שתף קטע נבחר

הצעה: בתי הדין הרבניים יוסמכו לדון בענייני ממון

הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה בוועדת חוקה, חוק ומשפט. משרד המשפטים מתנגד בטענה שמעמדם של בתי הדין הרבניים יכפה על המתדיינים הסכמים

בתי הדין הרבניים יוסמכו לדון גם בענייני ממונות ולא רק בענייני נישואים וגירושים. ועדת חוקה, חוק ומשפט אישרה היום בקריאה ראשונה הצעת חוק בעניין, ברוב של 7 נגד 6.
מטרת הצעת החוק היא להעניק לבתי הדין הרבניים מעמד דומה לזה של בתי משפט אזרחיים. לדברי ח"כ שמואל הלפרט מיהדות התורה, שהציע את החוק, קיים ציבור גדול של שומרי מצוות, שעל פי אמונתו מצווה להתדיין רק בבית דין רבני ולא בבית דין אזרחי.
משרד המשפטים מתנגד להצעת החוק בנימוק שקיים חשש כי בגלל מעמדו וסמכותו של בית הדין הרבני תיכפה הסכמה על אחד הצדדים בדיון, ולא תהיה זו הסכמת אמת. הוועדה החליטה שאם יתברר החוק גורם לעומס נוסף על בתי הדין הדתיים, ובשל כך מתמשכים הליכים בענייני נישואים וגירושים, הוא יבוטל.
בהצעת החוק תמכו חברי הכנסת תאופיק חטיב (רע"ם), דוד טל (ש"ס), יצחק סבן (ש"ס), אברהם רביץ (יהדות התורה), יובל שטייניץ (ליכוד), רובי ריבלין (ליכוד) ויוסי כץ (ישראל אחת). נגד ההצעה הצביעו יו"ר הוועדה, אמנון רובינשטיין (מרצ), אלי גולדשמיט (ישראל אחת), יעל דיין (ישראל אחת), יוסף פריצקי (שינוי), קולט אביטל (ישראל אחת) ודליה רבין-פילוסוף (מרכז).
ח"כ פריצקי ביקש לקיים דיון נוסף בהצעה וההצבעה על כך תתקיים ביום שלישי הבא.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
רק בבית דין רבני. הלפרט
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים