שתף קטע נבחר

מתו שתיים מפצועות הפיגוע; שתי פצועות נוספות במצב קשה

שתיים מפצועות פיגוע הירי שאירע אתמול בירושלים מתו מפצעיהן. שתי פצועות קשה עדיין מאושפזות. מלבדן מאושפזים עוד 7 פצועים, אחד במצב בינוני. שוטרים ירו למוות במחבל שפתח באש לעבר אזרחים שהמתינו בתחנת אוטובוס ברחוב יפו במרכז העיר. תנועת הפתח תנזים נטלה אחריות לביצוע הפיגוע אותו ביצע סעיד איברהים רמדאן משכם

הותר לפרסום שמה של אחת מהרוגות הפיגוע בי-ם, שמתה הלילה מפצעיה: שרה המבורגר, בת 78, תושבת ירושלים. אשה נוספת, בת 56, מתה אף היא מפצעיה בבית החולים הדסה עין כרם. שמה טרם הותר לפרסום.
בעקבות הפיגוע הגיעו לבתי החולים 44 פצועים. בבתי החולים עדיין מאושפזים תשעה מפצועי הפיגוע: שתי פצועות באורח קשה, פצוע אחד במצב בינוני והיתר במצב קל.
אתמול סמוך לשעה 16:15 פתח מחבל באש לעבר עוברים ושבים שהמתינו בתחנת אוטובוס ברחוב יפו במרכז ירושלים. המחבל נורה ונהרג על ידי שוטרים שהוצבו בכיכר ציון.
תנועת פתח תנזים נטלה אחריות לביצוע הפיגוע. בהודעה שהוציאה התנועה נאמר כי המחבל שביצע את פיגוע הירי הוא סעיד איברהים רמדאן מהכפר תל הסמוך לשכם, שמשתייך לגדודי חללי אקצה של הפתח. בהודעה נאמר ש"הפיגוע בוצע בתגובה לחיסולו של כרמי ולשאר מעשי הפשע של הכיבוש".

"המחבל החליף מחסניות"

המחבל הגיע לרחוב יפו, נעמד על המדרכה ליד אחד הקיוסקים ופתח בירי מרובה אם-16 לכל עבר, כולל לעבר תחנת אוטובוס במקום. הוא פגע באוטובוס ובמונית, ונמלט לסמטה סמוכה שם נמצא חניון אגד הישן. שם הוא גם נורה על ידי שוטרים.
עדי ראייה סיפרו כי המחבל פתח באש לעבר עוברים ושבים וכי הוא הספיק להחליף מספר מחסניות בטרם נורה למוות. לפי חלק מהדיווחים המחבל הצליח לירות במשך דקות ארוכות.
היריות נורו בחלק התחתון של המדרחוב, סמוך לכיכר ציון, בה התפוצצו שני מחבלים מתאבדים לפני כחודשיים.
כוחות גדולים של משטרה זרמו למקום הפיגוע ופתחו בסריקות מחשש שמחבל נוסף הסתתר במקום או לחלופין מטען חבלה שהוטמן במקום. מפקד מחוז ירושלים ניצב מיקי לוי אמר כי בתום הסריקות התברר שהיה רק מחבל אחד. לדבריו, המחבל פתח באש לעבר תחנת אוטובוס ופגע בחלק מהאנשים במקום. שוטרים שהוצבו בכיכר ציון הסמוכה, רצו למקום, פתחו לעברו באש וחיסלו אותו".
ניצב לוי אמר כי דקות ספורות לפני הירי הגיעה למשטרה התרעה כללית על פיגוע, אולם לא היה למשטרה מספיק זמן כדי לאתר את המחבל.
אחד הפצועים שהגיע לבית החולים, הוא מיכאל, בן 22, שהיה ברחוב יפו עם ארוסתו דרורה, שסיפרה כי ברגע שנשמעו היריות מיכאל הכניס אותה לאחת החנויות במקום, ורץ לכיוון האירוע כשהוא חמוש באקדח. לדבריה, בנוסף אליה הוכנסו עוד אזרחים רבים אל החנויות במדרחוב על ידי בעלי החנויות.
מיכאל עצמו סיפר כי רץ למקום האירוע וירה לעבר המחבל מספר כדורים, אולם לא פגע בו. "ברגע שכוחות הביטחון הגיעו למקום תוך פחות מדקה וחצי פרקתי את הנשק תוך כדי ריצה הרגשתי מכה ביד והתברר שנפגעתי מרסיס מכדורים שירה המחבל. היה ממש קרב יריות בין המחבל לכוחות מג"ב עד שהם חיסלו אותו". לדבריו, אזרחים רבים רצו עם אקדחים שלופים.
משה מנצורי, עד ראיה ועובד בחנות ברחוב יפו, מספר ל-ynet: "שמעתי שלוש יריות, רצתי החוצה וראיתי שני אנשים שוכבים על הריצפה. חזרתי בחזרה לחנות כדי להתקשר למשטרה. אחרי שהיה תפוס חזרתי שוב לרחוב וראיתי אדם יורה אולי 100 יריות באנשים".
הלל, בן 23, נסע באוטובוס קו 27 שהיה בדרכו לכיוון התחנה המרכזית. "מייד לאחר שעלינו החלו יריות, הנהג עצר לשניה אחת ומייד המשיך לנסוע. הוא שינה את נתיב הנסיעה ונסע לכיוון בית חולים ביקור חולים. כדור אחד פגע בחלון מאחורי הנהג וכדור נוסף פצע את אחד הנוסעים ברכב, כל הנוסעים הגיבו בצורה מאופקת, קמו ושאלו אם יש מישהו שנפגע, וטיפלו בפצוע".
גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו בתגובה לפיגוע הירי בירושלים, כי בהתאם להחלטת קבינט קיימת, ברגע שיש פיגוע יגיבו כוחות הביטחון באופן מיידי במקביל לפעולות הסיכול והמניעה שימשיכו להתקיים לאחר התגובה.

בהכנת הידיעה השתתפו אבישי בן חיים ועלי ואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
אמבולנסים מפנים פצועים ממקום הפיגוע
צילום ערוץ 2
מומלצים