שתף קטע נבחר

צבא בלי חיילים

בשנת 2020 נחזה אולי בפלא צבאי – צבא לא מאויש. מטוסים ללא טייס יפציצו מלמעלה, טנקים ללא טנקיסטים ישעטו מלמטה ומדים ללא גברים ישרתו במילואים

צה"ל מנהל דיונים על בעיותיו הצבאיות בשנת 2020, ובאותה הזדמנות מעדכן את האזרחים מפי קצין בכיר, שאומר שכבר היום מתבשלים פרויקטים של "כלי טיס בלתי מאוישים, לווינים, מערכת החץ, מטוסי תקיפה ארוכי הטווח, צוללות חדשות וסטי"לים. ויש עוד כמה שעדיין לא ניתן לדבר עליהם".
מוסיף ראש מז"י (מפקדת זרוע היבשה) ואומר שכבר היום, על פי סקרים של מדור מדעי ההתנהגות, "יש מוטיבציה גבוהה בקרב חיילי המילואים המתגייסים. הדבר מעיד על רצון להמשיך ולהתאמן. חיילי מילואים רוצים לשרת באזורי לחימה ולהתחרות בגדודים סדירים" (האלוף יפתח רון טל ל-ynet, ה-3.1.02).
אכן , ראייה ארוכת טווח. מתוחכמת, מתקדמת ובעלת חזון. חבל רק שאינה קוראת שירה מהמאה שעברה: "גנרל, הטנק שלך הוא רכב חזק/ הוא רומס את היער/ הוא מוחץ מאה אנשים/ אבל יש לו חיסרון אחד: הוא זקוק לנהג" (ברכט, 1938).
בשנת 2020 יתכן שנחזה אם כך בפלא צבאי – צבא לא מאויש. מטוסים ללא טייס יפציצו מלמעלה וטנקים ללא טנקיסטים ישעטו מלמטה. נעליים ללא רגליים ירוצו על הגבעות ומדים ללא גברים ישאו נשק וישרתו במילואים.
אחוז ההתייצבות של כל האמצעים הללו יהיה מעל 100%, כי יש, לא לשכוח, מחסנים של מוטיבציה ותודעת שירות, ערימות של נתונים סטטיסטיים וסקרים, מדפים מלאים מכל טוב של נכונות להילחם ולשרת.
בשנת 2020 יעמוד ראש זרוע היבשה, נשען על מקל בלי ידיים, וידווח בקול הווירטואלי ישר לתוך מכשירי הקלטה ללא עיתונאים ומול מצלמות ללא צלמים, על מצבו הנהדר של צבא המילואים הבלתי מאויש.
היו לנו פעם אנשים ללא מדים, הוא יגיד, היו ימים של חיילים בלי אפודים וגדודים בלי ציודים. היּה היתה בעיה קשה של מוטיבציה גבוהה בלי חיילים, ומנגד חיילים בלי מוטיבציה. רצון גדול לשרת של מעט משרתים, מול יותר מדי סרבנים בלי תודעת שירות ומעט סרבנים בעלי תודעה, וגם משפחות ועוד משפחות ללא נכונות להילחם ולהקריב, והיו לא מעט משתמטים, עד שאי אפשר היה כבר לסבול את זה.
אז עשינו את מה שהתבקש: שמנו על המדף את הבעיות ושלחנו את האנשים הביתה. במקביל, פיתחנו את הצבא האופטימלי. העומס ירד, והנטל הפך לשווה. יש תגמול הוגן לכל מזל"ט ויש ביטוח לכל חץ. אין יותר אפליה של הלוויינים המעופפים בחלל, והפרופסרים שמחים לתת מועדים מיוחדים לעוד כמה דברים שלא ניתן לדבר עליהם.
במקומות העבודה כל העמדות מאוישות, ובמוצבים לאורך הגבולות כל העמדות ריקות מבעיות. פשוט נפטרנו מהמפוטרים. מהמחסור בחובשים ובצלפים, ובעיקר מעודף העריקים והנפקדים.
צה"ל 2020 הוא צבא קטן וחכם, יאמר הגנרל. הוא כבר לא מטפל בחיילים חסרי ביטוח, הוא פשוט קונה ושם על המדף ביטוחים מלאים למחסור בחיילים. ואם תפרוץ חלילה מלחמה קיומית, יוסיף הגנרל, מולנו יעמוד הרי אויב שאין לו עכבות, עם נשק חסר מעצורים ואיומים ללא גבול, וברור שננצח עם כל מה שיש לנו את כל מה שאין להם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים