שתף קטע נבחר

משרד החוץ מפיץ חוברת על גילויי הסתה בעולם הערבי

בחוברת מובאות בין היתר קריקטורות המציגות את שרון כערפד צמא דם וכקניבל האוכל ילדים פלסטינים. במשרד החוץ אומרים שהמדינות החתומות על הסכמי שלום עם ישראל אינן עושות מספיק כדי להילחם בתופעה

משרד החוץ מפיץ לאחרונה חוברת הסוקרת גילויים של אנטישמיות ושל הסתה נגד ישראל בעולם הערבי.
החוברת מופצת לתקשורת הזרה, לנציגויות ישראל בארץ ובחו"ל ולאנשי ממשל ואקדמיה זרים. נכללים בה קריקטורות, תמונות ופרסומים אנטי-ישראליים שהופיעו בעיתונים שונים ברשות הפלסטינית ובמדינות ערב - לרבות מצרים וירדן, שחתמו על הסכם שלום עם ישראל. מטרת החוברת היא בעיקר להפעיל לחץ על המדינות הערביות, כדי שיפעלו נגד גילויי השנאה והאנטישמיות.
ברבות מהקריקטורות בעיתונות הערבית "מככב" ראש הממשלה, אריאל שרון. כך למשל, במוסף לילדים של העיתון המצרי הממסדי "אחבר אל יום" הוצגו שרון "וחבורתו" כשהם ילדים פלסטינים, או כאשר הם אוכלים איברי גוף של ערבי ושותים את דמו. בעיתון הירדני "אל דוסתור" הוצג שרון כערפד צמא דם, לבוש במדי האס. אס. הנאצי. במשרד החוץ אומרים כי מדובר בעלילת דם קלאסית ובקריקטורות בנוסח שבועון התעמולה הנאצי "דר שטירמר".
בעיתונים מצריים וירדניים הוצגו קריקטורות המזהות בין ישראל לנאציזם באמצעות שילוב בין צלבי קרס לבין סמלי מגן דוד ודגל ישראל. בעיתון הירדני "אל-ראי" הוצגה חשבונייה שעליה גולגלות, ובצדה מגן דוד.
ד"ר ראובן ארליך, מנהל מרכז המידע למודיעין וטרור במרכז למורשת המודיעין ברמת השרון, שערך את החוברת, אומר כי ההסתה בתקשורת הפלסטינית היא המסוכנת ביותר, מאחר שבניגוד להסתה במדינות אחרות - "הפער בין הדרשה במסגד להתפוצצות מחבל מתאבד הוא קטן מאוד". אולם לדבריו, גם ההסתה במדינות החתומות על הסכמי שלום עם ישראל מקוממת.
לדברי ד"ר ארליך, מצרים היא "מרכז לספרות אנטישמית". הקריקטורות בעיתונות המצרית - הממסדית והאופוזיציונרית - מתמקדות בביקורת כלפי שרון ומדיניותו; מגמה בולטת היא הצגת ישראל כ"ילד רע", שנהנה מחסות אמריקנית.
ד"ר ארליך כותב בחוברת כי המשטר הירדני פועל להצניע את גילוייה הבולטים של התופעה, בשל חששו כי הדבר יפגע במרקם יחסיו עם ישראל וארה"ב, אולם הירדנים אינם פועלים באופן שיטתי כדי למנוע תעמולה אנטישמית ואנטי-ישראלית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:לקוח  מחוברת תעמולה של הרשות הפלסטינית
שרון אוכל ילדים פלסטינים. מתוך העיתון הפלסטיני אל-קודס
צילום:לקוח מחוברת תעמולה של הרשות הפלסטינית
צילום:לקוח  מחוברת תעמולה של הרשות הפלסטינית
שרון בישיבה. מתוך המוסף לילדים של העיתון המצרי אחבר אל-יום
צילום:לקוח מחוברת תעמולה של הרשות הפלסטינית
צילום:לקוח  מחוברת תעמולה של הרשות הפלסטינית
פרנקנשטיין מגלה שיצר את המפלצת שרון. מתוך המוסף לילדים של אחבר אל-יום
צילום:לקוח מחוברת תעמולה של הרשות הפלסטינית
מומלצים