שתף קטע נבחר

בוש: החלפת השלטון בעיראק היא שאיפתנו המוצהרת

נשיא ארה"ב שב והבהיר בוועידה הכלכלית במקסיקו, כי בכוונת ממשלו "להתמודד עם סדאם"

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אומר כי קיום פגישה בין סגנו, ריצ'ארד צ'ייני, לבין יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, היא "עדיין בגדר אפשרית", ומותנית בכך שערפאת "יבצע את שמוטל עליו".
במסיבת עיתונאים משותפת שקיים אמש (שבת) עם נשיא מקסיקו, ויסנטה פוקס, קרא בוש לערפאת לעצור את מבצעי פיגועים בישראל ולהשקיע את מירב המאמצים לסיכול פעולות טרור.
הנשיא בוש התייחס לשליחותו של הגנרל זיני באזור, ואמר כי הגנרל בדימוס בוחן לפי שעה את צעדיו של ערפאת. בהתאם למסקנות שיגבש זיני, אמר בוש, ייקבע אם הפגישה בין צ'ייני לערפאת אכן תצא לפועל.
בוש נועד במקסיקו גם עם נשיא צרפת ז'אק שיראק, והשניים הסכימו כי יש לאפשר לערפאת לצאת לפסגה הערבית בביירות, וכן לשוב משם.
בתוך כך נחשף, כי יותר ממחצית מחברי הסנאט האמריקני מתנגדים לקיום הפגישה בין סגן הנשיא דיק צ'ייני לבין יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת, בשלב זה. רשת ה-CNN מדווחת, כי במכתב ששוגר לנשיא ג'ורג' בוש, עליו חתומים 52 מחברי הבית, נאמר כי "אין לאפשר את קיום הפגישה עד אשר יוכח כי ערפאת ממלא את התחייבויותיו בהסכמים ונוקט פעולות ממשיות לסיכול הטרור נגד ישראל".

"סדאם הוא אדם מסוכן"

במהלך מסיבת העיתונאים במקסיקו, שב בוש והבהיר כי בכוונתה של ארה"ב "להתמודד עם המשטר העיראקי הנוכחי". לדבריו, "סדאם חוסיין הוא אדם מסוכן, המחזיק בנשק להשמדה המונית ולא היסס להשתמש בו נגד עמו ונגד שכנותיה של עיראק". עוד אמר בוש: "מאז שנכנסתי לתפקיד הבהרתי שבכוונתי להתמודד עם סדאם, והשאיפה להחלפת השלטון בעיראק היא מדיניות אמריקנית מוצהרת".
הנשיא בוש הזהיר מפני "התרחיש הגרוע מכל, אשר במסגרתו יחברו ארגוני טרור כגון אל קאעידה למשטרים ברבריים כמו זה של עיראק במטרה לאיים על היציבות העולמית". בוש הבהיר כי "ארה"ב לא תיתן לתרחיש נורא שכזה להתממש", אך הוסיף כי תתייעץ עם בנות בריתה לפני שיוחלט על פעולה צבאית כלשהי. הוא הביע תקווה שעיראק תאפשר לפקחי האו"ם לבקרת נשק להיכנס לשטחה.

"המארחים רמזו לקסטרו שעליו לעזוב"

נשיא קובה פידל קסטרו עזב את הוועידה הכלכלית המכונסת במונטריי שבמקסיקו מיד עם פתיחתה. מקורות רשמיים במשלחת הקובנית לוועידה מאשימים את ארה"ב בהפעלת לחץ על ממשלת מקסיקו, אשר בעקבותיו העבירה לקסטרו מסר לפיו עליו לעזוב את המדינה. קטסרו עזב את העיר מונטריי עוד לפני שהנשיא בוש נחת בה.
המקורות הקובנים טוענים כי בוש איים להחרים את הוועידה אם קסטרו ינכח בה. בוש הכחיש כי הפעיל לחץ כלשהו כדי שעמיתו הקובני ייעדר מן הוועידה, אך אמר בתגובה כי "קובה נותרה האחרונה בחצי הכדור המערבי בה שולט משטר אפל, הרומס את החופש וזכויות האדם הבסיסיות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
"התרחיש הגרוע מכל". בוש
צילום רויטרס
צילום:אי פי
"אדם מסוכן". סדאם
צילום:אי פי
צילום איי פי
נאלץ לעזוב. קסטרו
צילום איי פי
מומלצים