שתף קטע נבחר

דייויד שטרן: זה רק עניין של זמן עד שארה"ב תפסיד

הקומישינר של ה-NBA, דייויד שטרן, ספק מרוצה ספק מפחד מסגירת הפערים בין הכדורסל האמריקני לשאר העולם, כפי שבאה לידי ביטוי באולימפיאדה

המבוכה שאחזה בראשי ה-NBA נוכח צמצום הפערים המסתמן בין הכדורסל האמריקני לשאר העולם, הפכה לדאגה אופיינית לסופו של עידן.
נבחרת הכדורסל של ארה"ב לאולימפיאדת סידני יצאה בכל תרועה רמה במה שנראה בתחילה כעוד טיול קליל אל מדליית הזהב. אך הנבחרת, שהורכבה מ-12 מנציגיה הבולטים של ליגת ה-NBA, הוכיחה כי חל כרסום במעמדה ביחס לשאר העולם. למרות שהשיגה לבסוף את מדליית הזהב עם מאזן נצחונות של 0:7, ה'דרים טים 3' הציגו יכולת מאכזבת ולא נראו עדיפים בהרבה על הנבחרות האירופאיות. למעשה האמריקנים כמעט ונחלו הפסד בחצי הגמר לנבחרת ליטא, במה שהייתה יכולה להיות אחת מהסנסציות הגדולות בהיסטוריה של הספורט, אם לא הגדולה שבהן. הליטאים הצעירים הקשו על האמריקנים וסיכנו את עלייתם לגמר. בסופו של דבר השיגה ארה"ב ניצחון דחוק 83:85 בדרך לזכיה בזהב מול צרפת.

שטרן: היום הזה יגיע

בניגוד לכל אוהדי הכדורסל בעולם, הקומישינר של ה-NBA דייויד שטרן, לא נראה מופתע. בהתייחסו ליום בו קבוצה אירופאית תנצח את כוכבי הליגה הטובה בעולם, אמר שטרן: "היום הזה יגיע, אין ספק. זה בלתי נמנע. אבל זה נפלא לראות את התפתחות הספורט האמריקני ברמה הגלובלית". שטרן, שדיבר לפני פתיחת משחק הגמר בין ארה"ב לצרפת, חשש שהיום הזה יגיע כבר בקרב על הזהב, "אני מקווה שזה לא יקרה היום, או בזמן שאני בתפקיד הקומישינר, אבל זה יקרה". הוא קבע באופן החלטי.
למרות החשש מערעור העליונות האמריקנית, שטרן לוקח לעצמו את הקרדיט על צמצום פערי הרמות, "על זה חשבתי ב-1987 כשהתחלתי בגיבוש הרעיון של שיתוף שחקני ה-NBA בזירה הבינלאומית", מספר שטרן, "פיב"א וה-NBA הסכימו שהדרך הטובה ביותר להעלות את רמת הכדורסל ברחבי העולם, תהיה לחשוף את הקבוצות השונות לכדורסל ה-NBA".
מצד שני הוא דוחה את הביקורת שהתהליך היה מהיר מדי: "אני לא מסכים שזה קרה מהר מדי. זה תהליך שהתחיל לפני 13 שנה. צריך לראות כמה זרים משחקים ב-NBA. ברור שזה יעלה את הרמה שלהם". שטרן דוחה גם את הביקורת הציבורית על שיטת בחירת השחקנים לנבחרת האולימפית, באופן כמעט שרירותי על ידי ועדה מיוחדת של הליגה. "אנחנו עדיין קבוצה של מדליית זהב. אין סיבה לשנות את ההליכים. השחקנים ויתרו על הרבה דברים כדי להגיע לכאן ואסור לנו לשכוח זאת. הנצחונות היו קשים. אבל צריך להתגאות בדרך שהם נלחמו כדי להשיגם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: allsport
דייויד שטרן. חוזה מהפך?
צילום: allsport
מומלצים