שתף קטע נבחר

לשכת רה"מ: בקבינט הוחלט על "מתווה פעולה אחר"

הקבינט המדיני ביטחוני דן בבוקר בלחימה בשטחים בעקבות הפיגוע הקשה. ביקורת קשה על שרון מצד שרי הימין

לשכת ראש הממשלה מסרה הבוקר (ד'), בתום ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, כי אריאל שרון החליט על "מתווה פעולה אחר" במלחמה בטרור. גורמים מדיניים מעריכים שהקו "האחר" פירושו הגברת פעולות צה"ל, משכן ורציפותן בשטחים.
שרים סיפרו לאחר הדיון בקבינט כי לא התקבלה שום הכרעה ברורה, וכי הישיבה נועדה נועדה בעיקר "לשחרר קיטור". השרים העריכו שרה"מ סרב למסור פרטים ברורים באשר למהלכים הבאים של צה"ל מחשש שהפרטים יודלפו לאמצעי התקשורת.
כן נודע שהיו שרים שתקפו בחריפות את מדיניות הממשלה ותבעו כי תחדל ממה שהגדירו "המדיניות המאופקת". השר אביגדור ליברמן, למשל, דרש בישיבה לקבל החלטה למוטט את הרשות הפלסטינית.
אמש לאחר הריגת ששת החיילים תקפה סיעת האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו את שרון וקראה לו "לצאת מהתרדמת שבה הוא שרוי". בהמשך ההודעה שפרסמה האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו נאמר כי על שרון "להכיר בחוסר המדיניות שלו המביא לתבוסה. שום שיקול איננו מצדיק הפקרות כזו וחוסר יכולת למנוע טבח ביהודים. שרון נבחר להביא ביטחון, ואם אינו יכול לעשות זאת - שיסיק מסקנות מיד וללא דיחוי".
ואילו מועצת יש"ע קראה אמש לראש הממשלה להכריז מלחמה על הרשות הפלסטינית: "שורת הפיגועים שמכה בנו היא תוצאה ישירה של הבטחת שרון שלא לפגוע בערפאת, ולא למוטט את הרשות הפלסטינית".
שר החוץ, שמעון פרס, תוקף בתום ישיבת הקבינט את השרים הדורשים לקבל החלטה אסטרטגית להכריע את הרשות הפלסטינית. "לא שמעתי היום שום הצעות ספציפיות חוץ ממילים גבוהות : החרפה, הכרעה, הגברה", אמר פרס. "מה, ניכנס לערים וזה יהיה טיול? הרי יש לנו גם בעיה של ביטחון כוחותינו. אי אפשר סתם לדבר בעלמא בעניינים רצינים של חיים ומוות, בשביל זה יש לנו מטכ"ל. אני מניח שביקשו מהמטה הכללי להציע הצעותיו וצריך לראות מה הן יהיו".
פרס הוסיף ואמר כי ישראל צריכה לפעול עתה בארבעה מישורים בעת ובעונה אחת : "לנקוט באמצעים הצבאיים הנדרשים כפי שהוצעו על ידי צה"ל, לחדש את המגעים הביטחוניים עם הרשות, להקל כלכלית על התושבים הפלסטינים ולהמשיך בהידברות מדינית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים