שתף קטע נבחר

רובינשטיין: שירותי רפואה פרטיים בבתי חולים אינם חוקיים

היועץ המשפטי קרא להפסיק את הפעלת השר"פים אבל המליץ לקבוע הסדר ביניים שייאפשר את הפעלתם החלקית, עד לחקיקה מסודרת בנושא

הפעלת שירותי הרפואה הפרטיים (שר"פ) בבתי חולים ממשלתיים היא בלתי חוקית. כך קבע היום (א') היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין שהודיע כי יש להפסיק את הפעלתם עד סוף חודש אפריל 2002.
עם זאת אמר היועץ המשפטי כי ניתן לשקול מתן שירות רפואי משלים, בהסדר ביניים, למשך שנה אחת, וזאת תחת כללים ברורים ופיקוח הדוק - עד שהממשלה והכנסת ייתנו דעתן להסדרת הנושא בחקיקה.
היועץ המשפטי לממשלה החל לבדוק את הנושא לפני למעלה משנה, לאחר שמשרדי הבריאות והאוצר וכן שאר הגופים המעורבים במתן שירותי בריאות משלימים נקלעו למחלוקות בנושא.
ממסקנות חוות הדעת של היועץ המשפטי, עולה כי הפעלת השר"פ בבתי החולים הממשלתיים "איכילוב" בתל אביב, "אסף הרופא" בצריפין ו'רמב"ם' בחיפה, באמצעות "מנורה שירותי בריאות", מנוגדת לחוק יסודות התקציב, לחוק נכסי המדינה ולעיקרון השוויון.
רובינשטיין הציע לחוקק חקיקת משנה למשך שנה אחת, במהלכה תשקול הכנסת אם ברצונה לחוקק חקיקה ראשית בעניין.
על פי המלצות היועץ, הסדר כזה יקבע אילו פעילויות רפואיות יינתנו במסגרת שירות רפואי משלים. העיקרון הבסיסי הוא כי שירות רפואי משלים (שר"מ) יתאפשר רק בפעולות רפואיות שאינן נכללות בסל הבריאות.
רק רופאים העובדים במשרה מלאה בבית החולים יהיו זכאים לעסוק בשר"מ, כותב רובינשטיין בחוות הדעת. כמו כן יקבע משרד הבריאות תעריפים מוגדרים לכל פעילות רפואית, הסדרי התשלום ייקבעו בין המטופלים לבין תאגידי הבריאות וייאסר על הרופאים לדרוש או לקבל תשלום ישירות מהמטופל.
רובינשטיין ממליץ עוד כי משרד הבריאות יקים גוף מפקח שיעקוב אחרי פעילות השר"מ בבתי החולים הממשלתיים, בראשות שופט בדימוס.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
לא חוקי. רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
מומלצים