שתף קטע נבחר

עובדיה יוסף: חבל שהגרים הרפורמים לא נטרפו במצרים

בדרשה לפסח הסביר הרב כי בעת מכות מצרים ניצלו היהודים מחיות טרף שהקפידו לטרוף רק את המצרים. "אם הגרים הרפורמים היו במצרים היו בולעים אותם. חבל שלא היו במצרים". ועוד בפרשת השבוע: עיתון חרדי יוצא נגד המאבק של השר ישי לאכיפת מכירת חמץ: "זה רק מגביר כלפינו את השנאה"

חג הפסח מתקרב ועמו גם העימותים הקבועים בעניין מכירת חמץ בחג. יו"ר ש"ס ושר הפנים, אלי ישי, שכבר הודיע שמשרדו יפעל לאכיפת החוק האוסר מכירת חמץ בפסח, זכה לביקורת בלתי צפויה, מבית. מאמר המערכת של העיתון החרדי "משפחה" תוקף את ישי על הצהרותיו בעניין זה וקורא לשינוי באופי המאבק החרדי על אופייה היהודי של מדינת ישראל: "אנו פשוט לא מסוגלים להבין את הלהיטות שמגלה שר דתי למטרות אבודות. כוונתנו להצהרה של אותו שר שיאכוף בכל הכוח את חוק החמץ".
לטענת כותב המאמר, התוצאה של מאבקים מסוג זה הינה "התגברות השנאה כלפינו ומה שיותר גרוע, כלפי תורת ישראל". המאמר מזהיר כי "כעת עומד השר לחזור על מעשה האיוולת לגבי חוק החמץ אשר הסטטיסטיקה מורה שמאז שהתקבל רבו אוכלי חמץ במדינה".
"הרהור הכפירה" באשר לצדקת המאבקים החרדיים למען חקיקה דתית מומחש בסיום המאמר: "חסר לנו שמישהו יהגה חוק המחייב לשבת בסוכות או חוק המחייב למול תינוקות. או אז אלו המקווים שיצליחו לכפות חוקים אלו על הציבור יגלו מהר מאוד את הגרף העולה של ילדים לא נימולים במדינת ישראל. אנשים לא אוהבים שכופים עליהם והם עושים דווקא ההיפך. כפי שאנו לא אוהבים שכופים עלינו. ונא להתרגל לעובדה שאנו לא חיים במדינה יהודית, אם כי מורכבת בינתיים מתושבים יהודים".
ההערה האחרונה חושפת את מורכבות העמדה החרדית כלפי המאבקים בנושאי דת ומדינה. מחד, כל מאבק על הפרהסיה היהודית במדינת ישראל, סותר בעצם את הנחת היסוד האידיאולוגית שהמדינה הציונית היא נטולת כל ערך יהודי. מאידך, האמונה העמוקה בערבות ההדדית הקיימת בין כל היהודים והתפיסה על פיה חטא של כל יהודי משפיע על "כלל ישראל", מאפשרים לחרדים להצדיק מאבקים מעין אלו.
הקונפליקט הרבה פחות בולט אצל ש"ס. המחיר על ישראליותה היתרה של התנועה החרדית - ספרדית, הוא מידת האכפתיות של ראשיה ובוודאי של מצביעיה מאופייה של מדינת ישראל. התוצאה היא מאבק עיקש על צביונה של המדינה, שהם חשים שהיא גם שלהם. דבר זה בא לידי ביטוי גם במעורבותם החריגה, בהשוואה לחרדים האשכנזים, בסוגיות חוץ וביטחון.

הרב עובדיה: "היו בולעים את הרפורמים חיים"

דרשות הרבנים לקראת הפסח נוטות לאקטואליזציה יתרה של אירועי העבר. לקראת פסח אשתקד הנפיק הרב עובדיה יוסף את הכותרת "צריך להשמיד את הערבים ולתת להם טילים על הכיף כיפק" (ראו קישור מימין), השנה בחר להתעסק בסוגיית קביעתו של בית המשפט העליון כי יש לרשום גרים רפורמים וקונסרבטיבים כיהודים בתעודות הזהות ובמרשם האוכלוסין.
מנהיגה הרוחני של ש"ס סיפר בדרשה שנשא השבוע כיצד הבדיל הקב"ה את ישראל מהמצרים, כך שעשר מכות מצרים לא פגעו בהם. בהתייחס למכת ה"ערוב" אמר הרב עובדיה: "הקב"ה הבדיל את ישראל מהגויים, זה יהודי וזה גוי. כך ערוב. מה זה ערוב? ערבוביה של חיות טרף, כולם הוזמנו שילכו למצרים, הלכו לקהיר. היו אוכלים בהם בום בום. אריות, דובים, נמרים, נחשים, עקרבים, פילים, שהיו בולעים אותם, את מצרים". הרב עובדיה סיפר כי היהודים ניצלו מחיות הטרף אשר הקפידו לטרוף רק את המצרים ונפנה לסוגיית פסיקת הבג"ץ: "בית משפט עליון אומר תרשמו רפורמים - יהודים, אם היו שם במצרים היו בולעים אותם חיים. מה יועיל משרד הפנים? תרשום אותם יהודים אז נהיים יהודים?"
הרב עובדיה יוסף התייחס גם למאמצי ההתחמקות של שר הפנים, אלי ישי, מלמלא אחר הוראת בג"ץ, שהאחרון שבהם הוא רישום כל גר כיהודי, תוך צירוף תאריך בסמוך לסעיף זה, ואמר כי גר רפורמי שירשם כיהודי עם תוספת התאריך יהיה "גדול כמו גמל". הוא הסביר: "ברוך השם התחכמנו עליהם. רושמים 'יהודי מתאריך כך וכך'. כל מי שיפתח את התעודת זהות יבין זה גר... אז יודעים שזה גיור, פותחים את המרשם, רואים גיור לפי הרפורמים - לפי גהנם, יודעים שזה רשע, היה גוי ונשאר גוי - אם היו במצרים היו בולעים אותם (חיות הטרף). חבל שלא היו במצרים".

