שתף קטע נבחר

בג"ץ דחה את העתירה נגד הפטור לתלמידי הישיבות

בית המשפט קבע כי הדחייה נעשתה בשל זמניותו של החוק ובשל העובדה שלאחרונה פועלת הוועדה המיוחדת הבודקת את הנושא, באופן מואץ יותר. העותרים, תנועת שינוי ותנועת התעוררות: "זו סטירת לחי למי שמשרת בצה"ל"

בג"ץ דחה הבוקר (ד') פה אחד את העתירות לביטול החוק שמאריך בשנתיים את הפטור משירות צבאי לבני הישיבות.
בהחלטתם ציינו השופטים כי הדחייה מתבססת אך ורק על זמניותו של חוק הוראת השעה, ועל התרשמותו של בית המשפט כי "עד לאמצע שנת 2001 לא הקדישה הכנסת לנושא זה את תשומת הלב הנדרשת".
בית המשפט קבע עוד כי לאחרונה פועלת הוועדה המיוחדת שמונתה על ידי הכנסת, וחבריה מודעים לחובה "להביא את הצעת חוק דחיית השירות לקריאות השנייה והשלישית בקרוב מאוד".
תנועת התעוררות ותנועת שינוי, שהגישו את העתירות, הגיבו באמצעות עורך דינם אורי קידר: "המשמעות היא עוד הרבה דם שיישפך. זו סטירת לחי למי שמשרת כיום בצה"ל".
בני הישיבות מהווים כעשרה אחוזים מכל מחזור של גיוס ומדי שנה ניתנים כ-3,000 פטורים משירות צבאי על רקע דתי.
הדיון בנושא החל בשנת 1998 בעקבות עתירתו של עו"ד יהודה רסלר, בטענה שהפטור אינו חוקי. בג"ץ קיבל את העתירה והחזיר את הנושא לכנסת לצורך חקיקה מתאימה.
שלוש פעמים האריך בית המשפט את התוקף ההשהיה.
בשנת 2000 הוקמה ועדת טל שגיבשה הצעה המעגנת בחוק את הפטור לבני הישיבות.
ביוני 2000 עבר חוק טל בקריאה ראשונה בכנסת, אבל מאבק ציבורי רחב היקף הוביל לעצירת תהליכי החקיקה.
עם הקמת ממשלת שרון הוחלט על "הוראת השעה" שקובעת כי הפטור יעוגן בחוק למשך שנתיים, בהן תמצא הכנסת פתרון שיסדיר את הנושא בחקיקה ראשית.
בעקבות זאת עתרו חברי הכנסת של שינוי ותנועת התעוררות לבג"ץ.
בועז נול, מראשי תנועת התעוררות, אחת העותרות אמר בתגובה לקביעת בג"ץ כי "חברי הכנסת מבזים את כולנו. הדרך בה הם מחליטים לצאת למלחמה, היא כמו הדרך בה מטפלים בחוק הזה".
עו"ד אהוד פלג, מהפורום לביקורת ציבורית, המייצג שניים מהעותרים אמר בתגובה: "שני העותרים בצבא היום, אולי במחסומים חשופים לפגיעה של מחבלים. איפה הם ואיפה תלמידי ישיבות. המסר שעולה מההחלטה הוא שבני נוער יתגייסו לצה"ל ובני ישיבות יהיו פטורים. זאת סכנה קשה מאוד לחברה הישראלית, אני לא יודע איך אפשר להסתכל בעיניים של אמהות החיילים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החרדים ימשיכו לקבל פטור (צילום ארכיון)
מומלצים