרניאל הוא מומחה למשפט ציבורי

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון
יובל קרניאל
ארכיון
צילום: גלי תיבון
טובות הנאה פרטיות. נתניהו
צילום: גלי תיבון
צילום: גלי תיבון
קשיים ראייתיים? רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
מומלצים