שתף קטע נבחר

הסופר שטפן היים הלך לעולמו

היים בן ה-88 ביקר בישראל לרגל כנס אגודת היינריך היינה; נפטר בעת חופשה בים המלח

הסופר היהודי-הגרמני, שטפן היים, מת אחר-הצהרים (ראשון) בגיל 88, בעת ששהה בחופשה פרטית בים המלח. היים, שנחשב לאחד מגדולי הסופרים הפעילים בגרמניה כיום, הגיע לארץ במסגרת כנס אגודת ידידי היינריך היינה שהתקיים ב"משכנות שאננים" בירושלים. היים, חתן פרס ירושלים בספרות, הרצה בכנס ביום חמישי בנושא "האירוניה בכתביו של היינה". מיכאל שילה, מנכ"ל "משכנות שאננים", אמר היום ל-ynet: "ביום חמישי האחרון הוא נתן הרצאה מול אולם מלא. מאוחר יותר ארז את חפציו ויצא לחופשה פרטית בים המלח. בשעות אלה נמצאת רעייתו אינגה בדרכה ל"משכנות שאננים" וככל הנראה היא תטוס מחר בחזרה לגרמניה. פרטי ההלוויה עדיין לא ידועים".

קומוניסט, נון-קונפורמיסט

זוהי הפעם הראשונה בה מתארח היים בכנס השנתי של אגודת ידידי היינה, אולם הוא ביקר מספר פעמים בעבר בישראל. לדברי שילה יש לו הרבה ידידים בירושלים: "הוא היה איש חם וחכם מאוד. הוא היה יהודי גאה ביהדותו ואיש שסרב לקבל מרות. הוא היה קומוניסט בנפשו אך סרב לקבל תכתיבים של המפלגה הקומוניסטית וזו הסיבה שבמשך למעלה מ-20 שנה סרבו להוציא את ספריו במזרח גרמניה, שם חי".
היים נולד בגרמניה בשנת 1913. בגיל צעיר היגר לארה"ב מאימת הנאציזם וחלק גדול מחייו הבוגרים חי בה ואף לחם כחייל בשורות צבא ארה "ב נגד הנאצים. בשנת 1952 חזר לגרמניה והתגורר במזרח ברלין הקומוניסטית. מכיוון שכתביו לא עמדו בשורה אחת עם האידיאלים הקומוניסטיים שבמזרח, הוא סולק מאגודת הסופרים בשנת 1979. בשנת 1994 נבחר לבונדסטאג (הפרלמנט הגרמני) אולם שנה מאוחר יותר התפטר במחאה על החלטת צירי הבונדסטאג להעלות לעצמם את המשכורות, החלטה שבה ראה אקט אנטי-סוציאליסטי.
היים כתב 15 רומנים, בעיקר רומנים היסטוריים, חמישה מהם תורגמו לעברית. ביניהם: "אחשוורוש היהודי הנודד" (הוצאת עם עובד), "קולין " (ספרית הפועלים), "דו"ח המלך דוד" (הוצאת כתר), "נוסעי צלב החופש ".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים