שתף קטע נבחר

שרון: אזורי חיץ יוקמו בין ישראל והפלסטינים

בנאום מיוחד לאומה אמר ראש הממשלה שההחלטה על הקמת אזורי החיץ התקבלה בקבינט וכי המדידות לסימון האזורים יחלו בקרוב. שרון פירט את תוכניתו להשגת הסכם שלום בשלבים, קבע כי תופעות של סרבנות מעודדות טרור ופנה לפלסטינים: "אני יודע שלא קל להיות היום פלסטיני" אמר. שרי קבינט: אין לנו מושג על מה הוא מדבר. גורמים בפיקוד מרכז: לא קיבלנו הוראות להיערכות חדשה

ראש הממשלה אריאל שרון נשא אמש (ה') "נאום לאומה" בו חשף שבקרוב יוקמו אזורי חיץ בין ישראל לשטחים, ולאורכם יוקמו מכשולים. לדבריו, את ההחלטה על הקמת "אזורי החיץ" קיבל הקבינט לפני מספר ימים, והמדידות לסימונם יתחילו בקרוב. אזורי החיץ, הדגיש שרון, "ייצרו הפרדה בטחונית" בלבד בין ישראל לפלסטינים. בתשובה לשאלה אמר שרון שהקמת אזורי החיץ נעשית על דעתו של ראש השב"כ (על התגובות במערכת הפוליטית לנאום- קישור מימין).
גורמים בפיקוד מרכז ובמשמר הגבול, שני הגורמים העיקריים שיידרשו ליישם את תוכניות אזור החיץ אמרו הלילה שלא קיבלו לאחרונה הוראות חדשות ביחס להיערכות במרחב התפר (עוד על התוכנית- קישור מימין)

תוכנית השלום- בשלבים

"אלה ימים לא קלים. נכפתה עלינו מערכה לא קלה" אמר שרון והדגיש ש"מדינת ישראל אינה קורסת ולא תקרוס". שרון פירט את תוכניתו להשגת הסדר של קבע בשלבים- בשלב הראשון שביתת נשק בין ישראל והרשות, בשלב השני פירוז של הרשות ולאחריו דיונים על הסדר קבע, בו יוחלט על הגבולות הסופיים. "אמשיך להיפגש עם אישים פלסטינים במסגרת המאמצים להגיע להפסקת אש, ואמשיך לנקוט בצעדים בטחוניים לפי החלטות הממשלה, כדי למנוע הסלמה והידרדרות למלחמה כוללת".
"צריכים לשמור על קור רוח. לא מאוחר מדי ולא מוקדם מדי. רק כך אפשר לנצח במלחמה ולהגיע לשלום יציב".
שרון שב והדגיש, כי לא יתקיים עם הרשות שום מו"מ כל עוד נמשכות המהומות בשטחים והפיגועים נגד ישראל.

הסרבנות- צלילים צורמים

בהתייחסו לתופעת הסרבנות אמר שרון ש"מחלקים בציבור עולים קולות צורמים, דווקא בימים בהם אנחנו חייבים להיות שקטים, שקולים ומאופקים". הוא הוסיף ש"כמובן שגילויי הסרבנות מעודדים טרור".
שרון פנה בנאומו גם לפלסטינים. "אני יודע שלא קל להיות פלסטיני" אמר ראש הממשלה והוסיף "האם תמשיכו לאפשר להוליך אתכם שולל, אחרי מי שקוראים לכם לשלוח את ילדיכם להתאבד? כשיהיה כאן שקט ותפסיקו לחנך לשינאה, מה שנראה כאן זה פריחה ושגשוג".

המצור על ערפאת ברמאללה

ראש הממשלה נשאל האם תאפשר ישראל לערפאת לצאת מרמאללה. "נעמוד בכל התחייבותינו", ענה שרון, אולם הוסיף כי תנאי נוסף שהציבה ישראל, ושאותו לא מילאה הרשות, היה מעצרו של בכיר פלסטיני שהיה מעורב בפרשת ספינת הנשק קארין A. בתשובה לשאלה האם תדרוש ישראל גם את הסגרתם של החשודים ברצח ובהברחה, אמר שרון: "הדבר יחזור לקבינט והוא יחליט בסוגייה". ראש הממשלה הזכיר כי בזמנו קיבל הקבינט החלטה המחייבת את הסגרתם של הרוצחים, אך תביעת ישראל מהרשות היתה לעוצרם.

השרים: לא שמענו על התוכנית

מספר שרים בקבינט אמרו לאחר נאומו של ראש הממשלה כי אינם יודעים למה התכוון שרון. לדבריהם, בקבינט נדונו מספר תוכניות שעסקו בהפרדה עם הפלסטינים. באחד הדיונים, הם אומרים, זעם ראש הממשלה על תוכנית שהציע הרמטכ"ל בנושא ואמר בתגובה "יש ממשלה בירושלים". ייתכן, מוסיפים שרים, כי שרון שינה את דעתו ומתכוון כעת לתוכנית זו.
מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה שמדובר בתוכנית שנדונה במטבחון ואושרה ע"י שרי הקבינט.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
שרון. לא קל להיות פלסטיני
צילום איי פי
מומלצים