שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הטלוויזיה החינוכית ביטלה ראיון עם סאראמגו

  הראיון עם אבירמה גולן לתוכנית "קריאה ראשונה", בוטל בהנחיית ההנהלה לנוכח התבטאותו האחרונה של סאראמגו. גולן: "זו בושה. החלטה לא עיתונאית"; מנכ"ל החינוכית: מדובר בהצהרות מפלצתיות שקשורות לכל ישראלי ויהודי; שרת החינוך: החלטה לא הגיעה ממני, עם זאת מדובר בהחלטה ראויה

  העיתונאית אבירמה גולן התבקשה לבטל ראיון טלוויזיוני שתוכנן עם הסופר הפורטוגזי זוכה פרס נובל לספרות, ז'וזה סאראמגו, לאחר שהסופר אמר אתמול ברמאללה כי "נוכחות צה"ל בשטחים מזכירה את שיטות העבודה במחנות ריכוז כמו אושוויץ". הנהלת הטלוויזיה החינוכית מיהרה לבטל את הראיון שנקבע לפני חודשים עבור תוכניתה של גולן "קריאה ראשונה". הראיון אמור היה להיות מוקלט ביום שישי הקרוב.
  גולן הגיבה היום: "זו בהחלט לא היתה החלטה שלי. זו החלטה שמבחינת שיקולים עיתונאיים, בחיים לא הייתי מקבלת. הראיון איתו נקבע לפני הרבה מאוד זמן ודווקא עכשיו, לאור האמירה הזו מאוד רלוונטי לקיים אותו. זו לא החלטה שלי, לא החלטה של עורכת התכנית, יהודית לויט. מדובר בהחלטה של הנהלת הטלוויזיה החינוכית ואליהם צריך להפנות את השאלות".
  לדברי גולן, אמש בחצות ניהלה שיחה טלפונית עם סאראמאגו, ששהה ברמאללה, והביע את הסכמתו להתראיין בצרפתית במקום בפורטוגזית. מאז ביטול הראיון לא שוחחה איתו גולן שוב. "אני לא יודעת מה לומר לו", היא אומרת, "ואנה אשא את הבושה". המפגש, לדברי גולן, תוכנן להיות ראיון אישי על יצירתו הספרותית של סאראמאגו, השקפותיו וחייו. לנוכח ביקורו של הסופר בשטחים יחד עם נציגי פרלמנט הסופרים הבינלאומי והתבטאותו הבעייתית אתמול, קיבל הראיון זווית פוליטית יותר.
  מנכ"ל הטלוויזיה החינוכית, צביקה שפירא, מבהיר כי ההחלטה על ביטול הראיון התקבלו על-ידו, בשיתוף חברי הנהלת הטלוויזיה. "ההצהרה של סאראמגו היא אמירה גסת לב, בלתי אנושית ובלתי מתחשבת בציבור גדול של ניצולי שואה", נימק. "כל יהודי נושא בזיכרון הקולקטיבי שלו את זוועות השואה, וזו בדיוק הסיבה שדווקא בעת הזו, העומדת לפתחה של יום השואה, אין לשלב ראיון איתו בתכנית, כי הקונוטציה שהוא מעורר היא של שואה".

  - האם לא מדובר בראיון שכל כלי תקשורת היה שמח לקיים - דווקא לנוכח התבטאויותיו האחרונות של סאראמגו?

  שפירא: "זו בדיוק הנקודה. לא מדובר בתכנית אקטואליה אלא בתכנית שאמורה היתה להיות מוקלטת ביום שישי ולהיות משודרת בעוד כחודש". לדבריו, למרות שמשרד החינוך הוא האחראי על הטלוויזיה החינוכית, מדובר בהחלטה שהתקבלה היום בצהריים על-ידו.

  - האם ישנו מקום להתערבות ההנהלה בשיקולי התכנים המשודרים?

  שפירא: "מה זאת אומרת 'התערבות'? אני העורך הראשי של הטלוויזיה, האחריות היא עליי. זה לא עניין של דעות – מדובר בהצהרות מפלצתיות שקשורות לכל ישראלי ויהודי. יום השואה קרב והוא השווה אותנו לאושוויץ".
  שרת החינוך, לימור לבנת אמרה בתגובה לביטול הראיון, כי ההחלטה לא הגיעה ממשרדה וכי הפעם הראשונה בה שמעה על כך, היתה מ-ynet. "החלטה לא הגיעה ממני, עם זאת מדובר בהחלטה ראויה", אמרה השרה, "אין שום מקום לראיין מי שמשווה אותנו למחנות ריכוז ולאשוויץ. המדינה נלחמת על ביטחון אזרחיה ואני לא מכירה שום עם, שהיה מסכים לראיין מי שתוקף אותו ועוד בטלוויזיה החינוכית שלו. אין חולק על זכותו של הסופר סאראמאגו לחופש ביטוי, כמו שלא יכול להיות חולק על זכותה של הטלוויזיה החינוכית לחופש בשיקול הדעת את מי להזמין ואת מי לא".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים