שתף קטע נבחר

להתחתן בחו"ל

אם אתם לא רוצים את הבלגן של חתונה בארץ, לא מוכנים לשמוע על רבנים ומקווה, וחולמים לגמור עם הפרוייקט הזה מה שיותר מהר - קפריסין זה המקום, אבל לא רק. דני שדה מגיש את מדריך הדילים לנישואים אזרחיים

בלי בלגן בלי חליפה בלי בעיות בלי בורקס 
בלי מתנות בלי לפחד 

כשהזוג המוזר נכנס למשרד הנסיעות, מיד הבינו העובדים שהשניים רוצים להתחתן בחו"ל. בכל זאת, בחורה יפנית ובחור אתיופי הם לא זוג שרואים כל יום במשרד נסיעות. במשרדים, שמוציאים מדי חודש עשרות ישראלים לחתונה בחו"ל, כבר יודעים להבדיל בין מי שמחפשים נופש טוב, לבין הזוגות שנוסעים לחו"ל כדי להתחתן כמה שיותר מהר, עם כמה שפחות בעיות וכמובן במחיר הזול ביותר שמתאפשר.

בלי בלגן

כמה נוסעים ולכמה זמן?

חתונה בחו"ל זה לא דבר חדש, אבל בשנים האחרונות, עקב גלי העלייה והעובדה שיש לא מעט תושבים בארץ שמתקשים לבוא בברית הנישואים בחתונה כשרה כדת משה וישראל, נוצר גידול משמעותי במספר הזוגות שיוצאים להתחתן בחו"ל. ז'אק לבנטל, מנכ"ל חברת 'גרוטס ישראל טורס': "בתקופת החורף אנחנו מוציאים 15 זוגות בשבוע לחתונה בקפריסין. בקיץ אנחנו מגיעים אפילו ל-40 זוגות בשבוע. מדובר באנשים שרוצים לחסוך לעצמם את כל הבלגן של חתונה בישראל".

לדברי רונן קרסו, סמנכ"ל השיווק של 'איסתא', בשנה האחרונה חל גידול של 25 אחוז במספר הזוגות הנישאים בנישואים אזרחיים. להערכתו, כ-3,500 איש עושים זאת מדי שנה בקפריסין: "רוב הזוגות מתחתנים בקפריסין בשל הקירבה לישראל, העלות הנמוכה והרצון להטיס קרובי משפחה וחברים ללא הוצאות גבוהות". לנישואים שנערכים במדינה אחרת ומוכרים באותה מדינה יש מעמד חוקי גם בישראל.

אלה שממש לחוצים בזמן יכולים לשכור מטוס פרטי, לטוס לקפריסין, להגיע לעיריה, להתחתן, ולשוב מיד לארץ. אבל רוב הנישאים בקפריסין טסים בטיסה אזרחית שיוצאת בבוקר ושבים בטיסת הערב, או שנשארים עוד יום-יומיים במלון כדי לחגוג קצת הרחק מהדאגות שמחכות להם בארץ.

חזור למעלה
בלי חליפה

מה צריך לעשות לפני?

לפני שיוצאים לחתונה בחו"ל יש להכין כמה מסמכים, בהם צילומי דרכונים, תירגום נוטריוני לאנגלית של מסמכים שונים, למשל תעודת גירושים אם מישהו מבני-הזוג גרוש, וכן העתקים של המסמכים עם חותמת נוטריונית. מסמכים אלה מועברים למשרד הנסיעות ומשם נשלחים לבדיקה בקפריסין, בעיריה הספציפית של המקום בו מתכוונים בני-הזוג להינשא. כאשר מקבלים אישור כי המסמכים נבדקו והם כשרים, ניתן האור הירוק לבני-הזוג לנסוע, ולא נותר להם אלא להביא עימם לטיסה את המסמכים המקוריים.

"הם אפילו לא צריכים להביא בגדים להחלפה אם הם רוצים לטוס בבוקר ולשוב בערב", אומר ז'אק לבנטל. "רבים נוסעים לבושים בג'ינס וסנדלים. אבל יש גם נשים שלא מוותרות על שמלה חגיגית". לדברי לבנטל משרדי הנסיעות המטפלים בחתונות בחו"ל דואגים לכל השאר: סידור כרטיסי הטיסה, רכב שאוסף את בני-הזוג בנמל התעופה בקפריסין ומביא אותם למלון או ישירות לבניין העיריה, עדים, וכמובן הנציג שעורך את טקס הנישואים. "אלפי בריטים מגיעים מדי שנה להתחתן בקפריסין, והעיריות עושות מזה כסף יותר מאשר מתשלומי ארנונה, כי הן מקבלות עבור הטקס כ-250 דולר. סכום זה מכסה את שכירת העדים, הכנת כל המסמכים, צלם וגם בקבוק שמפניה".

חזור למעלה
בלי בעיות

מי נוסע להתחתן בחו"ל?

פרט לקפריסין, ניתן לקיים חתונות אזרחיות גם באיטליה ובבולגריה. חברת 'השטיח המעופף' מציעה חבילות נישואים אזרחיים בורנה, הכוללות ארבעה לילות באמצע השבוע או שלושה לילות בסופשבוע, במלון הוואנה המפואר (על בסיס חצי פנסיון). "החבילה כוללת את טקס הנישואים הנערך בבניין העיריה, כשאת תעודת הנישואים מקבלים במקום", אומר אייל קשדן, סמנכל שיווק בחברה. "חלק מעובדי המלון הם ישראלים, שמלווים את הזוג הטרי מנמל התעופה למלון ומשם לחתונה. המלון עצמו מציע לבני-הזוג פינוקים רבים, כולל ג'קוזי בכל חדר". וזה, תודו, כבר ירח דבש.

"חלק מהיוצאים להינשא בחו"ל הם אנשים שיש להם במפורש בעיה להתחתן בארץ, ואחרים עושים זאת משום שאינם רוצים להתחתן פה", מסביר דוד קינן ממשרד 'קינג טורס' בתל אביב. "אני זוכר שנכנסו אלינו אמא ובן, או כך לפחות חשבנו, והתברר שמדובר בחייל בן 19 ממושב בדרום שבא עם חברתו, הולנדית בת 53. השניים יצאו להינשא בחו"ל למורת רוחם של ההורים. היה גם מורה שיצא להינשא בקפריסין עם תלמידתו בת ה-17, שהיתה בהריון. יש תושבים מהשטחים שיוצאים להינשא עם ישראליות, צעירים שטסים להתחתן עם פיליפיניות שהגיעו לישראל כדי לטפל בהוריהם, והיה גם חייל שיצא להינשא עם אהובתו מהשטחים. לא מכבר יצא זוג נכים, היא בקביים והוא בכיסא גלגלים. היו לנו דמעות בעיניים כשראינו איך הוא מושיב אותה על ברכיו כדי שלא תצטרך לעמוד במהלך טקס הנישואים".

חזור למעלה
בלי בורקס

מי בא ומה התוספות?

לפני כמה שנים, בשיא פריחת ההיי-טק, היו גם בני-זוג ששכרו מטוסים פרטיים, לקחו את בני המשפחה וטסו להתחתן בקפריסין. היום כבר כמעט לא רואים את זה, כי מאוד זול לצאת בטיסה מסחרית. טקס הנישואים נערך באנגלית, ואם יש זוג שאינו דובר אנגלית אז תמורת תשלום סמלי ניתן להביא גם מתורגמן. תמורת תשלום אפשר לקבל תוספות כמו מוסיקה ולימוזינה.

"נסענו להתחתן בקפריסין כהצהרה פוליטית", סיפרה לנו סלבריטאית ישראלית שיצאה עם בן-זוגה, גם הוא דמות מוכרת, ועם בני המשפחה, להתחתן בלרנקה. "הסוכן בארץ אירגן לנו את כל הניירת ונשארנו ארבעה לילות במלון, כך שזה היה גם ירח הדבש שלנו. הטקס היה ממש כמו כל טקס אחר, לא בשיטת הסרט-נע. פרט לנו היו עוד שלושה זוגות, אף אחד מהם לא מישראל. ראש העיריה ניהל את הטקס בנינוחות ושאל את כל השאלות הרגילות ששואלים בטקס נישואים. כולם היו מאוד נחמדים. מעבר להצהרה הפוליטית, לא רציתי חתונה עם כל הבורקס והרבע עוף. אחרי זה נסענו למלון, שהיה קטן וחמים, עם אוכל טעים מאוד. בקיצור, היו לנו ארבעה ימים של כיף".

חזור למעלה
בלי מתנות

כמה זה עולה?

'דרך החופש' מציעה טיסה לקפריסין, שני לילות במלון, טקס נישואים (כולל אגרת רישום ועדים) במחיר המתחיל ב-505 דולר לאדם, לפני מסי נמל והיטל ביטחון. 'גרוטס ישראל טורס' מציעה חבילה דומה, על בסיס לינה וארוחת בוקר, כולל טיפול בכל הניירת, טקס נישואים, אגרה ועדים - מ-495 דולר, כולל מס נמל והיטל ביטחון. 'איסתא' מציעה טקס נישואים בקפריסין, כולל טיסה, ארבעה לילות במלון על בסיס לינה וארוחת בוקר, עדים ואגרה, ב-634 דולר, כולל מסים, העברות ודמי רישום.

חבילת חתונה באיטליה, הכוללת העברות מהמלון ברומא לעיריית אנציו או נטונו (מרחק 20 קילומטר מרומא), טקס נישואים (כולל עדים ומתורגמן, פרחים ושמפניה) - מוצעת ע"י 'גרוטס' ב-890 דולר לזוג. יש לשלם עוד 100 דולר באיטליה עבור אגרת הנישואים. למחרת בבוקר מקבלים את התעודה. המחיר לא כולל את המלון ולא את הטיסה.

ואם אתם רוצים לבלות את ירח הדבש שלכם בג'קוזי במלון הוואנה בורנה, בולגריה, 'השטיח המעופף' מציע טקס נישואים, כולל אגרת רישום, נציג מקומי דובר עברית או רוסית, טיסה, שלושה לילות על בסיס חצי פנסיון והעברות, ב-557 דולר.

חזור למעלה
בלי לפחד

איפה להציע נישואים?

TOP OF THE WORLD, המסעדה בקומה ה-106 של מגדל הסטרטוספירה בלאס-וגאס, היא אחד המקומות הרומנטיים בעולם להציע נישואים, או אפילו להתחתן, אם יש לכם מספיק כסף. המסעדה, המסתובבת 360 מעלות כל שעה, מציגה נוף מרטיט של עיר ההימורים שטופת אורות הניאון, אוכל מעולה ואווירה של כן, אני רוצה. לאס-וגאס היא גם מקום שאפשר להינשא בו בקלות, אבל צריך לזכור שהטיסה לשם יותר יקרה וארוכה מאוד, מה שמאפשר לאחד מהצדדים, ואולי לשניהם, לחשוב הרבה על החתונה ואולי להתחרט.

ומה יותר רומנטי מפריז? הקומה העליונה של במגדל אייפל או מדרגות מונמרטר הן במה קלאסית לשאלה המתבקשת: התינשאי לי?

עד 11 בספמטבר היה גשר ברוקלין בניו-יורק אחד המקומות הרומנטיים להצעות נישואים. הליכה איטית על הגשר, כשקו הרקיע המרשים של מנהטן ברקע, סיפקה את האווירה הדרושה. עכשיו קצת פחות.

התעלות בוונציה קפאו באחרונה, אבל בכיכר סן-מרקו, על סף הגרנד-קנאל, אפשר להמתין להפשרת הקרח, לצאת עם בת-הזוג להפלגה בגונדולה ולקול שירתו של הגונדולייר להוציא את הטבעת ולהציע. זה חייב לעבוד.

אתם יכולים גם לנסות להציע נישואים כשאתם נמצאים על העין של לונדון - גלגל הענק שעל התמזה. וכמובן גם באחד מאתרי הסקי באירופה, או על ספינת שעשועים באיים הקריביים.

אל תשכחו שאפשר לעשות את זה בהרבה מקומות נפלאים בארץ: צימר עם נוף מרהיב בגליל (במיוחד בימים קרים אלה), במצפה-רמון על רקע הזריחה, ברחוב יפה-נוף בחיפה (העדים: המפרץ שלמטה והגנים הבהאיים). ואם קר מדי לצאת החוצה, תמיד אפשר לדבוק בשיטה הישנה והטובה: להציע נישואים בבית. אתם לא לבד.

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חתונה באיטליה. טקס הנישואים כולל עדים ומתורגמן, פרחים ושמפניה
מסעדת Top of the world. אחד המקומות הרומנטיים בעולם להציע נישואים
ונציה. אפשר לצאת להפלגה בגונדולה ולקול שירתו של הגונדולייר להוציא את הטבעת ולהציע
מומלצים