אובססיית הצדקה

אם בימים רגילים העיסוק האינטנסיבי של החרדים במעשי צדקה מעורר השתאות, בימים שלקראת הפסח הציבור החרדי הופך לקונצרן צדקה ענק ומרשים. מספר כמעט אין סופי של ארגוני צדקה נאבקים על התרומות הנדיבות של החרדים למפעלי "קמחא דפסחא" ומחלקים כמויות אדירות של מזון לחג לכל דורש.
הקמפיינים לארגוני הצדקה החרדיים מתאפיינים באגרסיביות בולטת. לאחרונה בחרה "קרן האלמנה ו-10 יתומים" שעוסקת באיסוף כספים לטובת משפחה שאיבדה את אביה, בחלוקת חוברות צבעוניות המעוטרות בכתובת ענק: "10 פיצקאלאך צועקים אבא לאיפה הלכת?".
ארגוני הקמחא דפסחא השונים, בניסיון לפרוט על רגשות החמלה, מפרטים את קהל היעד שלהם: "4,489 משפחות, מהן אלמנות, יתומים קשישים וגלמודים" - מכריזה מודעה של ארגון אחד, "223 אלמנות, 1018 יתומים, 345 משפחות שבורות, 1,437 משפחות נזקקות" - מכריזה אחרת. "קרן משען ליתומים" מפרסמת את "זעקת היתומים הגלמודים!!!" במלים "מרור אנו אוכלים כל השנה, אנא לפסח המתיקונו בחרוסת".
ערוצי הרדיו החרדיים - פיראטיים, המכונים "ערוצי הקדש", הקדישו השבוע שעות שידור ארוכות להתרמות למען ארוחות לעניים. האסיר אריה דרעי ניצל את חופשת סוף השבוע האחרון לטובת התרמה רדיופונית למפעל הקמחא דפסחא של ארגון החסד "יהודה יעלה" ("17 אלף משפחות עניות").
מנהלת הארגון, יפה דרעי, שעלתה לשידור, סיפרה למאזינים על אלמנה ושלוש בנותיה היתומות שמתפללות לאורך החורף האחרון שלא יירדו גשמים כיוון שאין ביכולתן לרכוש מעילים. מרכזיית הטלפונים קרסה מטלפונים של תורמים, אורי זוהר ואריה דרעי שניצחו על השידור היו במיטבם. דרעי, שהתבקש על ידי השדר שמואל בן עטר לברך את יו"ר ארגון יהודה יעלה, יפה דרעי, הסתפק בשאלה: "הרבנית, השבת בבית מוכנה?".
רק המאזין נסים משוק תלפיות בחיפה, שהתנדב לתרום 500 חבילות מצות ולממן עשרה סלי מזון (260 שקלים האחד), מתח ביקורת סמויה על יו"ר ש"ס לשעבר בשל השימוש במצוות הצדקה כתחליף למאבק אמיתי בעוני ואמר לדרעי: "מחכים לך שתחזור לפעילות ותתחיל להאכיל את הרעבים בצורה מסודרת".

יציאת השבת

חרדת החמץ ברחוב החרדי כבר מזמן חורגת מתחומי האוכל בלבד. מדריך הכשרות של הבד"ץ למשל, מזהיר את הציבור מחמץ בפנקסי הטלפונים ("שנמצאים בדרך כלל על השולחן שאוכלים בו"), בתיבות הדואר, בחביות המים שעל הגגות ("שלא יפול לשם חמץ על ידי עוף") ועוד ועוד. הגדיל לעשות הרב בן ציון מוצפי, מחשובי הרבנים הספרדים, שבאחד משיעוריו בשבוע שעבר הזהיר מפני סכנת החמץ הגדולה ביותר:
"בפסח הכי מסוכן זה לאכול מצות, לאכול מוצרים מן הטבע יותר טוב... הבעיה הכי גדולה זה במצה עצמה, לכן מה שאפשר להיזהר... אם תשאלו אותי, מה שאפשר להמעיט באכילת מצות בפסח".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:דודו בכר
עובדיה יוסף. "יודעים שזה רשע"
צילום:דודו בכר
מומלצים