שתף קטע נבחר

חוק חדש אוסר על ח"כים לנסוע למדינות אויב

על פי החוק, שהתקבל בקריאה שלישית, אוסר על חברי כנסת לצאת גם "לכל חלק מארץ ישראל שמחוץ לישראל" - והוא עלול למנוע את נסיעתו של יו"ר הכנסת אברהם בורג לרמאללה. ח"כ טיבי: אני גר בשטח B, ואני לא מתכוון לבקש אישור בכל פעם שאני חוזר הביתה

החוק האוסר נסיעת חברי כנסת למדינות אויב עבר היום (ד') במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. על פי החוק, נאסרה נסיעת חברי כנסת ישראלים ללבנון, סוריה, סעודיה, עיראק ותימן או כל מדינת אויב אחרת.
על פי החוק שהתקבל, לא יוכל חבר כנסת לצאת גם "לכל חלק מארץ ישראל שמחוץ לישראל". מכאן שלא ברור אם יוכל יו"ר הכנסת אברהם בורג להגיע למועצה המחוקקת הפלסטינית ברמאללה. לאחר אישור החוק אמר בורג, כי "הדבר היחיד שיעמוד ביני לבין הנסיעה זה החוק. עוד לא למדתי את החוק החדש. לוקח זמן לארגן ביקור כזה. אני אמנם בקשר מתמיד עם הנציגים הפלסטינים אבל בימים האחרונים נסיעה לרמאללה מבחינה פיסית היא בלתי אפשרית".
החוק החדש קובע כי חבר כנסת ידרש לקבל אישור מיוחד מראש הממשלה או שר הפנים כדי לצאת למדינת אויב. כדי לצאת לרשות הפלסטינית דרוש אישור של אלוף הפיקוד. ח"כ אחמד טיבי המתגורר בדאחת אל באריד שבשטח B אומר היום, כי "אני גר בשטח B ואני לא מתכוון לבקש אישור בכל פעם שאני הולך הביתה. מספיק המעמסה שיש לי עם שני מחסומים משני צידי הבית".

שריד: זהו חוק דרקוני וחסר תוקף

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד, הודיע כי יתקשה לעמוד בדרישות החוק החדש. "זהו חוק דרקוני הפוגע במעמד הכנסת, חוק לא חוקתי וחסר תוקף. אינני רואה עצמי מבקש את רשותו של ראש הממשלה או של שר הפנים אם לדוגמה אהיה מוזמן לסעודיה כדי לדון ביוזמת השלום הסעודית", אמר שריד.
"זהו, נגמר הסיפור של בשארה טורס", אמר יו"ר הקואליציה, זאב בוים, לאחר ההצבעה. החוק, שאותו הציעה הממשלה, נחקק בעקבות נסיעתו הנודעת של ח"כ עזמי בשארה לסוריה לאזכרה של נשיא סוריה לשעבר, חאפז אל אסד. בשארה אמר היום כי "החוק הזה יפגע פגיעה קשה בפעילות הפוליטית ובשליחות הציבורית של חברי הכנסת".

יום חקיקה מואץ בכנסת

בשל יציאת הכנסת לפגרת האביב, נכנסה המליאה ל"בולמוס חקיקה" ואישרה הערב עוד מספר חוקים חשובים: האחד, חוק הסוביודיצה, והשני, החוק למניעת הסתה לאלימות.
חוק הסוביודיצה עבר בקריאה שניה ושלישית. החוק צומצם, ומעתה ניתן לפרסם כתבות ומאמרים על הליכים משפטיים אזרחיים וכן על עתירות לבג"ץ. עם זאת, החוק החדש אינו מתיר פירסומים היכולים להשפיע על בית המשפט בכל הקשור להליכים פליליים. ח"כ אופיר פינס שיזם את התיקון לחוק אמר, כי "סעיף הסוביודיצה הוא בבחינת אות מתה בספר החוקים, שאינו נאכף בכלל".
גם החוק למניעת הסתה ואלימות מטעם ועדת החוקה עבר הערב במליאה ברוב של 43 ח"כים ו-16 מתנגדים. על פי החוק, מי שיואשם בהסתה לאלימות או לטרור יואשם בעבירה פלילית שדינה חמש שנות מאסר, וזאת בתנאי שיוכח שישנה אפשרות סבירה שההסתה תביא לביצוע מעשי טרור ואלימות. כן מוצע בחוק לקבוע איסור פלילי להחזקת חומר פירסומי המסית לאלימות ולטרור, שדינו שנת מאסר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
בשארה. ייצא רק באישור
צילום: גלי תיבון
מומלצים