שתף קטע נבחר

ויכוח בכנסת: כיצד להגדיר את דיראני ועובייד

הח"כים בוועדת חוץ וביטחון דנו בהצעת חוק המבקשת להגדיר את השבויים הלבנוניים כ"לוחמים בלתי חוקיים", ולא כשבויי מלחמה. בשמאל הביעו התנגדות, ואילו מזכיר הממשלה הגן על ההצעה: "הכרה בהם כשבויים תתפרש כלגיטימציה מדינית לאירגוני הטרור", אמר

ועדת חוץ וביטחון של הכנסת דנה היום (ב') בהצעת החוק העוסקת בכליאתם של "לוחמים בלתי חוקיים", שמטרתה להגדיר בחוק את מצבם של השבויים הלבנוניים מוסטפה דיראני ועבד אל-כרים עובייד. חברי הכנסת מהשמאל מתנגדים נמרצות להצעת החוק, משום שתפגע בזכויותיהם של שני האסירים.
הצעת החוק הממשלתית עומדת לפני קריאה שנייה ושלישית בכנסת. לפי ההצעה, יוגדרו דיראני ועובייד לוחמים בלתי חוקיים - מצב משפטי עדיף מבחינתה של ממשלת ישראל. החוק יסייע לממשלה להדוף את הביקורת מצד אירגוני זכויות האדם וכן יאפשר לה להמשיך להחזיק בדיראני ועובייד כ"קלפי מיקוח".
אם לחילופין יוגדרו דיראני ועובייד שבויי מלחמה, תחוייב המדינה לאפשר להם את זכויותיהם ככאלה ולא ניתן יהיה, על פי האמנה הבינלאומית, לחקור אותם (לצורכי מניעת פעולות טרור) או להעמידם לדין. "הכרה בהם כשבויים תתפרש כלגיטימציה מדינית לאירגוני הטרור", אמר מזכיר הממשלה גדעון סער בדיון.
בוועדת חוץ וביטחון דנים בהצעת החוק כבר למעלה משנתיים. לפני הפגרה האחרונה - גובש רוב בוועדה נגד החוק, אולם ביוזמת ח"כ דן מרידור חודשו הדיונים בחוק לאחר הפגרה והממשלה החליטה לתמוך בו.
"הממשלה רואה נחיצות בחקיקת החוק", אמר סער. "זהו כלי חיוני במלחמה בטרור. כרגע נמצאים בישראל 16 עצורים לבנוניים, חלקם כבר נשפטו. שניים מהם הם דיראני ועובייד. לגבי חלק מהעצורים ישנו מידע, כי עם תום ריצוי תקופת מאסרם הם ישובו לפעילות עויינת נגד ישראל. במשפט הבינלאומי", הוסיף סער, "ישנה אסמכתא למעמד של לוחמים בלתי חוקיים". סא"ל שרון אפק מענף דין בינלאומי תמך בהצעת החוק וטען בדיון כי "על פי החוק הבינלאומי, מדינה לא אמורה לעשות פעולות שעלולות לפגוע בביטחון שלה". סא"ל אפק כיוון לאפשרות של שיחרור טרוריסטים פוטנציאלים.
השמאל מתנגד כצפוי לפגיעה בזכויות הכלואים. רן כהן (מר"צ) מתנגד לחוק החדש, בטענה כי יעורר שערוריה משפטית בינלאומית. "צריך להגדיר אותם שבויי מלחמה ואנחנו נחליט מתי לשחרר אותם". ח"כ זהבה גלאון התנגדה אף היא בטענה ש"אנחנו נהיה הראשונים בעולם שנחוקק חוק לצורך החזקת בני ערובה ולא נהיה שונים מאירגוני טרור אחרים שחוטפים אזרחים ומחזיקים בהם. אם הם מסוכנים - חובה עלינו להעמידם למשפט", דברי גלאון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
דיראני ועובייד
צילום: איי פי
מומלצים