שתף קטע נבחר

גלולת "היום שאחרי" תימכר בלי מרשם

כבר בימים הקרובים תוכל כל אשה שקיימה יחסי מין לא מוגנים וחוששת מהריון לא רצוי לרכוש על דעת עצמה את התרופה "פוסטינור 2". ישראל מקדימה את ארה"ב, שם הגלולה המהפכנית עדיין חייבת במרשם

בשורה לנשים: משרד הבריאות אישר למכור את גלולת "היום שאחרי" ללא מרשם רופא. כבר בימים הקרובים תוכל כל אשה שקיימה יחסי מין לא מוגנים וחוששת שהיא עלולה להיכנס להריון לא רצוי לרכוש את הגלולה בבית מרקחת על דעת עצמה ולמנוע בכך את הצורך בהפלה.
הגלולה, "פוסטינור 2", שזכתה בעולם לכינוי "גלולת היום שאחרי", נמכרת בישראל מזה כשנה וחצי באמצעות מרשם רופא בלבד. המשמעות היא שעד היום אישה שקיימה יחסי מין לא בטוחים וחששה מהריון לא רצוי היתה חייבת לבקר את רופא נשים ולקבל את אישורו לנטילת הגלולה.
לאחרונה החליט אגף הרוקחות במשרד הבריאות לבטל את הצורך במרשם רופא לקניית הגלולה. לדברי מרכזת היחידה לפרמקולוגיה קלינית ומידע תרופתי במשרד הבריאות, דינה חמו, אחד הנימוקים לשינוי מעמד הגלולה מ"תרופת מרשם" ל "תרופה הנמכרת ללא מרשם רופא" היה העובדה שהגלולה יעילה יותר ככל שנוטלים אותה מוקדם יותר. בנוסף, המצב הבעייתי במקרה זה (חשש מהריון) ניתן לאבחון על ידי המטופלת עצמה והשימוש בגלולה נחשב לבטוח ויעיל לשימוש עצמי.
משרד הבריאות התנה את מכירת הגלולה בארץ ללא מרשם בכך שהחברה המשווקת, "תרימה", תתאים את האריזה ואת עלון המידע לשימוש עצמי. לדברי החברה, הגלולה מתאימה לשימוש במקרה של מגע מיני ללא אמצעי מניעה (מרצון או מאונס), או תוך שימוש לא מספיק או מוטעה באמצעי המניעה.

18 אלף הפלות בשנה

על פי נתוני משרד הבריאות, מדי שנה מתבצעות בישראל כ-18 אלף הפסקות הריון. עם זאת, מומחים מעריכים שהמספרים גבוהים בהרבה. "חלק גדול מהנשים הנכנסות להריון לא מתוכנן הן נערות וצעירות שקיימו יחסי מין לא מוגנים בסופי שבוע", מסביר ד"ר אריק כהנא, מנהל השירות הגניקולוגי בבית החולים "אסותא" וסגן מנהל בית החולים. לדבריו "למרות שניתן לקחת את ה'פוסטינור' עד 72 שעות מקיום היחסים, התוצאה הטובה ביותר מושגת ב-12 השעות הראשונות. בפרק זמן קצר זה קשה מאוד להגיע לרופא ולקבל מרשם. מכירת התכשיר ללא מרשם תקל על אותן נערות להימנע מהריון בלתי רצוי ו מהצורך בביצוע הפלה. מנגד, הדבר עלול לתת לגיטימציה לקיום יחסי מין לא מוגנים ולגרום לכך שנשים יימנעו מביקור סדיר אצל רופא הנשים. לכן, ההרשאה למכירת התכשיר ללא מרשם חייבת להיות מותנית בחינוך ובהברה על אמצעי מניעה".
גלולת "היום שאחרי" משווקת כיום ב-60 מדינות ברחבי העולם. היא נמכרת ללא מרשם רופא בין השאר באנגליה, בצרפת, בניו זילנד, בבלגיה ובנורבגיה. בקנדה ובארה"ב (למעט בקליפורניה) היא מחייבת מרשם רופא. מחקרים שנערכו בחו"ל העלו כי בעקבות השימוש בה פחת שיעור ההריונות הלא רצויים לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים מ-8% ל-1% בלבד.
הגלולה, שאינה נכללת בסל הבריאות, תימכר לציבור במחיר של 51.85 שקלים לחפיסה בת שתי יחידות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשורה לחוששות מהריון. אילוסטרציה
מומלצים