שתף קטע נבחר

לחם ארז עתר לבג"ץ נגד "פקחי החמץ"

טוען יחד עם "עמותת הרוב הציוני" כי הוראת החוק בנושא פגה - ולכן אין לאכוף אותה השנה

לבג"ץ הוגשה היום (ה') עתירה בדרישה לבטל את חוק איסור מכירת חמץ בפסח. העותרים, עמותת הרוב הציוני - אזרחים למען שוויון זכויות ודת, יחד עם "לחם ארז", דרשו לאסור על שר הפנים ועל היועץ המשפטי לממשלה, לנקוט בכל פעולה לשם יישומו ואכיפתו של "חוק איסור החמץ", כולל שליחת מפקחים והטלת קנסות, עד למתן פסק דין בעתירה.
באוגוסט 1986 חוקקה הכנסת את "חוק איסור החמץ", שקובע איסור גורף על כל הצגה פומבית של מוצר חמץ לשם מכירה או צריכה, במהלך כל ימי חג הפסח. מוצר חמץ מוגדר כלחם, לחמניה, פיתה וכל מוצרי קמח אחרים. החוק חל על מקומות שמרבית האוכלוסיה בהם היא יהודית.
ב-14 במרס, לפני כשבוע, פג תוקף חוק איסור החמץ ולכן טוענים העותרים כי על שר הפנים והיועץ המשפטי לממשלה להימנע מלנקוט בצעד כלשהו לשם אכיפתו ויישומו.
ארבעה ימים לאחר שפג תוקף החוק, פנתה העמותה בנושא לשר אלי ישי וליועץ אליקים רובינשטיין ועד עתה לא קיבלה תשובה לפניות. בעתירה מצוין עוד כי שר הפנים נתן כבר הוראה להפעלתה של "סיירת חמץ" הכוללת מפקחים שיושאלו לשם כך ממשרד העבודה והרווחה.
עוד טוענים העותרים כי השר גם הודיע על הגדלת מספר המפקחים שיעסקו באכיפת החוק ועל הגדלת הקנס מ-100 שקל, שהוטל בשנה שעברה, ל-360 שקל השנה.
העותרים טוענים כי "חוק איסור החמץ" פוגע בחופש העיסוק של לחם ארז ושל עסקים אחרים המתפרנסים משיווק והפצה של מוצרי חמץ ולכן הוא עומד בסתירה להוראות חוק יסוד חופש העיסוק.
על כן, מוסיפים העותרים, דינו של החוק לעבור מן העולם, עם פקיעתה של הוראת השעה הקבועה בחוק היסוד, החל ב-14 במרס 2002.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצים למכור לחם בפסח (צילום ארכיון)
מומלצים