שתף קטע נבחר

אלי חובייקה נרצח בלבנון

חובייקה, מראשי הנוצרים במדינה, נהרג הבוקר בפיצוץ מכונית תופת בביירות. בפיצוץ נהרגו גם שלושה ממלוויו. חובייקה חשוד כי פיקד על הטבח בסברה ושתילה ב-82', והיה צפוי להעיד במשפט שמתנהל בבלגיה נגד שרון. ארגון לבנוני המתנגד לנוכחות הסורית בלבנון נטל אחריות. נשיא לבנון: ישראל עשתה זאת "כדי לחסל עד במשפטו של שרון". שרון: "לישראל אין כל קשר לכך"

מקורות בלבנון מדווחים כי אלי חובייקה, מראשי הנוצרים במדינה, נהרג אתמול (ה') בפיצוץ מכונית תופת בביירות. בפיצוץ נהרגו גם שלושה ממלוויו.
מכונית התופת התפוצצה בסמוך לביתו של חובייקה בעיר. למספר בתים במקום נגרם נזק, ושריפה גדולה פרצה באיזור. המטען הורכב מבלוני גז.
חובייקה, בן 45, חשוד שפיקד על הטבח בסברה ושתילה ב-82', שבעקבותיו הוקמה ועדת כהן. לאחרונה הוזכר שמו כמי שעשוי להעיד בבית המשפט בבלגיה נגד ראש הממשלה, אריאל שרון, בתביעה שהוגשה נגדו על ידי ניצולי הטבח. חובייקה אמר כי הוא מוכן להעיד במשפט. מקורות בלבנון דיווחו כי לפני יומיים נפגש חובייקה עם משלחת של חברי פרלמנט מבלגיה, שערכו סיור בלבנון. לפי המקורות, חובייקה טען כי יש ברשותו מסמכים המעידים על כך ששרון ידע על הכוונות לבצע את הטבח.
בשנים שלאחר הטבח נשאר חובייקה בלבנון, והיה מעורב בפעילות פוליטית. בשנים האחרונות התקרב לסורים.
בעשרים השנים שחלפו מאז הטבח בסברה ושתילה ניסו פלסטינים לפגוע בו מספר פעמים, אולם השמירה הקפדנית עליו הצילה את חייו. בממשלה הלבנונית הקודמת הוא כיהן כשר, והיה ידוע כאחד מראשי המחנה הקיצוני בפלנגות הנוצריות.

ארגון לבנוני המתנגד לנוכחות הסורית נטל אחריות

ארגון לבנוני המתנגד לנוכחות הסורית בלבנון נטל אחריות לחיסולו של חובייקה. בהודעה שהגיעה למשרדי סוכנות הידיעות "רויטרס" בקפריסין נאמר כי פעיל מטעם הארגון ביצע את המעשה "כנקמה על מעשה הבגידה של חובייקה, אשר הפך אשתקד לתומך בהישארות הכוחות הסורים בלבנון".
בכלי התקשורת הערבים לא מתייחסים לפי שעה להודעה שנמסרה לסוכנות "רויטרס" ומדגישים את ההאשמות נגד ישראל.
חיסולו של חובייקה צפוי לעורר מחדש גל של מתיחות בין עדתית בלבנון, אם יתברר שהרוצחים באו מקרב גורמים מוסלמיים או פלסטיניים.

נשיא לבנון: ישראל חיסלה עד במשפט שרון

נשיא לבנון, אמיל לחוד, מאשים את ישראל בחיסולו של אלי חובייקה, ממנהיגי העדה נוצרית בלבנון. לחוד גינה את הרצח, וטען שבוצע "במטרה להסיט את תשומת הלב העולמית מפשעיה של ישראל נגד הפלסטינים, ובמקביל - לחסל עד במשפטו של ראש הממשלה שרון בבלגיה".
נשיא לבנון אמר עוד כי "הרצח נועד לפגוע ביציבותה הפנימית של לבנון, אולם הוא לא ישיג את מטרתו". לדבריו, "האחדות הפנימית בלבנון מתחזקת מדי יום מאז הסיגה ישראל את כוחותיה מדרום המדינה".
גם שר העקורים הלבנוני, מרואן חאמאדה, הצטרף להאשמות: "בהערכה ראשונית, ברור שישראל אינה מעוניינת בעדי תביעה נגדה במשפט ההיסטורי בבלגיה, שבסופו, ללא ספק, יורשע אריאל שרון, הפושע האחד מאז ומעולם", אמר לכתבים בעת ביקור בעמאן.
סולטן אבו אל-עיניין, נציג אש"ף בלבנון, טען כי חיסולו של חובייקה נועד למנוע ממנו להעיד בבית הדין הבלגי נגד שרון.
דוברים נוצרים בלבנון דרשו מהממשלה הלבנונית לחקור במהירות וביסודיות את חיסולו של חובייקה. הדוברים קראו לממשלה שלא לטייח את החקירה, כפי שנעשה בעבר בפרשת חיסולו של הנשיא הלבנוני באשיר ג'ומאייל, לשעבר ראש הפלנגות הנוצריות.

שרון: ההאשמות אינן ראויות אפילו לתגובה

ראש הממשלה, אריאל שרון, אומר כי "לישראל אין כל קשר לחיסולו של אלי חובייקה, וההאשמות הסוריות בנושא אינן ראויות אפילו לתגובה".
שר החוץ, שמעון פרס, הכחיש כי ישראל עומדת מאחורי החיסול. פרס אמר במסיבת עיתונאים בהאג, בירת הולנד, כי ישראל אינה מעורבת כלל בנעשה בלבנון מאז הסיגה את כוחותיה מדרום המדינה.
גדעון מאיר, סמנכ"ל תקשורת והסברה במשרד החוץ, אמר כי ישראל דוחה "בשאט נפש" את ההאשמות נגדה בעניין מעורבותה בחיסולו של אלי חובייקה. לדבריו, "מדובר שוב בעלילת דם מבית היוצר של שונאי ישראל".
גורמים מדיניים אמרו כי "כדאי לשאול את הסורים בעניין גורלו של חובייקה. הוא היה סוכן שלהם ונטש אותם. סביר להניח שהם חששו שחקירתו הפומבית תוציא החוצה דברים שהם לא היו רוצים שיתפרסמו, למשל האחריות לפיגוע בבירות בשנות השמונים, שבו נהרגו מאות חיילים אמריקנים".

בהכנת הידיעה השתתפו גם דיאנה בחור וסוכנויות הידיעות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
נרצח. חובייקה
צילום איי פי
צילום רויטרס
מקום הפיצוץ
צילום רויטרס
מומלצים