שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עתירה לבג"ץ: להשעות את פרופסור היס מתפקידו
  מרגלית עומיסי, שטוענת כי בתה נלקחה ממנה עם "ילדי תימן", דורשת להשעות את מנהל המכון לרפואה משפטית מתפקידו עד לסיום החקירה משטרתית נגדו. לטענת העותרת, פרופסור היס הפר חובת סודיות רפואית כשהציג בדיקת DNA במסיבת עיתונאים שקיימה הוועדה

  עו"ד רמי צוברי ומרגלית עומיסי עתרו היום (ד') לבג"ץ נגד שר הבריאות נסים דהן והיועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, בדרישה להשעות מיידית מתפקידו את פרופסור יהודה היס, מנהל המכון לרפואה משפטית באבו כביר עד לסיום החקירה המשטרתית נגדו. לטענת העותרים פרופסור היס הפר חובת סודיות רפואית ופגיעה פרטית כאשר הציג במסיבת עיתונאים הוכחות בבדיקות DNA שמרגלית עומיסי וצילה לוין הן לא אם ובת.

  פגישה אחרי 50 שנה

  על פי העתירה, מרגלית ובני משפחתה עלו ארצה מתימן בימיה הראשונים של המדינה והתגוררו במחנה עולים בראש העין. היא מסרה את בתה לבית החולים הדסה בראש העין ועל פי הפרטים שידועים עד כה יצאה מבית החולים כשהיא בריאה ושלמה ומאז נעלמו עקבותיה.
  לאחר 50 שנה נפגשו השתיים ונערכו בדיקות DNA על ידי ד"ר חסן חטיב, חוקר מהמחלקה לגנטיקה של האוניברסיטה העברית בירושלים שקבע באופן נחרץ וחד משמעית כי מרגלית היא אמא של צילה.
  על פי דרישת המשפחה המורחבת של מרגלית, נתבקשו השתיים לערוך בדיקת DNA נוספת על מנת להציגה בפני ועדת החקירה הממלכתית שחקרה את העלמם של ידי תימן. הם פנו לפרופסור היס בבקשה שיערוך את הבדיקה וזה התחייב לשמור על פרטיותן. במשך הזמן פנו בבקשה להפסיק את בדיקות DNA מטעמים שונים. במסיבת עיתונאים שערך לפני כארבע שנים פרסם פרופסור היס לטענתם את תוצאות הבדיקה שנערכה ובה קבע שאין קשר הורי בין מרגלית לצילה.
  ב-12.10.97 פנו עורך הדין צוברי ומרגלית למשטרה והגישו תלונה בגין התנהגותם הפלילית לכאורה של פרופסור היס ועובדי המכון לרפואה משפטית ואנשי משרד הבריאות בחשד כי הפרו את חובת חסיון רפואי ופגיעה בפרטיות.
  אחרי שלושה חודשים הודיע להם ראש מחלקת חקירות במשטרה כי אין עניין לציבור בפתיחת חקירה ולכן הוא סוגר את התיק. מספר ימים לאחר מכן עירער עורך הדין צוברי ליועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין כנגד החלטת המשטרה שלא לחקור את התלונה.

  "לא ייתכן שפרופסור היס משמש כעד"

  השבוע הודיעה לו פרקליטת המדינה עדנה ארבל שהיא החליטה לקבל את ערעורו ולערוך בדיקה בנושא. לטענת עורך הדין צוברי לא ייתכן שפרופסור היס משמש בהיותו מנהל המכון לרפואה משפטית כעד מומחה מטעמה של התביעה במדינת ישראל ועדותו משמשת אחד מאבני היסוד העיקריים עליו מבסס השופט את גזר הדין.
  לדבריו, אדם הנושא בתפקיד כה רגיש חייב להיות נקי מכל חשד וללא כל רבב ופרצופו הוא פרצוף המדינה. עוד אומר עו"ד צוברי כי "אם לא יושעה פרופסור היס מתפקידו, חבריו לתביעה, משטרת ישראל ואנשי פרקליטות המדינה לא יוכלו לחקור אותו ללא פניות". לדבריו, כעד תביעה מרכזי לא יכול פרופסור היס להיחקר על ידי המשטרה ולכן עליו להיות מושעה מתפקידו עד לסיום החקירה המשטרתית.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום גלי תיבון
  פרופסור היס. "לא יכול להיות עד"
  צילום גלי תיבון
  צילום: אתר הכנסת
  השר ניסים דהן. דרישה להשעות את היס
  צילום: אתר הכנסת
  מומלצים