שתף קטע נבחר

אלוף פיקוד מרכז: המצב בשטחים - מלחמה

האלוף יצחק איתן אמר היום כי מזמן מה האירועים אינם עוד בגדר אירועי טרור. ביממה האחרונה הגיב צה"ל בעוצמה על הפיגוע הקשה במחסום עין א-ריכ. הפלסטינים מנו 18 הרוגים ואמרו כי מסוק אפאצ'י של חיל האוויר ירה הבוקר טילים לעבר המתחם שבו שוהה ערפאת ברמאללה. הפתח מזהיר: "התגובה על הטבח בפלסטינים תהיה מעבר למה שהישראלים מסוגלים לדמיין"

בצה"ל משנים את המונחים: אלוף פיקוד המרכז, יצחק איתן, ומפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף גרשון (ג'רי) יצחק הגדירו בצהריים (יום ד') את אירועי הימים האחרונים בשטחים: "מלחמה של ממש". תת אלוף יצחק הדגיש כי מדובר במלחמת חורמה.
בתקופה האחרונה שינה צה"ל את המינוחים ביחס לאירועים בשטחים. האלוף איתן אמר כי מזה זמן מה האירועים אינם עוד בגדר אירועי טרור אלא לוחמת גרילה. "זו בהחלט מלחמה. אמנם מוגבלת אבל זוהי מלחמה של ממש", דברי האלוף איתן.

18 פלסטינים הרוגים

צה"ל מגיב בעוצמה יחסית על המתקפה הקטלנית על המחסום ליד רמאללה. מאז שעות הלילה עד לשעות הצהריים מנו הפלסטינים 18 הרוגים.
לראשונה מאז פרוץ האינתיפאדה ירו מסוקי חיל האוויר סמוך למקום הימצאו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ברמאללה. הפלסטינים דיווחו כי מסוק אפאצ'י ירה הבוקר, סמוך לשעה 5.30, שני טילים לעבר מפקדת המודיעין הצבאי הפלסטיני, וכן לעבר מבנה של הביטחון הלאומי הנמצאים במתחם לשכתו של ערפאת ברמאללה. ראש מנגנון הביטחון המסכל בעזה, מוחמד דחלאן, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס, כי ערפאת לא נפגע מההפגזה.
בצהריים דיווחו מקורות פלסטיניים כי צה"ל מתגבר כוחות באיזור קלקיליה. הם הביעו חשש שהצבא מכין את הקרקע לחדירה ישראלית לתוך תחומי העיר. כמו כן מדווחים הפלסטינים כי באיזור בקעת הירדן הגביר צה"ל את הכתר על היישובים הפלסטיניים והציב מחסומים רבים.
הרשות הפלסטינית הודיעה, באמצעות דובר רשמי, כי "למרות אכזריות הכיבוש הישראלי, למרות מטוסיו והטנקים שלו, העם הפלסטיני לא ייכנע. הפלסטינים ימשיכו במאבקם ובהתנגדות שלהם עד לסילוק הכיבוש. זכותו של העם הפלסטיני להמשיך ולהגן על אדמתו ועל מקומותיו הקדושים". הפתח הזהיר בעקבות התקיפה כי "התגובה על הטבח בפלסטינים תהיה מעבר למה שהישראלים מסוגלים לדמיין".

מהים, היבשה והאוויר

תגובת צה"ל לפיגוע החלה אמש בסמוך לשעה 2.30. ספינות חיל הים, מטוסים ומסוקים תקפו את המתחם הנשיאותי שבו נמצאת לשכת יו"ר הרשות בעזה. הפלסטינים דיווחו על ארבעה הרוגים מקרב אנשי כוח 17, המשמר הנשיאותי של ערפאת.
בנוסף תקפו מסוקי חיל האוויר עמדות של הביטחון המסכל הפלסטיני, הכפוף למוחמד דחלאן. כמו כן נורו פגזים לעבר עמדות במחנה הפליטים נוסרייאת במרכז הרצועה.
כשעתיים לאחר מכן, בסביבות השעה 4.30 לפנות בוקר, דיווחו מקורות פלסטיניים, כי חמישה שוטרים פלסטינים נהרגו מירי טנקים של צה"ל לעבר מחסום של המשטרה הפלסטינית במחנה הפליטים בלאטה. בשעות הצהריים נהרג פלסטיני נוסף במחנה הפליטים. על פי הדיווח, שישה שוטרים נוספים נפצעו. שני פלסטינים נוספים נורו ונהרגו הבוקר ליד מחנה הפליטים.
באזור רמאללה נהרגו שני פלסטינים - אחד מרסיסי טיל שנורה ממסוק חיל האוויר לעבר עמדה במחנה הפליטים אל-אמאערי ואחר בחילופי אש עם חיילי צה"ל מערבית לרמאללה.
אחר הצהריים זיהה כוח צה"ל שני פלסטינים שניסו לירות פצצות מרגמה ממרכז רצועת עזה לעבר שטח ישראל. מסוק קרב שריחף באזור זיהה את החולייה וירה לעברה. השניים נהרגו במקום. פלסטיני נוסף נהרג אחר הצהריים בחילופי אש עם כוחות צה"ל סמוך לשכם.

צה"ל עצר 20 מבוקשים פלסטינים ברחבי הגדה

כוחות צה"ל עצרו הלילה כ-20 מבוקשים פלסטינים בגדה. בכפר פרחה, דרומית-מערבית לאריאל, עצר כוח רגלים שני פלסטינים, פעילים בתנועת החמאס, החשודים בתכנון וביצוע פיגועים נגד אזרחים ישראלים וחיילי צה"ל. חמישה פלסטינים נוספים נעצרו בכפר וברשותם נמצאו ארבעה רובי קלצ'ניקוב.
בכפר א-שיוח באזור חברון עצרו כוח צה"ל ומג"ב שבעה פלסטינים החשודים בתכנון וביצוע פיגועים. בכפר אום צלמונה, דרומית לבית לחם, נעצרו שלושה פלסטינים. בכפר עין קיניה, מערבית לרמאללה, נעצרו שני פלסטינים ובמחסום סמוך לרמאללה נעצר פלסטיני נוסף.

נחסמה התנועה בין הערים הפלסטיניות הגדולות

במקביל להפגזות הכבדות ולמעצרים, אסר הלילה צה"ל על הפלסטינים לנוע בין הערים רמאללה, קלקיליה, שכם, ג'נין וטול כרם. תושבי הערים הללו נתונים זה תקופה ארוכה תחת כתר וסגר, והצעד החדש מגביל את תנועתם של תושבי האוכלוסיה הכפרית, שעד כה נעו בדרכים בין הערים. מצה"ל נמסר כי במקרים הומניטריים תתאפשר תנועת אזרחים.
זו הפעם השנייה שצה"ל נוקט בצעד הזה. בפעם הקודמת חסם צה"ל את התנועה בין הערים לאחר הפיגוע הרצחני בעמנואל בו נהרגו 10 ישראלים.

צה"ל: הפעולות בוצעו בתגובה לפיגועים הרצחניים

דובר צה"ל מסר כי הפעולות ברחבי השטחים בוצעו בתגובה ל"פיגועי הטרור הרצחניים בימים האחרונים ואוזלת ידה של הרשות הפלסטינית".
עוד נמסר, כי בפעולת חיל הים בעזה, הושמדה ספינת משמר של המשטרה הימית הפלסטינית. בפעולה לא היו נפגעים בקרב חיילי צה"ל.
בנוסף הודיע צה"ל כי "בשעות הלילה פעלו כוחות צה"ל נגד יעדים של הרשות הפלסטינית וביניהם מחסומים, דרכם עוברים המחבלים לביצוע פיגועים כנגד אזרחים ישראלים וחיילי צה"ל, תוך שיתוף פעולה של השוטרים הפלסטינים שנמצאים במחסומים. בין היתר תקף צה"ל במחסום בסמוך לכפר כליל, במחסום סמוך לכפר תל ובמחסום דרומית לרמאללה. בנוסף, תקף צה"ל את בניין הממשל ברמאללה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
נהרגו ארבעה אנשי כוח 17. הפגזה בעזה
צילום איי פי
מומלצים